איל הקולנוע מוקי גרידינגר בדרך לכתב אישום: סירב למכור סרטים למתחרים

בידי רשות ההגבלים יש מיילים וחומר ראיות שעשויים להוכיח את ההאשמות בהפרת תנאי מיזוג בנסיבות מחמירות ■ העונש המרבי בעבירה זו: עד חמש שנות מאסר ■ עורכי דין של החברה: "לא דבק כל רבב. התיק ייסגר לאחר השימוע"

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
משה גרידינגר, מבעלי פורום פילם
משה גרידינגר, מבעלי פורום פילםצילום: Gabe Ginsberg / WireImage / Gett

רשות התחרות הודיעה לאחד מבעלי השליטה בחברת תיאטרות ישראל וחברת פורום פילם, משה (מוקי) גרידינגר, ולשתי מנהלות בחברה, כי היא מתכוונת להגיש נגדם כתב אישום, בכפוף לשימוע. השלושה עשויים להיות מואשמים בהפרת תנאי מיזוג בנסיבות מחמירות בגין סירובם להפיץ סרטי קולנוע שבשליטתם לבתי קולנוע מתחרים.

באופן חריג, הרשות מתכוונת להגיש את כתב האישום גם נגד גרידינגר, אף שהוא לא נשא בתפקיד ביצועי בסוגיה זו. ברשות משוכנעים כי רמת המעורבות של גרידינגר עצמו בהפקת תנאי המיזוג עם חברת מטלון ושות' היתה גבוהה, וכי כל המעורבים בפרשה היו מודעים לעובדה שהם מבצעים עבירה פלילית.

שתי המנהלות בחברה הן אילנה נוזיק-עזר ואילת ניר-שטייר. נוזיק-עזר החליפה את ניר שטיינר בתפקיד מנכ"לית פורום פילם ב-2016. החשד הוא שהשתיים הן שהובילו את הפקת תנאי המיזוג. בידי רשות ההגבלים יש מיילים וחומר ראיות נוסף שעשוי להוכיח כי החברה אכן הפרה את תנאי המיזוג וסירבה להפיץ סרטים שבשליטתה למתחרים. העונש המרבי בעבירה זו הוא עד חמש שנות מאסר.

בסך הכל, תועדו שמונה מקרים שבהם חלה חובת אספקה על פורום פילם מאחר שהסרט הופץ במקביל ב-18 בתי קולנוע אחרים. ההפרות המתועדות החלו ב-2015. עיקר ההפרות מתייחס לסרטי ילדים של דיסני, בין השאר, הסרטים "הדינוזאור הטוב" (2015), "סנופי וצ'ארלי בראון", "פינאטס" (2015) ו"ראלף שובר את האינטרנט" (2018).

האחים משה וישראל גרידינגר ירשו את עסקי הקולנוע מסב המשפחה והרחיבו אותם משמעותית. הם הקימו את קומפלקס הקולנוע רב חן בתל אביב ב-1982, וב-1991 פרצו לאירופה - בתחילה בעיקר במזרח אירופה ובהמשך גם בבריטניה ואירלנד באמצעות מיזוג עם רשת סינוורלד, שבה הם שולטים כיום.

בשנתיים האחרונות נכנסה החברה גם לרכישת בתי קולנוע בארה"ב ובקנדה, באמצעות סינוורלד, ובכך הפכה לאחת מחברות בתי הקולנוע הגדולות בעולם מבחינת מספר מסכי הקולנוע. סינרוולד סיימה את המחצית הראשונה של 2019 עם רווח נקי של 290 מיליון דולר.

בישראל מחזיקים האחים גרידינגר ברשת בתי הקולנוע רב חן הוותיקה לצד מתחמי הקולנוע yes פלאנט, שהוקמו ב-2006. בסך הכל, מחזיקים השניים ב-11 אתרים של בתי קולנוע עם 136 מסכים, ושולטים בנתח של כ-30% משוק בתי הקולנוע.

הפעילות הנוגעת לכתב האישום המסתמן היא בתחום הפצת סרטי הקולנוע, תחום הנסתר מן העין אך לבעלי השפעה בו יש עוצמה רבה בשוק. האחים גרידינגר פעילים בשוק זה באמצעות חברת פורום פילם שבבעלותם.

הכוונה להגיש כתב אישום נגד בעל השליטה בחברה עשויה להשפיע גם ברמה הבינלאומית בשל האחזקות הרבות בתחום הקולנוע של האחים גרידינגר. 

הקרב על תל אביב

פורום פילם מפיצה חלק מהסרטים של האולפנים הגדולים. ב-2010 היא רכשה בעסקת מיזוג את חברת הפצת הסרטים מטלון ושות', ובכך הפכה לחברת ההפצה הגדולה בישראל. החברה מפיצה כיום את חלק הארי של "אולפני המייג'ורס" - ארבעה מששת אולפני הסרטים הגדולים: סוני, פוקס המאה ה-20, וולט דיסני ופרמאונט.

בעסקת המיזוג ב-2010 הטילה רשות התחרות תנאים מגבילים על פורום פילם שנועדו למנוע ממנה לעשות שימוש בכוח השוק שלה בתחום הפצת הסרטים כדי להשפיע על תחום רשתות בתי הקולנוע. כך, נקבעה "חובת אספקה" לפורום פילם, שבמסגרתה היא מחויבת למכור את סרטי הקולנוע שבהפצתה לכל בתי קולנוע, אם אותו הסרט מופץ במקביל ל-18 בתי קולנוע אחרים. 

קולנוע לב תל אביב
קולנוע לב תל אביבצילום: באדיבות קולנוע לב

נגד פורום פילם הועלו טענות שונות שלפיהן היא לא עומדת בחובת האספקה ומסרבת למכור את הסרטים בשליטתה לבתי קולנוע מתחרים. בפברואר 2019 פשטו חוקרי רשות התחרות על משרדי פורום פילם בהרצליה והחקירה נהפכה לגלויה.

לאחר סיום החקירה, בשבוע שעבר הגישה רשות התחרות לעורכי הדין של המעורבים בפרשה הודעה על כוונה להגיש כתב אישום בכפוף לשימוע. כתב החשדות מייחס לחשודים עבירות של הפרת תנאי המיזוג.

כתב החשדות מתייחס בעיקר לסירוב של פורום פילם למכור סרטים לבית הקולנוע לב תל אביב, שממוקם בדיזינגוף סנטר. בידי חוקרי רשות התחרות מיילים ותיעוד נוסף שבו אנשי פורום פילם מסרבים למכור סרטים לרשת לב תל אביב. כך, באחת מהודעות התגובה של פורום פילים לאנשי קולנוע לב נכתב כי "הסרטים משובצים ברב חן דיזינגוף (בית קולנוע סמוך שבבעלות גרידינגר). אנחנו לא רואים מקום להעתק נוסף בתל אביב".

במקרים אחרים אנשי פורום פילם פשוט לא הגיבו לבקשת מצד רשת לב תל אביב. העובדה שהסירוב לשלב את הסרטים נעשה באופן שיטתי גרמה לאנשי רשות התחרות לסבור כי נעשתה עבירה פלילית על ידי המעורבים. 

עוה"ד נתי שמחוני וטליה סולומון, המייצגים את  החברה ונושאי המשרה, מסרו בתגובה: "לא דבק כל רבב בהתנהלותם של מרשינו ומשכך נכון היה שלא לזמנם לשימוע, כלל ועיקר. עם זאת, אנו סמוכים ובטוחים כי אחרי שנשטח עמדתנו תתקבל החלטה מושכלת בדבר סגירתו של התיק. זאת גם בשל היות העניין שולי וקל ערך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker