אחרי ההסכם עם פלאפון - 1,000 עובדים עוזבים את החברות הבנות של בזק

פלאפון תיפרד מ-400 עובדים ולנותרים יינתנו בין היתר תוספות שכר ■ הקיצוצים בחברה נערכים על רקע המשבר בשוק הסלולר ובעיקר על רקע מהלך הסינרגיה בקבוצת בזק בין החברות הבנות - לאחר שנחתמו הסכמים עם עובדי yes ועם עובדי בזק בינלאומי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דוכן חברת פלאפוןצילום: תומר אפלבאום

הנהלת פלאפון והעובדים הגיעו להסכם שמבסגרתו תקצץ הנהלת החברה את מצבת כוח האדם בכ-400 משרות. לפי ההסכם, 210 עובדים יפרשו מהחברה ויקוצצו כ-190 משרות נוספות של עובדים בניסיון או באמצעות אי גיוס עובדים חדשים. אומדן העלות של פלאפון למימון פרישת העובדים מגיע לכ-100 מיליון שקל, וישולם על פני תקופת ההסכם עד 2022. ההוצאה להפרשת העובדים תירשם בדו"חות החברה ב-2019 בהתאם לתחזיות.

הקיצוצים בחברה נערכים על רקע המשבר בשוק הסלולר ובעיקר על רקע מהלך הסינרגיה בקבוצת בזק בין החברות הבנות. פלאפון היא החברה השלישית שבה נחתם הסכם לפרישת עובדים, וזאת לאחר שנחתמו הסכמים עם עובדי yes ועם עובדי בזק בינלאומי.

לפני ההסכמים עם העובדים הועסקו בשלוש החברות הבנות 5,500 עובדים. בפלאפון מועסקים ביום כ-2,500 עובדים, ב-yes מועסקים כ-1,500 ובבזק בינלאומי כ-1,600. בסך הכל יקוצצו 1,000 משרות בשלוש החברות.

ההחלטה עוגנה בהסכם קיבוצי חדש לעובדי חברת פלאפון עד אמצע 2022. במקביל לפרישת מאות העובדים, הנשארים יקבלו הטבות משמעותיות. לעובדים תינתן תוספת שכר של 7% בשנים 2022-2020; מענק שנתי בגובה 1% לעובדים עם יותר משנה וחצי ותק בשנים 2022-2021; ומענק חתימה בגובה 20 מיליון שקל שיחולק לעובדים כבר בינואר.

עוד סוכם כי החברה תקצה סכום של 4,375 שקל על כל עובד ו-3 מיליון שקל נוספים בכל שנה לטובת פעילויות רווחה; תועמד לרשות העובדים קופת מלגות לטובת לימודים אקדמיים; ייפתח אתר הטבות חדש לעובדים שיתוקצב ב-5.6 מיליון שקל; תוגדל ב-10 שקלים ל-31 שקל ליום השתתפות החברה במימון ארוחות צהריים לעובדים באתרי החברה בהם לא קיים חדר אוכל.

מנגנון פרישת העובדים סוכם גם הוא בין הצדדים. ההנהלה תאפשר לעובדים פרישה מרצון בתנאים מוגדלים ומשופרים – כולל מענק פרישה של 250% וסל הטבות נוסף. לפי ההסכם, החברה תוכל להפריש 210 עובדים קבועים בפרישה מרצון, ועד 90 עובדים בפיטורים. שאר הקיצוצים יגיעו באמצעות ביטול משרות ואי גיוס עובדים נוספים.

מנכ"ל פלאפון, רן גוראון, מסר: "ההסכמים מסדירים את תהליכי הסינרגיה וההתייעלות לצד תנאי ורווחת העובדים. כעת יש ביכולתנו להתקדם עם מהלכי הסינרגיה, להעמיק את שיתופי הפעולה ולמקסם את הפוטנציאל העסקי לשלוש החברות - ולהבטיח את חוזקן בשוק התקשורת המשתנה. פלאפון היתה ועודנה מובילה בענף הסלולר, ומהלכים אלה יאפשרו לנו להציע סל מוצרים רחב יותר ולהעניק ערך נוסף ללקוחותינו".

יו"ר ההסתדרות, ארנון בר-דוד, מסר: "גם בתקופה מאתגרת לענף, הצלחנו באמצעות מו"מ אחראי, ותוך הידברות והבנה, להגיע לתוצאות טובות ומאוזנות שמצד אחד שומרות על איתנות החברה ומצד שני שומרות על מעמד העובדים ועל תנאי העסקתם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker