עדות מסין: "אם נפתח את המפעל - יזרקו אותנו לכלא. אם נצא מהעיר - יקרקעו אותנו בבידוד באיטליה"

עדות של בעל מפעל גדול לייצור משקפיים בוונז'ו שבסין הגיעה ל-TheMarker: "הממשלה אמרה לנו שאי אפשר לפתוח את המפעלים בעיר נכון לעכשיו, עד לתחילת מארס" ■ לדבריו, גם מותגים בינלאומיים גדולים עצרו עבודה

עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בדיקת חום גופם של לקוחות במרכז קניות בוואהן, סיןצילום: Arek Rataj/אי־פי
עדי דברת-מזריץ

"העיר בעוצר, יהיה עיכוב של חודש לפחות במשלוחים לישראל, כנראה יותר אפילו, תלוי איך ישתלטו על הווירוס" - כך מספר טו צ'ונג פנג, מנהל מפעל Ningbo Jiangdong Deluxe, העוסק בייצור משקפיים וממוקם בעיר וונז'ו שבסין.

לדבריו, "הממשלה אמרה לנו שאי אפשר לפתוח את המפעלים בעיר נכון לעכשיו, עד לתחילת מארס. אבל זה תלוי במצב ובמה שיקרה עם הווירוס. אם מספר הנדבקים יגדל, אז המפעלים יהיו סגורים יותר זמן". את הדברים אמר פנג בשיחה עם יעקב הלפרין, בעלי אופטיקה הלפרין.

השיחה מספקת עדות מעניינת לעומק המשבר הכלכלי הנובע מהתפרצות נגיף הקורונה והשפעתו על ישראל, כמו גם לאורח החיים המאתגר של תושבי העיר וונז'ו במחוז ג'ג'יאנג, הסמוך למחוז חוביי, שבווהאן בירתו התפרץ הנגיף. בוונז'ו - שבה מתגוררים כ-9 מיליון איש - הוכרז עוצר, אף על פי שהיא רחוקה יותר מ-800 ק"מ מווהאן. בעיר יש מפעלים רבים המשמשים ליצוא מכונות חשמליות, בגדים ומוצרי טקסטיל, מוצרי פלסטיק, מוצרים כימיים, מוצרי מתכת ועוד, בסך עד מיליארדי דולרים.

"הבעיה היא שהמפעלים ייפתחו לפחות בחודש איחור (אחרי החזרה המתוכננת מחופשת ראש השנה הסיני; עד"מ) ובנוסף רק כ-30% מהעובדים הם מהאזור שלנו - והיתר הם לא מהאזור", כך מסביר פנג את  העיכובים הארוכים שיימשכו גם אחרי שהממשלה תאשר למפעלים לחזור לעבודה. "לדעתי, נצטרך עוד עשרה ימים, מפני שאיש אינו מתקשר אחד עם השני", הוסיף. לפי האתר של Ningbo Jiangdong Deluxe, היצוא השנתי של המפעל מסתכם בכ-8 מיליון דולר, ולדברי פנג הוא מייצר למותגים מוכרים דוגמת GUESS וקלווין קליין וגם לרשתות המייצרות מותגים פרטיים, כמו אופטיקה הלפרין.

יעקב הלפרין, בעלי אופטיקה הלפרין צילום: ניר קידר

בתשובה לשאלה של הלפרין מה יעלה בדבר הקולקציות החדשות לשנה הבאה של המותגים המוכרים והמותגים הפרטיים, ענה פנג: "הכל עצר, המפעלים סגורים, משרדי העיצוב סגורים. כל מי שמייצר עצר, גם לוקסאוטיקה (ענקית המשקפיים בעלת המותגים ריי-באן, אוקלי, שאנל, בולגרי, ווג, פראדה, דולצ'ה וגבאנה, ורסאצ'ה וראלף לורן; עד"מ). אם מישהו יפתח את המפעל - ישלחו אותו לכלא באותו הרגע".

"רק לאדם אחד מכל משפחה מותר לצאת"

בתחילת מארס תתקיים במילאנו התערוכה השנתית הגדולה בעולם של ענף המשקפיים. בתערוכה מציגים מאות מוכרים את הקולקציות לסתיו-חורף 2021-2020. ואולם כ-60% מהמציגים בתערוכה הם סינים, שלדברי פנג לא יוכלו להגיע. "אנחנו לא נוכל לבוא כי ביטלו את כל הטיסות שלנו ואין לנו דרך להגיע. איש לא יבוא מהמפעלים הסיניים. אנחנו לא יכולים לצאת מהעיר, ואם נצא ממנה בדרך אחרת, יקרקעו אותנו בבידוד 14 יום באיטליה. שני לקוחות אמריקאים שלנו ביטלו את הטיסות שלהם לתערוכה, מפני שאם הסינים לא שם, אז אין להם מה לעשות שם".

הלפרין אמנם מתכנן להגיע לתערוכה, אך לדבריו, מכיוון שהמציגים הסינים לא ישתתפו, הוא יצטרך לטוס במיוחד לסין ולעבור בין 25 מפעלים מתמחים שונים כדי להזמין סחורה לקולקציות הבאות.

סניף אופטיקה הלפרין בתל אביבצילום: מוטי מילרוד

פנג הוסיף על חיי היום-יום בצל הנגיף: "אנחנו כל היום בבית, אי אפשר לצאת החוצה. אין חנויות פתוחות, אין מסעדות, אין מכוניות בכבישים. אפשר להזמין אוכל באינטרנט. בממשלה מאשרים לאדם אחד מהמשפחה לצאת אחת ליומיים החוצה". בתשובה לשאלה מה קורה למי שיוצא מהבית בלי אישור, ענה: "שמים אותך בכלא. זה לא מצחיק, זה אמיתי. אישה אחת נכנסה לכלא, מכיוון שהיא רבה עם אנשי האבטחה".

לדברי הלפרין, הוא חזר לפני יומיים ממסע רכישות בחמש מדינות באירופה, שבמסגרתו קנה עשרות אלפי פריטים. "אני רואה מה הולך לקרות בענף שלי ובענפים אחרים, אז רציתי לקנות סחורה לאביב ולקיץ הקרובים לפני שאחרים יתעוררו ולא יישאר".

לדבריו, "כמובן שמי שאין לו כסף בכיס לא יכול לקנות עכשיו סחורה, מפני שהכמויות גדולות והתשלום הוא במזומן. קולקציות האביב לא יגיעו בזמן וזה רק קצה המזלג של ההשלכות של המצב הזה. הולך להיות פה אפקט דומינו והרבה מפעלים קטנים יקרסו". 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker