האמנים הפסידו: תחנות הרדיו האזוריות לא ייאלצו לשלם פי שלושה לאקו"ם

השופט קבע כי בית המשפט לא יכול להתערב ביחסים בין האמנים בתחום המוסיקה, וכי דרושה התערבות מחוקק ■ במהלך הדיונים טענו תחנות הרדיו האזוריות כי שיעור העמלות של משרדי הפרסום, שהיה בעבר 30%, דווקא רשם עלייה

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אולפן תחנת הרדיו א-שמס בנצרת
נתי טוקר

מאבק ארוך שנים בין אקו"ם המייצגת את בעלי זכויות היוצרים בתחום המוסיקה, לבין תחנות הרדיו האזוריות, הגיע לסיומו היום (א'). בית המשפט המחוזי בירושלים דחה תביעה של אקו"ם, שנועדה לכפות על תחנות הרדיו האזוריות הסכם חדש - שלפיו הסכום שישלמו התחנות יהיה גבוה פי שלושה מזה המשולם כיום. בית המשפט קבע כי העניין דרוש התערבות בהליך חקיקה.

עם זאת, בית המשפט הטיל על אקו"ם הוצאות משפט בסך כ-250 אלף שקל שישולם לתחנות הרדיו האזוריות שנתבעו בתיק. בית המשפט החליט לא לקבוע הוצאות משפט מלאות, מאחר שהתגלה במהלך הדיון כי חלק מהתחנות אינן משלמות גם את התשלומים לפי ההסכם הנוכחי וחלק אחר לא חתם על כל הסכם עם אקו"ם.

אקו"ם מייצגת אמנים וכותבים בתחום המוסיקה. יש לה הסכמים עם גורמים שונים המשתמשים בזכויות אלה. ב-2013 הגישה אקו"ם תביעה שלפיה יש לשנות את המודל שבו מחושב התגמול שיקבלו בעלי הזכויות. המודל עד כה היה מבוסס על שיעור ההכנסות ביחס לשעות השידורים והיקף השירים. אקו"ם דרשה מתווה חדש, שבין השאר מתעלם משעות השידור בלילה, או מאפשר הפחתה של עמלות הפרסום המנוכות מההכנסה של התחנות. בסופו של דבר, כך לפי השופט רם וינוגרד, התשלום הכולל היה מגיע לפי שלושה מהתשלום כיום.

בהחלטתו כתב השופט: "קשה עד מאוד להלום את ההנחה שלפיה בית המשפט מוסמך להורות על אכיפת מתווה מעין זה ביחסים שבין הצדדים. קביעה מעין זו היתה לא רק בגדר ירידה לזירת ההתגוששות שבין הצדדים, אלא יצירת יש מאין על ידי בית המשפט, תוך הכרעה במחלוקות על יסוד שיקוליו של בית המשפט. כל זאת בלי שהדבר הוסכם על דעת מי מהצדדים, וללא שבית המשפט מוסמך לכך. דרך פעולה זו שמורה למחוקק. יש לקוות כי הוא יפעל בהקדם האפשרי להידרש לסוגיה".

סוגיית עמלות הפרסום שעלתה בדיונים מעניינת במיוחד. עד כה נהגו בחברות הפרסום לטעון כי עמלות הפרסום - הנתח המופנה למשרדי הפרסום ורכש המדיה בכל עסקת רכש פרסום - הלך והתכווץ עם השנים. ואולם מפסק הדין עולה כי עמלות הפרסום דווקא עלו.

רדיו ענקי בירושליםצילום: סטריאר&שרביט

בפסק הדין טענו התחנות הנתבעות כי אין מקום להפחית את שיעור העמלה הרלוונטי מ-30% ל-15%. לטענתן, היה מקום דווקא להגדיל את ההפחתה בגין עמלות הפרסום "זאת בשל השוני במציאות בעשורים האחרונים, שהביא לכך שנתח משמעותי ביותר מהיקף הפרסומות עבר מהרדיו לאינטרנט. מגמה זו גרמה לא רק להפחתה ניכרת בהכנסותיהם של הגופים המשדרים.  הירידה באטרקטיביות של פרסום ברדיו, יחד עם התחרות העזה על המפרסמים הפוטנציאליים שנוטים לפנות לפלטפורמות מדיה אחרות, הביאו לעלייה משמעותית בעמלות הפרסום הנצרכות להשגת מפרסמים".

ההליך החל ב-2011 מול תחנת רדיו הבירה (רדיו ירושלים), כאשר אקו"ם דרשה הסדר תמלוגים חדש. רדיו הבירה ביקשה לצרף את כל תחנות הרדיו האזוריות בשל השפעת שינוי התמלוג - מהלך שאושר על ידי בית המשפט למרות התנגדות אקו"ם. רדיו הבירה מיוצגת על ידי משרד עו"ד ארז צ'צ'קס ועודד סימון.

את תחנות הרדיו האזוריות "רדיו ללא הפסקה", "אקו 99" ו"רדיו צפון" ייצגו בהליך עורכי הדין רם ז'אן, דנה אמיר, מתן שרף ואיריס בר-לב ממשרד עורכי הדין AYR - עמר רייטר ז׳אן שוכטוביץ ושות'. רדיו חיפה, רדיוס, רדיו 89 ורדיו גלי ישראל יוצגו על ידי עו"ד תמיר אפורי ממשרד שבלת.

עו"ד תמיר אפורי ממשרד שבלת ושות' שהוביל את ההגנה מסר:"אני מברך על פסק הדין, שדחה את הניסיון של אקו"ם להעלות את סכומי התמלוגים ללא הצדקה. במשך שנים רבות, אקו"ם סירבה לנהל מו"מ ענייני ברמה הענפית, והפעילה את הכוח העצום שיש לה כדי להכתיב מודל תמלוגים לא הגיוני ולא הוגן. במשך שנים אקו"ם חיה על חרבה, נמצאה בסכסוך מתמיד עם מרבית הגופים, והגישה תביעות משפטיות נגד כל מי שלא התיישר עם דרישותיה. בית המשפט המחוזי בירושלים לא רק דחה את התביעה לגופה, אלא גם הביע את דעתו על ההתנהלות אקו"ם ועל הנזק שהיא גורמת ליוצרים עצמם. יש לקוות שפסק הדין יגרום לשינוי אצל אקו"ם, ויכוון את הנהלת אקו"ם לדרך של שיתוף פעולה והסכמה, במקום הליכים משפטיים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker