קשת ורשת עתרו לבג"ץ נגד שר התקשורת: העבר 35 מיליון שקל שבידי המשרד

על פי חוק, כספים שהעבירו גופי השידור למשרד התקשורת, אמורים לחזור לשוק ההפקה המקומית לצורך הפקת תוכניות בהתאם למודל שיקבע השר, אלא שעד כה המשרד לא הכריע בעניין, והכסף שוכב במשרד ללא הצדקה ■ במשרד התקשורת מתכוונים לקבוע זאת רק לאחר כינון הממשלה

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר התקשורת הזמני דודי אמסלם, במאי
שר התקשורת הזמני דודי אמסלם, במאיצילום: אמיל סלמן

שני גופי השידור המסחריים בישראל, קשת ורשת, יוצאים למאבק במשרד התקשורת: נציגי השתיים עתרו לבג"ץ בדרישה ששר התקשורת דוד אמסלם יקבע תקנות שיאפשרו החזר של 35 מיליון שקל לגופי השידור, כדי להזרימם לתעשיית התוכן. במשרד התקשורת מתעקשים לא לתקן את התקנות, בטענה כי לא ניתן לעשות זאת בתקופת בחירות.

עם המעבר של ערוץ 10 לרישיון לפני חמש שנים, הוא נאלץ להעביר לקופת המדינה תשלום עבור השימוש באפיק 10 בממירי HOT ו-yes. עם פיצול ערוץ 2 בסוף 2017 נאלצו גם קשת, רשת וערוץ 10 לשלם לקופת המדינה תשלומים נוספים עבור השימוש באפיקים 12, 13 ו-14. בסופו של דבר הסכומים הצטברו ל-35 מיליון שקל – מהם 25 מיליון שקל שהעבירה קשת במכרז שניהלה הרשות השנייה עבור השימוש באפיק 12.

החוק קבע שכספים אלה היו אמורים לחזור לשוק ההפקה המקומית להפקת תוכניות עבור ערוצי השידור בהתאם למודל שיקבע שר התקשורת. אלא שעד כה המשרד לא הכריע בעניין, והכסף שוכב במשרד התקשורת ללא סיבה. המשרד החל לקדם שימועים שיקבעו את המודל המדויק שבו יועברו הכספים חזרה לגופי השידור לצורכי הפקת תוכן, אבל מאז הכרזת הבחירות ב-2018 המשרד מסרב לקדם את העניין בטענה כי בתקופת מעבר לא ניתן להתקין תקנות מעין אלה.

בפועל, הכספים האלה שוכבים כבר שנים במשרד התקשורת ללא סיבה. גופי השידור טענו בעתירה כי יש לקבוע את אמות המידה באופן מיידי, גם בזמן ממשלת מעבר, שכן כל עיכוב מעין זה פוגע בזכות הקניין של קשת ורשת ובענף ההפקות המקומיות.

בעתירה מוצגת עמדת הייעוץ המשפטי במשרד התקשורת, ולפיה "עד למועד התפזרותה של הכנסת ה-20 ב-18 בדצמבר, כחודש ימים לאחר המועד האחרון לקבלת תגובות לשימוע המשני, טרם התקבלה החלטה באשר לאמות המידה לחלוקת הכספים, ולנוכח הדין החל על הממשלה היוצאת ובשים לב לרגישות הנושא, המלצות גורמי המקצוע במשרד התקשורת יובאו בפני שר התקשורת רק לאחר הקמתה של ממשלה חדשה".

ואולם בקשת ורשת טענו כי "לאור עמדת משרד התקשורת, כפי שנמסרה לעותרות בחליפת המכתבים לעיל, משמעות הדבר היא כי החלטת שר התקשורת בדבר אמות המידה לחלוקת הכספים תתקבל לכל המוקדם במהלך החודשים אפריל-מאי 2020 , יותר משלוש שנים לאחר שהעותרות שילמו את הכספים המופקדים לאחר מכרז הקצאת האפיקים, וחמש שנים מאז שילם ערוץ 10 את הכספים המופקדים.

"בנסיבות אלה, ולאור מצבו של שוק הטלוויזיה המסחרית המקומי בשנים האחרונות והאתגרים עמם מתמודדות העותרות, לרבות תחרות עזה מצד גופים בינלאומיים שאינם מוגבלים ברגולציה, דוגמת פייסבוק וגוגל, יש חשיבות רבה לכך שתתקבל החלטה בעניינם של הכספים המופקדים בהקדם, באופן שיקדם את האינטרס הציבורי בפיתוח תעשיית התוכן הטלוויזיוני הישראלית, ידרבן השקעות נוספות בה, ויעשיר את מסך הטלוויזיה ביצירה מקומית".

בעתירה של קשת ורשת, שהוגשה באמצעות עוה"ד רועי בלכר, נגה רובינשטיין, אלעד כהן ועדי עמיתי קריספין, הוצגו כמה תקנות שאושרו במהלך ממשלת המעבר הנוכחית. כך למשל, משרד התחבורה תיקן שורת תקנות הקשורות בתחבורה ובנתיבים המהירים, וגם שר התקשורת איפשר לחברת HOT להימנע מפרישה מלאה ברחבי ישראל – הטבה שמשמעותה ויתור ל-HOT על כמיליארד שקל.

העתירה הוגשה נגד שרי התקשורת והאוצר. קשת ורשת ביקשו צו על תנאי שיורה לשרים לאשר את התקנות בהקדם. טרם הוגש כתב הגנה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker