משרד התקשורת נכנע - וקווי החדשות החרדיים ימשיכו לפעול

בעקבות מחאה ציבורית נרחבת - ולאחר הליך שימוע - הוחלט במשרד התקשורת כי לא ישונה מודל הפעילות ביחסים שבין חברות הטלפוניה בנוגע לדמי הקישוריות של קווי התוכן ■ "להחלטה לפגוע במודל הפעילות עשויות להיות השלכות כבדות משקל בנוגע לקבוצות מסוימות בחברה הישראלית"

נתי טוקר
ירושלים חרדים 2018
בחברות הסלולר התלוננו כי פעילות קווי התוכן כופה עליהם הוצאות גבוהות עבור דמי הקישוריותצילום: אוליבייה פיטוסי

בעקבות מחאה ציבורית נרחבת - ולאחר הליך שימוע - הוחלט במשרד התקשורת כי לא ישונה מודל הפעילות ביחסים שבין חברות הטלפוניה בנוגע לדמי הקישוריות של קווי התוכן, וזאת בניגוד לעמדה המוקדמת של אנשי המשרד. המשמעות של ההחלטה היא שקווי התוכן החרדיים יוכלו להמשיך לפעול במודל העסקי הקיים – ולא ייסגרו.

השימוע של משרד התקשורת, שיצא לאור פעמיים, נוגע למודל הפעילות של קווי התוכן. המודל מבוסס על דמי הקישוריות שמשלמות חברות התקשורת אחת לשנייה. חברות סלולר משלמות כאגורה לכל דקת שיחה שנכנסת למפעיל קווי. המודל העסקי של קווי התוכן הוא חלוקת ההכנסות מדמי הקישוריות למפעיל הטלפוניה ולמפעיל קו התוכן.

קווי התוכן החרדיים נפוצים בעיקר בחברה החרדית. גורמים עצמאיים במגזר מפעילים קווי חדשות ועדכונים, קווי תוכן עם מידע נחוץ או שירותים שונים. קבוצות רחבות במגזר החרדי אינן מחוברות לאינטרנט והאפשרות היחידה שלהן לקבל מידע היא רק דרך הטלפון. מודל הפעילות של הקווים הוא כאמור הכנסות מדמי הקישוריות.

מנכ"ל משרד התקשורת, נתי כהן
מנכ"ל משרד התקשורת, נתי כהןצילום: מוטי מילרוד

בחברות הסלולר התלוננו כי פעילות קווי התוכן כופה עליהם הוצאות גבוהות עבור דמי הקישוריות באופן החורג משימוש סביר. מאחורי הקלעים, גם ועדת הרבנים לענייני תקשורת, הנאבקת בקווי התוכן החרדיים וחוסמת אותם באופן שרירותי, תמכה במהלכי משרד התקשורת לפעול בעניין.

בשימוע שערך משרד התקשורת הוצע למעשה לפגוע במודל העסקי שבו פועלים קווי התוכן. משרד התקשורת ביקש להציע קווי תוכן רק בשיחות בתוך הרשת או הפעלת קווי פרימיום שבהם הלקוח ישלם עבור צריכת התוכן.

לאחר מאבק בציבור וטענות להתערבות פסולה בשוק, פירסם היום (שני) משרד התקשורת החלטה שלפיה לא יחול אף שינוי במודל הפעילות של דמי הקישוריות. בהחלטה של מנכ"ל משרד התקשורת, נתי כהן, נכתב בין השאר כי להחלטה לפגוע במודל הפעילות "עשויות להיות השלכות כבדות משקל בנוגע לקבוצות מסוימות בחברה הישראלית, שעושות שימוש בשירות פרימיום, ומאידך כאמור היקף הקווים היוזמים שיחות מעבר למגבלת ה'שימוש הסביר' הקבועה בהסכמים של המפעילים, וסך דקות השיחה החורגות המבוצעות על ידם, מסתכמות באחוזים בודדים מסך הקווים והדקות בכל מפעיל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker