ועדת המידרוג: תאגיד השידור בפאניקה ולכן דורש לא להימדד בטלוויזיה

מנכ"ל התאגיד, אלדד קובלנץ, דרש מוועדת המידרוג לא למדוד את נתוני הרייטינג של הערוץ, וטען כי נזרקו לפח מיליוני שקלים מכספי הציבור על שיטת מדידה מיושנת ■ ועדת המידרוג בתגובה: "התאגיד פרש במועד בו הוועדה מתחילה למדוד גם את נתוני הצפייה בדיגיטל. זה נתפש על ידם כאיום נוסף"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אולפן של תאגיד השידור הציבורי כאן, ב-2016צילום: דוברות כאן בהקמה

חילופי האשמות קשות בין תאגיד השידור הציבורי כאן לבין ועדת המידרוג בטלוויזיה סביב הפסקת המדידה של התאגיד בוועדת המידרוג. מנכ"ל הוועדה, רוני ארן, הגיב לדרישת התאגיד להפסיק להימדד בנתוני הרייטינג וטען כי התאגיד מתנהל "בפאניקה שאינה יאה לגוף ציבורי".

תאגיד השידור כאן פרש ב-1 בינואר 2020 מחברותו בוועדה המודדת את נתוני הרייטינג בטלוויזיה באמצעות הפיפל מטר. בתאגיד טענו כי שיטת המדידה בטלוויזיה אינה משקפת את נתוני הצפייה המלאים של התאגיד,  המתבטאים בעיקר בדיגיטל. בוועדה אמורים להתחיל בקרוב גם צפייה בשידור החי בטלוויזיה באמצעות האתרים שבבעלות גופי השידור (מאקו ורשת), אך בתאגיד דרשו שימדדו צפייה גם באתרים חיצוניים כמו יוטיוב ופייסבוק - צעד שלפי הוועדה אינו ישים מבחינה טכנית.

פרישת התאגיד משמעותה הפסקת המימון של כ-1.2 מיליון שקל לוועדה. ואולם, בפועל הוועדה ממשיכה למדוד ולהפיץ את נתוני הצפייה גם של התאגיד אף שהוא לא מממן זאת. בעקבות זאת פנה מנכ"ל התאגיד, אלדד קובלנץ, ביום שלישי השבוע, למנכ"ל ועדת המידרוג ארן ודרש ממנו כי הוועדה כלל לא תמדוד את נתוני הצפייה של התאגיד.

מנכ"ל התאגיד, אלדד קובלנץצילום: אייל טואג

במכתבו, ציין קובלנץ כי נתוני התאגיד כלל לא ימדדו ולא יופצו לחברי הוועדה. קובלנץ דרש כי הוועדה "תחסום את הגישה לנתונים אלה לחברי הוועדה ולגופים אחרים… לשיטתנו, מדידת שיעורי הצפייה באמצעות הפיפל מיטר היא מיושנת, ואינה מותאמת לשינויים מרחיקי הלכת שחלו בשנים האחרונות בהרגלי הצפייה בישראל ובעולם. המדידה כפי שהיא מבוצעת כיום, היא חסרה, מוטה ורחוקה מלשקף נכונה את שיעורי הצפייה בערוצי התאגיד". עוד טען קובלנץ כי הפצת הנתונים "עלולה ליצור מצג מטעה לגבי נתוני הצפייה בערוצי התאגיד, והרגלי הצפייה של קהל הצופים בכלל, ובכך, לגרום לתאגיד נזקים כבדים".

בתגובה למכתב זו דחה ארן את דרישת קובלנץ. במכתב התגובה של ארן הוא ציין כי אמירותיו של קובלנץ הן "חסרות שחר ומבטאות פאניקה שאינה יאה לגוף ציבורי". עוד ציין ארן כי בכ-80 מדינות בעולם מודדים את הרייטינג באמצעות שיטת הפיפל מטר. "תאגיד השידור בחר בדרך משלו, כנראה ייחודית בעולם. למרות היותו ערוץ ציבורי הממומן מכספי ציבור (בכל העולם הערוצים הציבוריים הם חלק מרכזי מוועדות המידרוג)... התאגיד בחר לפרוש דווקא במועד בו הוועדה מתחילה למדוד גם את נתוני הצפייה בדיגיטל, מה שכנראה נתפש על ידם כאיום נוסף".

רוני ארן, מנכ"ל ועדת המדרוגצילום: ללא קרדיט

ארן טען כי "הוועדה אינה זקוקה לאישור התאגיד או של גורם אחר למדוד את הרייטינג והמשך מדידת הרייטינג של התאגיד והפצתו מותרים על פי חוק".

בפועל, אף שהתאגיד עצמו מפיץ רק את נתוני הדיגיטל שלו, נתוני הרייטינג בטלוויזיה של התאגיד אכן מופצים על ידי הוועדה ועל ידי מחלקות יחסי הציבור של הערוצים המתחרים. כך למשל, ברצועת הפריים טיים אתמול רשמה רשת 677 אלף צופים לפתיחת "האח הגדול", בעוד קשת הגיעה ל-231 אלף צופים עם "המתחזים", וכאן עם 70 אלף צופים ל"זמן אמת". במהדורות החדשות רשמה קשת 410 אלף צופים, רשת עם 349 אלף צופים ואילו חדשות כאן עם 114 אלף צופים.

מתאגיד השידור נמסר: "הפאניקה היחידה היא של הוועדה למידרוג, המבכה אובדן הכנסה ואובדן רלוונטיות. כאן תוהים מדוע נזרקו לפח מיליוני שקלים מכספי הציבור עבור מדידה שעבר זמנה ובכל זאת מופצת כיום לכל דורש ובחינם. באותה עת, אנו ממתינים עדיין לפרסום הנתונים הדיגיטליים החלקיים בהם מתהדרת הוועדה, והמשרתים אך ורק את הערוצים המסחריים".

מערכת תאגיד השידור הציבוריצילום: יוסי אלוני

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker