סיגריה אלקטרונית בשידור חי: מה גרם לאייל שני לעשן בטלוויזיה

השף צולם עם סיגריה אלקטרונית בראיון בתוכנית חי בלילה, שבו צפו יותר מ-450 אלף איש ■ החוק אוסר על פרסום של מוצרי עישון בטלוויזיה, ומהשנה האחרונה גם על פרסום סמוי (תוכן שיווקי) שלהם ■ פיליפ מוריס: "לא ידענו או שילמנו על חשיפת המוצר" ■ חי בלילה: "לא שמנו לב, להבא נקפיד יותר"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אייל שני (משמאל) והסיגריה האלקטרונית בידו
אייל שני (משמאל) והסיגריה האלקטרונית בידוצילום: צילום מסך מתוך שידורי קשת (12)

מחזה לא שגרתי שודר אתמול (שבת) בשעת צפיית שיא, מיד אחרי גמר "מאסטר שף" בשידורי קשת: בראיון שנערך עם השופטים ופיינליסטים בתוכנית "חי בלילה", שבו צפו יותר מ-450 אלף איש, החזיק השופט אייל שני בידו באייקוס, הסיגריה מהדור החדש של ענקית הטבק פיליפ מוריס (יצרנית מרלבורו).

החוק בישראל אוסר כבר שנים על פרסום של מוצרי עישון בטלוויזיה, ומהשנה האחרונה הוא אוסר גם על פרסום סמוי (תוכן שיווקי) של סיגריות או סיגריות אלקטרוניות וכל אמצעי עישון או אידוי - כולל אייקוס.

פיליפ מוריס השקיעה בפיתוח של אייקוס, סיגריה שמבוססת על חימום טבק, כ-6 מיליארד דולר, והיא תולה בה תקוות גדולות לעתיד החברה, בעידן של ירידה בעישון סיגריות רגילות. דקות השידור שבהן נראה כוכב הטלוויזיה כשהוא משתמש במוצר הן בעלות ערך עצום מבחינת החברה. הראיון לא שודר בשידור חי אלא צולם קודם לכן.

בפיליפ מוריס מכחישים כי היה שיתוף פעולה מסחרי עם שני או עם חברת ההפקה: "נחשפנו לראשונה להצגת האייקוס על ידי שני בתוכנית אמש, רק מפנייתך הבוקר", נמסר מהחברה. "חשוב לנו להבהיר כי פיליפ מוריס לא שילמה או תגמלה את השף על כך. החברה עומדת בחוק איסור פרסום מוצרי טבק ועישון, ולא קיים כל הסכם או שיתוף פעולה בין פיליפ מוריס לבין קשת 12,  או התוכנית 'מאסטר שף' או השף שני".

גם בהפקת "חי בלילה" מכחישים שיתוף פעולה. מההפקה נמסר בתגובה: "לא שמנו לב ואנו מצרים על כך. מדובר בנקודה חשובה ונקפיד יותר להבא".

בשיחה עם TheMarker אמר שני: "מה פתאום. אני בחיים לא אעשה דברים תמורת תשלום. אם קשת סבורים שזה לא ראוי מדוע בכלל צילמו את זה? אני מעשן את זה מדי פעם ואף אחד לא שילם לי על זה".

האגודה למלחמה בסרטן פנתה לרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו בעקבות השידור, וקבעה כי "הראיון הוא הפרה בוטה של החוק". האגודה דורשת מהרשות "לנקוט הליכים הנדרשים כנגד הזכיינית". מהרשות השניה נמסר בתגובה: "הנושא ייבדק ויטופל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker