חמישה דברים שלמדנו מכתב האישום נגד נתניהו, מוזס והאלוביצ'ים

ההקלטות של ניר חפץ, ההתערבויות החמורות של נתניהו בניסיון להשתלט על ערוצי הטלוויזיה - ומדוע נוני מוזס הוא סכנה לדמוקרטיה

נתי טוקר
נוני מוזס
נוני מוזסצילום: עופר וקנין

1. סיקור חיובי הוא יותר חמור מסתם שוחד

ניכר כי היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, והפרקליטות הפנימו כי בניגוד לעמדת סנגוריו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, הצעת השוחד בדמות סיקור חיובי חמורה הרבה יותר מפני שהיא לא כוללת רק מתן טובת הנאה, אלא כזו שפוגעת ביסודות השלטוניים.

כך נכתב בכתב האישום בנוגע לכתב האישום בתיק 2000 בגין יחסי נתניהו עם מו"ל "ידיעות אחרונות", ארנון (נוני) מוזס: "הפגיעה בטוהר המידות ואמון הציבור היתה חמורה במיוחד נוכח מרכיבי הצעת השוחד של הנאשם מוזס: מצד אחד, שינוי משמעותי של סיקורו של הנאשם נתניהו ומשפחתו ('סיבוב הספינה' ו'רעידת אדמה') באופן שיביא לכך שהנאשם נתניהו ימשיך לכהן כראש הממשלה לאורך זמן".

2. הבעיה הגדולה היא ההשחתה

בכתב האישום מפרט מנדלבליט את ההשפעות השליליות של התנהלות נתניהו. הוא מבהיר כי לא מדובר רק בעסקת שוחד פלילית. הבעייתיות היא שנתניהו הביא להשחתה של האנשים שסביבו.

בכתב האישום בתיק 4000 בגין יחסיו עם בעלי בזק לשעבר שאול אלוביץ' נכתב כי נתניהו "הפעיל עובדי ציבור בכירים ביותר, שהיו כפופים לו, על מנת שיקדמו את האינטרסים של הנאשם אלוביץ".

3. נתניהו עצמו הציג לאלוביץ' הנחיות

החשיפות הרבות בחודשים האחרונים של תיקי נתניהו הציגו דרישות מצד בני הזוג אלוביץ' או שרה נתניהו. אבל כתב האישום מציג עוד ועוד מקרים שבהם נתניהו עצמו העביר הנחיות ישירות לאלוביץ' בדרישות פרטניות לשינוי הסיקור. לפי כתב אישום, היה ברור לנתניהו כי התמורה לדרישות האלה הן הטבות רגולטוריות.

כך למשל, לפי כתב האישום, "בתוך תקופת מערכת הבחירות ב-2015, התפרסמה בוואלה ידיעה שכותרתה:  "עדויות העובדים נגד שרה נתניהו נחשפות". לאחר הפרסום פנה הנאשם נתניהו לנאשם  אלוביץ' ודרש להסיר את הידיעה. בין לבין, פנה הנאשם אלוביץ' לישועה והורה לו להסיר את  הכתבה: "תוריד מיד זה ימנע את אישור יס... אני הורג אותך". הידיעה אכן הוסרה". בהמשך הציג נתניהו עצמו עוד ועוד דרישות לאלוביץ' ישירות.

שאול אלוביץ'
שאול אלוביץ'צילום: מוטי מילרוד

מהנספח לכתב האישום עולה גם כי עד המדינה ניר חפץ הקליט כנראה את נתניהו. בהקלטה אומר נתניהו: "צריך לטפל פה בשני דברים: אחד זה אלוביץ', אז למה לא אמרת לי שהוא לא עשה כלום, שהוא סרב לך להוריד את זה?

חפץ: "הם מתווכחים..."

נתניהו: "מי מתווכח? הוא מתווכח?"

4. נתניהו עבד קשות למזג את קשת ורשת

כתב האישום בתיק 1000 מציג באופן מפורט את אחת ההתערבויות החמורות ביותר של נתניהו בניסיון להשתלט על ערוצי הטלוויזיה. נתניהו - האיש שמדבר ללא הרף על תחרות וגיוון ערוצים - ניסה לצמצמם את התחרות ולמזג את שני הערוצים הגדולים קשת ורשת כך שיהיו בשליטת מקורבו ארנון מילצ'ן. 

האירוע הזה נחשף בזמן אמת ב-TheMarker, אבל כעת מתברר כמה חמור הוא היה. הניסיונות של נתניהו לא כללו פגישה אחת או שיחת טלפון, אלא כמה פגישות עם כמה מהצדדים, ירידה לעומק הפרטים ולחץ לקידום העסקה. עד כה לא ידענו זאת אבל לפי כתב האישום, נתניהו גם נפגש עם האיש החזק ברשת, אודי אנג'ל (שמחזיק עד היום מניות מיעוט בחברה) בניסיון לקדם את העסקה. מקורבו שלמה פילבר הבהיר, על דעת נתניהו, כי משרד התקשורת לא יהווה חסם למיזוג  בין רשת לקשת.

5. מוזס הוא סכנה לדמקורטיה

כתב האישום מתייחס באופן יבש וקר לתפקידו של מו"ל ידיעות אחרונות, ארנון (נוני) מוזס בעסקת השוחד. היא מוצג כבעל השליטה בקבוצת "ידיעות אחרונות", אבל ניכר שמנסחי כתב האישום וידאו שעוצמת כוחו של מוזס והסכנה שבהתנהלותו הרבה יותר חמורה משנדמה.

מוזס מוצג שוב ושוב לא רק כבעלי העיתון אלא כ"בעל השפעה ניכרת על תכני העיתון ו-ynet". כאשר מוצג הפירוט הפורמלי של האישום נגד מוזס מובהר כי השוחד שהציע להבטיח מוזס לא היה שוחד רגיל אלא הוגשה הצעה "בדרך שתבטיח שוב את בחירתו (של נתניהו) לראשות ממשלה". ובמילים אחרות, מוזס הוא סכנה לדמוקרטיה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker