קשיי הנזילות של יינות ביתן מחמירים: דוחה תשלומים לספקים

הקבוצה הודיעה לספקים כי לא תעמוד בתשלום הנוכחי ■ בענף גובר החשש: אם יינות ביתן לא תמצא פתרון מהיר למצוקתה, היא תגיע לבית המשפט ■ יינות ביתן: "הרשת עובדת בתיאום מלא אל מול הספקים"

נחום ביתן
נחום ביתןצילום: רמי זרנגר

קשיי הנזילות של נחום ביתן מחמירים. ל-TheMarker נודע כי יינות ביתן דוחה בימים אלה תשלומים לספקי הרשתות יינות ביתן ומגה שבבעלותה. לדברי ספק גדול, "הוא (נחום ביתן) דחה תשלומים לחלק מהשוק בימים האחרונים וגם לנו. יש ירידה לא קטנה במכירות שלנו אצלם - בחלק מהתחומים הירידה חדה יותר ובחלק פחות, יש סניפים טובים ופחות אבל בסך הכל הירידה מסתכמת בממוצע בכ-15%. הוא יצטרך למכור עוד סניפים או להכניס משקיע פנימה - לא תהיה לו ברירה".

בענף גובר החשש שאם יינות ביתן לא תמצא פתרון מהיר למצוקתה היא תגיע לפתחו של בית המשפט. עם זאת, חלק מהספקים הביעו תמיכה בחברה. "זה נכון שתשלומים נדחו, אבל זו היתה דחייה בתיאום אתנו. אני מספק לנחום ביתן סחורה חופשי בלי ביטוח אשראי ואני לא חושש כי אני סומך עליו. הוא איש של מלה, ונכון שהוא עשה קפיצה גדולה מדי כשהוא רכש את מגה אבל כעת הוא עושה מהלכים קשים ונדרשים לרשת, ואני מאמין במאה אחוזים שהוא ישקם אותה", אומר יוסי פישמן, בעלי היבוא וההפצה רזיט. לא מדובר בפעם הראשונה שיינות ביתן דוחה תשלומים לספקים בחודשים האחרונים.

לדברי ספקים ובכירים ברשתות השיווק, ביתן יכול לסגור את הבור התזרימי של הרשת, אך זה יהיה במחיר של העברת השליטה בחברה למשקיע – וזהו מחיר שלא בטוח שביתן יסכים לשלם. "קשה לו להכניס משקיע שותף, כי נחום הוא אדם ריכוזי, שאוהב שנותנים לו כבוד ולהיות זה שקובע. הוא בנה את הרשת בעצמו ולאורך השנים הוא רגיל להיות זה שקונה רשתות אחרות – ולא להיפך", אומר בכיר ברשת גדולה. "הגורל של יינות ביתן הוא בידי נחום ביתן, אבל הבעיה של נחום היא שהוא יצטרך ככל הנראה לוותר על השליטה בחברה, ואני לא בטוח שהוא מסוגל לעשות את זה", אומר ספק אחר, של חברה שביתן דחתה לו תשלומים.

יינות ביתן סבלה ממינוף גבוה מאז רכישתה של מגה ביולי 2016 בתמורה ל-495 מיליון שקל. עוד קודם לכן, מימנה הרשת את מסע הרכישות שערכה באמצעות אשראי בנקאי. כך, למשל, קנתה יינות ביתן את כמעט חינם תמורת 262 מיליון שקל, לאחר שחילקה דיווידנד של 80 מיליון שקל לבעליה הקודמים - חברת צים שיווק שבשליטת עדי ורני צים. הדיווידנד רוקן את קופתה של כמעט חינם, ואילץ אותה לקחת הלוואה. כך, רכישת מגה קמעונות יצרה פירמידה של חברות ממונפות ודלות במזומנים.

יינות ביתן התחייבה לשלם לנאמני מגה קמעונות את תמורת הרכישה בתשלומים חודשיים עד יולי 2021. החברה אמנם עומדת בתשלומים במלואם ובמועדם, אבל לפי הערכות, יצרה התחייבות זו לחץ תזרימי על הרשת. הלחץ מנע ממנה להשקיע בסניפים ובמערכות מידע ולהחזיק ביתרות מזומנים שיאפשרו לה לרכוש סחורה במחירים נוחים מספקיה.

מצבה של יינות ביתן הורע עוד יותר בנובמבר 2016, בעקבות פרסום תחקיר של חדשות ערוץ 2 (כיום חדשות 12), שלפיו הסתובבו חתולים על המזון במעדנייה בסניף ברעננה. התחקיר פגע במכירות של אחד מהסניפים החשובים של רשת, וגרם לה נזק תדמיתי ניכר.

יתרת החוב של יינות ביתן לנאמני מגה מסתכמת ב-110-100 מיליון שקל, ובנוסף יש לה חוב מוערך של 300 מיליון שקל לבנקים. הלחץ הפיננסי על הרשת גבר בקיץ 2019 כשחברות ביטוח האשראי הקטינו את מסגרות האשראי שהן מבטחות בעקבות ירידה חד־ספרתית במכירות של חנויות השכונתיות במגה בעיר וירידה דו־ספרתית במכירות יינות ביתן.

בעקבות ההרעה התפעולית, הירידה בתזרים המזומנים ובמסגרות האשראי המבוטחות, נפגע כוח הקנייה של החברה - והיא נאלצה למכור סניפים. יינות ביתן מכרה עד כה 11 סניפים, בעלי שטח מכירה מצטבר של 16.7 אלף מ"ר ומחזור מכירות שנתי מצטבר של 430 מיליון שקל - תמורת 143 מיליון שקל.

כדי לנסות להתמודד עם המצב, ביינות ביתן עומדים לבצע מימון מחדש של החוב הפיננסי. עסקת המימון החדש תכלול צירוף משקיע והזרמת כסף לחברה בהלוואות, תשפר את האיתנות הפיננסית שלה - ותאפשר ליינות ביתן להגדיל את האשראי שהיא נהנית מספקיה ומהבנקים. בנוסף, ההשקעה החדשה תיצור לוח סילוקין מרווח יותר, שיקטין את הלחץ התזרימי שאתו מתמודדת יינות ביתן ביתר שאת בשנה האחרונה.

בין השמות שבחנו את ההשקעה במניותיה של יינות ביתן ורכישת איגרות חוב שלה הוזכרו חברת SR אקורד, שבשליטת עדי צים; קרן איפקס שמנוהלת על ידי זהבית כהן ומחזיקה במניותיה של SR אקורד; וקרן שקד, שמנוהלת בידי גיל דויטש, אורי רובין וענת הולנדר. גורם נוסף שעמו נוהלו שיחות באחרונה על העברת השליטה בחברה הוא חברת פז, שמנוהלת בידי ניר שטרן, אך שיחות אלה הסתיימו בלא כלום.

ההידרדרות במצב יינות ביתן התבטאה גם בתחילת החודש, כשחברת ביטוח האשראי Coface החליטה להוריד את כיסוי ביטוח האשראי שביכורי שדה דרום מעניקה ליינות ביתן ב-45% ל-18.8 מיליון שקל, לאחר שתי הפחתות קודמות מ-50 מיליון שקל עד לספטמבר 2019.

המצב המאתגר של הקבוצה הביא לכמה עזיבות של בכירים בימים האחרונים. סמנכ"ל הכספים של החברה, רו"ח איל וינברג, ומנהל אגף השיווק, ערן וייזר, החליטו לפרוש מתפקידם. שני הבכירים מונו לתפקיד על ידי נחום ביתן, בעלי הרשת, בשנה וחצי האחרונות.

במקומו של סבן מינתה הקבוצה את רו"ח דוד סבן, שכיהן בשנים האחרונות כסמנכ"ל הכספים של איקאה ישראל. בימים אלה עוברת יינות ביתן תהליך התייעלות ארגונית, שבמסגרתו כבר צומצמו מספר המנהלים האזוריים וצפויים שינויים נוספים, בהם פיטורי עובדים.

היום הודיעה הקבוצה כי תחליף את משרד יחסי הציבור שלה שלום תל אביב, שטיפל בה בשנתיים האחרונות, במשרד יחסי הציבור של נטע הר-לב, שעבדה עם יינות ביתן טרם רכישת מגה.

מיינות ביתן נמסר: "הרשת עובדת בתיאום מלא אל מול הספקים שלה וממשיכה קדימה בתוכניות העבודה ל-2020".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker