ההטבות ל-HOT במיליארד שקל יוצאות לדרך: בג"ץ דחה עתירת היישובים המקופחים

שופטי בג"ץ דחו את העתירה נגד התנהלות HOT ומשרד התקשורת במניעת הפרישה של תשתית הכבלים בכל שטחי ישראל ■ השופטת ענת ברון קבעה כי החלטת המדינה "עניינית ומקצועית" אך יש בה בכדי לקפח יישובים: מיליון איש לא יוכלו לקבל את תשתית הכבלים

נתי טוקר
מנכ"לית הוט, טל גרנות גולדשטיין
מנכ"לית הוט, טל גרנות גולדשטייןצילום: רמי זרנגר

שופטי בג"ץ דחו היום (ב') את העתירה נגד התנהלות HOT ומשרד התקשורת במניעת הפרישה של תשתית הכבלים לכל שטחי ישראל. במהלך הדיון טענו העותרים כי כמיליון איש לא יוכלו לקבל את תשתית הכבלים של HOT.

במשך שנים נמנעה HOT מלעמוד בחובותיה ברישיון ולפרוש את תשתית הכבלים שלה בכל שטחי המדינה. בכ-8% מיישובי ישראל אין עד היום גישה לכבלים. במשרד התקשורת דחו את הטיפול בעניין זה כעשור. בעקבות כך הגישו עתירה תנועת הצלחה, שורה של מועצות מקומיות שאין בהן תשתית HOT ואזרח פרטי בשם הראל פרימק. במקביל הוגשה גם תביעה ייצוגית בעניין.

בסוף 2018 התבטאו שופטי בג"ץ בחריפות נגד התנהלות משרד התקשורת בעניין והטילו צו על תנאי שיורה למשרד להבהיר מדוע לא אוכף את החוק. ביוני החליטה ועדת החריגים במשרד התקשורת לאשר ל-HOT לא לפרוש תשתית כבלים באותם יישובים - החלטה שחסכה לחברה הוצאה של כמיליארד שקל. במקום זאת סוכם כי HOT תחויב לספק שירותי טלוויזיה על גבי אינטרנט במהירות של לפחות 30 מ"ב - וזאת על גבי תשתית סלולרית.

הדיון הנוכחי בבג"ץ התקיים לאחר החלטת ועדת החריגים. העותרים, באמצעות עוה"ד אסף פינק, איתי ארגוב ואלעד מן, דרשו לאפשר להם להגיש עתירה מתוקנת לאור החלטת משרד התקשורת. ואולם הרכב השופטים - נועם סולברג (יו"ר), ענת ברון ועופר גרוסקופף - החליטו כי יש צורך בעתירה חדשה, ולכן דחו את העתירה. השופטים שיגרו בהמשך פסק דין לגבי דרישת העותרים לחייב את המשיבים בהוצאות.

במהלך הדיון עלו טענות חריפות כלפי ההסדר עם HOT לפיו הוא יביא לאפליה בין תושבים. השופטת ברון ציינה אמנם כי "נעשתה פה פעילות ויש מחשבה עניינית", אבל מנגד הסכימה עם הטענות לגבי קיפוח ואמרה: "ההחלטה היא שאותם יישובים שקופחו ימשיכו להיות מקופחים. יינתן להם השירות אך אנו כבר אומרים כי יהיה להם שירות פחות טוב".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker