עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

הסכסוך בין הנהלת יינות ביתן לוועד עובדי רשת מגה שבבעלותה מגיע לפיצוץ: בוועד עובדי מגה מאשימים את ההנהלה כי היא שלחה אנשים מטעמה כדי לעקוב אחרי חברי הוועד.

לדברי הוועד, הם הבחינו כמה פעמים ביומיים האחרונים כי אנשי ביטחון מטעם יינות ביתן עוקבים אחריהם במיקומים שונים בהם נכחו. בתגובה, הודיע הוועד הבוקר כי קיים הבוקר ישיבה דחופה שבמסגרתה הוחלט על התקשרות מול חברת ייעוץ ואבטחה.

בוועד ציינו כי הם "מגנים בתוקף מעקבים אחרי עובדים - ויהיו לכך השלכות מידיות". בישיבה הוסמך ועד העובדים לקבל החלטות הנוגעות לסכסוך העבודה מול ההנהלה, והוחלט כי לא יינתן אישור לפיטורי עובדים או למכירת סניפים.

אתמול הודיעה הנהלת יינות ביתן כי החלה בדיונים על תהליכי התייעלות בשיתוף ההסתדרות, שבמסגרתם חלק מכ-3,200 עובדי מגה, מהם מאות עובדי מטה משותף למגה ויינות ביתן, יפוטרו או ייאלצו לפרוש, ותנאי ההעסקה של חלק מהם יורעו.

בעוד שמלשון ההודעה של יינות ביתן עלה כי מהלכי ההתייעלות מתבצעים בהסכמת ועד עובדי מגה, בוועד הבהירו כי יתנגדו למהלכים שהנהלת החברה מקדמת, והגדירו את צעדי ההנהלה כ"אמבוש ללא הכנה מוקדמת".

לדברי מקור בוועד, בישיבה שהתקיימה בתחילת השבוע עם הנהלת החברה, הוועד ונציגי ההסתדרות, הוצבו בפני הוועד דרישות חדשות מטעם ההנהלה, בהן מכירת סניפים נוספים של מגה מלבד אלה שכבר סוכם כי יימכרו, צמצום במחלקות, במטה, בעובדי המרלו"ג ועוד – והכל במטרה להכניס 100 מיליון שקל בדחיפות לקופת החברה.

לאחר שבוועד העובדים הבהירו כי לא יסכימו לפיטורים, הרעת תנאי עובדים או מכירת סניפים נוספים, וטענו כי לא היו מוכנים לדרישות שהועלו בפגישה – נקבעה פגישת המשך לעוד עשרה ימים.

קבוצת יינות ביתן, הכוללת את מגה, מעסיקה כ-9,000 עובדים, מהם כ-3,200 עובדי מגה, שנרכשה ב-2016 על ידי הקבוצה. 

יינות ביתן נמצאת בלחץ פיננסי כבד לאחר שחברות ביטוח האשראי הודיעו בספטמבר 2019 שיקטינו את מסגרות האשראי שהיא מבטחת לספקי הרשת. זאת, על רקע ירידה במכירות הסניפים, בעיקר בסניפי יינות ביתן ופחות בסניפי מגה בעיר, ומירידה בתזרים המזומנים של החברה.

השבוע פורסם כי יינות ביתן תמכור חמישה סניפים לרשת ויקטורי תמורת 63 מיליון שקל. לפני חודש חתמה יינות ביתן על הסכם למכירת שבעה סניפים לחברת פרשמרקט, שבשליטת האחים יוסף ושלמה אמיר, תמורת 110 מיליון שקל. העסקה היתה אמורה להיסגר בתחילת נובמבר, אולם קצוות פתוחים, לצד חילוקי דעות חדשים שעלו, מעכבים את סגירתה.

מיינות ביתן נמסר: "הנהלת יינות ביתן לא ביצעה כל מעקב אחר מי מחברי ועד העובדים. הנהלת יינות ביתן מחוייבת לדיון המשותף בין כל הצדדים, עליו הכריזה ההסתדרות,  במטרה לפעול להתייעלות וצמיחת הרשת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker