בזכות הבחירות? מהפך - עלייה בשיעור קריאת העיתונים

על פי סקר TGI, אחרי שנים של ירידה, חלה עלייה בשיעור קריאת העיתונות בימי חול ובסופי שבוע במגזר היהודי בישראל ■ "ידיעות אחרונות" ו"ישראל היום" צמודים בסופי שבוע, "הארץ" מתחזק ושומר על המקום השלישי

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהוווו
בנימין נתניהו קורא TheMarkerצילום: אמיל סלמן / ג'יני

העיתונות המודפסת לא מתה: ב-2019 חלה עלייה מובהקת בשיעור קריאת העיתונים בישראל בקרב המגזר היהודי בישראל – כך עולה מסקר TGI לסיכום 2019. אחרי ירידה רצופה מ-2016, ב-2019 עלה שיעור קריאת העיתונים בימי חול ל-46.5% לעומת 44.3% ב-2018. גם בעיתונות סוף השבוע חלה עלייה ל-52% לעומת 49.2% ב-2018. הסקר לא בוחן את המגזר הערבי ואת כלי התקשורת הייעודיים לו.

העלייה המפתיעה עשויה לנבוע מהאירועים הפוליטיים ושלוש מערכות הבחירות שהתנהלו ב-2019. כך, בסקר נשאלו המשתתפים אם הם מסכימים עם ההיגד: "אני מוצא את עצמי משתתף בוויכוחים פוליטיים לעיתים קרובות". שיעור המשיבים בחיוב היה בעלייה מובהקת מ-18.4% ב-2018 ל-26.0% ב-2019. לפי איתן כסיף, מנכ"ל קנטאר ישראל, ייתכן שהדבר נובע מריבוי מערכות הבחירות בתקופה האחרונה, דבר היכול לתת בין השאר גם הסבר חלקי לעלייה בשיעור קריאת עיתונים.

העלייה הכוללת בקריאת עיתונים משתקפת גם בנתונים הפרטניים של רוב העיתונות הישראלית – שהציגו עלייה בראייה שנתית ב-2019, למעט "גלובס" ו"מקור ראשון". בגזרת העיתונים היומיים ממשיך "ישראל היום", החינמון המופץ במאות אלפי עותקים במימון משפחת אדלסון, להוביל עם עלייה קטנה בחשיפה ל-30.6%. המתחרה הוותיק "ידיעות אחרונות" שגם הוא מופץ חינם חלקית, גם עלה מעט ל-26.9%.

עיתונים בישראל
עיתונים בישראלצילום: רויטרס

"הארץ" שומר על מעמדו כעיתון השלישי בגודלו בישראל בימי חול עם עלייה בחשיפה ל-4.9%. החינמון "מעריב הבוקר", שהוא מופץ חינם בריכוזים רבים בישראל, עולה מעט ל-4.5% והגרסה למנויים "מעריב השבוע" עם 3.2%.

בגזרת עיתוני סוף השבוע רשמו שני העיתונים הגדולים, "ישראל היום" ו"ידיעות אחרונות", עלייה קטנה בחשיפה והם כעת צמודים זה לזה עם 31% ו-30.7% בהתאמה. מהדורת סוף השבוע של "מעריב" עם 5.7% ולאחר מכן "הארץ" עם 5%.

בגזרת העיתונות הדתית-לאומית "מקור ראשון" שומר על מעמדו עם 3.5% והחינמון "בשבע" עולה ל-6.7%.

העיתונים "ישראל היום" ו"ידיעות אחרונות"
העיתונים "ישראל היום" ו"ידיעות אחרונות"צילום: THOMAS COEX / AFP

בתחום העיתונות הכלכלית "כלכליסט" ממשיך ליהנות מהקידום בפלטפורמה של "ידיעות אחרונות" ועולה לחשיפה של 11.1%. עיתון TheMarker שומר על כוחו עם 5.1% ואילו "גלובס", שנמצא כעת במהלך משמעותי בתחום הדיגיטל ומעלה את חומות התשלום, רושם בראייה שנתית ב-2019 ירידה בימי חול ל-4.3% ובסוף השבוע שומר על יציבות עם 2.9%.

עדיין מאזינים לרדיו: גלגלצ מובילה

שיעור ההאזנה הממוצע השנתי לרדיו נותר יציב ומגיע ל-65.7% ביום חול. גלגלצ ממשיכה להוביל אך רושמת ירידה חדה בהאזנה ב-2019 ל-29.1%. בתחום תחנות האקטואליה ובקרב בין שתי תחנות הרדיו הארציות, שתיהן ציבוריות, ממשיכה גלי צה"ל להוביל בפער קטן לאחר שעלתה מעט לשיעור האזנה של  22% לעומת רשת ב' עם עלייה ל-20.9%.

תחנת רדיו גלי צהל
תחנת רדיו גלי צהלצילום: דודו בכר

תחנות הרדיו של "כאן", בעיקר המוזיקליות, רשמו עלייה בהאזנה ב-2019 – בהן 88FM ורשת ג', אך שאר התחנות בהן מורשת ותרבות ירדו מעט.

ברדיו האזורי ממשיכות תחנות הרדיו של אלי עזור להוביל. תחנת המוזיקה eco99 ממשיכה לעמוד במקום הראשון אך ירדה מעט בראייה שנתית לשיעור האזנה של 9.4%, וצמודה אליה תחנת רדיו ללא הפסקה 103 שעלתה מעט ל-9.3%. התחנה מתאפיינת יותר ויותר כאקטואלית עם תכנים חדשותיים. תחנת המוזיקה רדיוס במקום השלישי לאחר ירידה ל-7.1%.

בקרב בין תחנת הרדיו החרדיות ממשיכה קול חי להוביל אך רשמה ירידה חדה ל-4.5%, לעומת קול ברמה שעלתה בחדות ל-3.6%. בימים אלה מתקיים מכרז על עתיד המפעיל של תחנת קול חי.   

מאגר המידע השיווקי TGI מבוצע על ידי חטיבת המדיה של קנטאר בישראל, תחת החסות של איגוד חברות הפרסום. מאגר TGI מבוסס על מדגם מייצג של מרואיינים במגזר היהודי בגילי 18 ומעלה, המשקפים אוכלוסייה בשיעור של כ-4.4 מיליון נפש.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker