בעקבות מקרי ההרעלה: צניחה במכירות הטונה ברשתות השיווק ובבתי הקפה

בכיר ברשת שיווק: מכירות טונה ויליגר, החברה שהטונה שלה נמכרה בסניף ארומה ת"א, ירדו ביותר מ-50% ■ מנכ"ל איגוד המסעדות: "הירידה מתבטאת בעיקר במכירות של המוצר הספציפי ולא בפעילות הכללית של בתי העסק"

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
סנדוויץ' עם סלט טונה
כריך טונהצילום: דודו בכר

פרשת הרעלת הטונה בארומה ת"א ודיווחים על הרעלות נוספות כתוצאה מצריכת טונה הביאו לירידה חדה במכירות הדג הפופולרי. ברשתות השיווק וענף בתי הקפה והמסעדות מספרים על ירידה של עשרות אחוזים במכירות הטונה ביומיים האחרונים ועל בהלה גדולה בקרב הציבור.

"קיבלנו פנייה מעשרות רבות של לקוחות בסניפים שביקשו לדעת אם זה בסדר לצרוך טונה. ביומיים האחרונים הירידה במכירות הטונה חוותה ירידה של כמעט 40% בממוצע", אומר בכיר ברשת שיווק בינונית ומספר כי מכירות טונה ויליגר, החברה שהטונה שלה נמכרה בסניף ארומה ת"א, ירדו ביותר מ-50%. עם זאת, לדבריו גם מכירות מותגי טונה אחרים חוו ירידה - אם כי קטנה יותר שנעה סביב ה-10%. 

גם בענף בתי הקפה והמסעדות הוגיעו כצפוי על ירידה במכירות. איגוד המסעדות ובתי הקפה דיווח ל-TheMarker על ירידה משמעותית, ביממה האחרונה, בביקוש למוצרים שמכילים טונה במסעדות ובבתי קפה. לדברי מנכ"ל האיגוד, שי ברמן, מבדיקות שערך עלה כי הירידה נעה בין 70-40%. "ירידה כזו צפויה לאור התהודה הרבה שקיבל המקרה המצער והבודד בסניף של קפה ארומה בת"א. טונה הוא מוצר בסיסי, בייחוד בבתי הקפה, אבל צריך לזכור שיש לבתי הקפה הרבה מוצרים תחליפיים, לכן הירידה מתבטאת בעיקר במכירות של המוצר הספציפי ולא בפעילות הכללית של בתי העסק, שמושפעים יותר בימים האחרונים מהימצאותם של ישראלים רבים בחו"ל בתקופת החגים", אמר ברמן.

סניף ארומה ת"א במנחם בגין
סניף ארומה ת"א ברחוב מנחם בגיןצילום: עופר וקנין

הבוקר פירסם משרד הבריאות את תוצאות המעבדה הראשוניות ממקרה ההרעלה בסניף ארומה ת"א במנחם בגין, שלפיהן מקור ההרעלות בסניף ארומה המדובר נובע ככל הנראה מאחסון לקוי של טונה באריזה במשקל 2 ק״ג בסניף. המשרד מסר כי הוא מבצע בדיקות מעבדה נוספות אשר תוצאותיהן יפורסמו בימים הקרובים. 

אתמול התפרסמו מספר מקרים אודות אנשים שחשו ברע והובהלו לבתי חולים ברחבי הארץ אחרי שצרכו טונה שנרכשה בבתי קפה שונים. חלק מהמקרים ארעו כבר לפני כחודש ימים. בין היתר, משרד הבריאות בודק דיווח על אשה שאושפזה ושוחחרה מבית חולים במרכז הארץ, ככל הנראה לאחר שאכלה טונה שרכשה באחת מרשתות בתי הקפה הגדולות. מעבר לכך, אתמול בצהריים הגיע לאיכילוב גבר בשנות ה-60 לחייו שסבל מחולשה, דפיקות לב מואצות ואודם חזק, במצב קל לאחר שאכל כריך טונה שקנה בקיוסק בדרום תל אביב. הוא טופל ושוחרר לביתו והמקרה דווח למשרד הבריאות שבודק את המקרה ואת זהות הספק. מטופל נוסף הגיע היום (ה') למחלקה לרפואה דחופה לאחר שאכל כריך טונה בקיוסק בנמל ת״א. מצבו קל, הוא מקבל טיפול רפואי בחדר הלם ויישאר להשגחה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker