נתי טוקר

החברות סלקום, גולן טלקום ואקספון עתרו לבית המשפט המחוזי בירושלים בדרישה לעצור את המכרז לתדרים המיועדים להפעלת רשת סלולר בדור 5, שפירסם משרד התקשורת ביולי 2019. בשלב זה, השופט דוד גדעוני דחה את בקשת החברות לצו ארעי במעמד צד אחד להקפאת המכרז, והוא הורה לאפשר למשיבים, ובהם המדינה והחברות המתחרות, להגיב עד חמישי, 12 בדצמבר.

בניגוד למכרזי התדרים הקודמים, המכרז הנוכחי כלל מאפיינים שונים שאמורים היו להגדיל את הכדאיות ולעודד את החברות להגדיל את ההשקעות ולפרוש בצורה מהירה את הרשת הסלולרית המתקדמת. אלא שלפי עתירת שלוש החברות, המכרז התקיים באופן סבוך ובעייתי. משרד התקשורת החליט לפעול בשיטת מכרז שעון קומבינטורי. במודל זה, הזוכה במכרז נקבע על פי הצעתו, אך הסכום שישלם בסופו של דבר נקבע על פי חישוב מתמטי בהתאם להצעות שהגישו יתר המציעים במכרז.

בעתירה נטען כי זו "שיטת מכרז חדשה ומורכבת אשר מעולם לא נוסתה בישראל, ואשר על פי חוות דעת מומחים מהארץ ומהעולם, המודל המכרזי בו בחרו המשיבים כלל אינו מתאים לתנאי המשק בישראל. מודל זה, עשוי לפגוע באורח קשה בעיקרון השוויון והתחרות ולהוביל לתוצאות אבסורדיות של ממש". 

אנטנות סלולריותצילום: אמיל סלמן

עוד נטען בעתירה כי המכרז עשוי ליצור מצב שלפיו "עלות התדרים של מפעיל אחד תהיה זניחה בזמן שהמפעיל האחר ישלם פי כמה וכמה עבור אותם תדרים, מבלי שהדבר בשליטתו". בחברות טוענים כי מודל המכרז הזה יאפשר לחברות המתחרות בו לנקוט בתכסיסנות על מנת לפגוע במתחרותיהן. לטענתם, למשרד התקשורת כלל אין סמכות לבצע מכרז מעין זה שכן הוא מנוגד לתקנות המכרזים. העותרות דרשו צו ביניים להקפאת המכרז עד להכרעה בעתירה. הם טענו כי הקפאה מעין זו לא תפגע בפרישת התשתיות בישראל. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker