הסוקר ש"פגע" הכי קרוב במדגם: "היה לחץ מטורף, פעלנו נגד שקרנים"

דודי חסיד, מנכ"ל קנטאר, ערך את מדגם הטלוויזיה הקרוב ביותר לתוצאות האמת, ב"כאן 11" ■ "צריך להודות שכעושים מדגם כזה אחרי ארבעה חודשים של מדגם דומה - זה הרבה יותר קל"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דודי חסיד
דודי חסידצילום: צילום מסך מתוך חדשות 11, כאן

המדגם במועד א' של בחירות 2019 גרם למינה צמח לפרוש ("הליכודניקים שקרו לנו כדי לפגוע בערוץ 12 - סיימתי עם מדגמים בשיטה הזאת"), ולערוץ 13 לערוך קמפיין סביב הסוקר קמיל פוקס, כמי שהיה הכי קרוב לתוצאות האמת. הפעם, במועד ב', המנצח הגדול של המדגמים, זה שהציג את התוצאה הקרובה ביותר לתוצאות האמת, הוא דודי חסיד, שערך את הסקר עבור כאן 11.

חסיד, מנכ"ל קנטאר, הכריז על שוויון 32 בין כחול לבן לליכוד. בשעה 1:30 בלילה עידכן חסיד את התוצאות ליתרון קל עבור כחול לבן, הותיר אותה עם 32 והוריד את מספר המנדטים שקיבלה הליכוד ל-31 – והרשימה המשותפת קיבלה מנדט נוסף.

התוצאות הראשונות של מדגם כאן 11
התוצאות הראשונות של מדגם כאן 11צילום: צילום מסך מיוטיוב

"התעוררתי עכשיו אחרי 36 שעות ללא שינה", מספר חסיד. "במשך שעות ארוכות עבדנו על המדגם ולא יכולנו לישון".

מה קרה הפעם שהצלחתם להציג תוצאות הרבה יותר מדויקות?

"לא עשינו שום דבר שונה. צריך להודות ביושר שכעושים מדגם כזה אחרי ארבעה חודשים של מדגם דומה זה הרבה יותר קל. יש נתוני אמת ויש לך דאטה מסוימת. בדרך כלל בבחירות אחרי ארבע שנים יש שינויי אוכלוסייה והרבה מצביעים חדשים נכנסים. אבל אחרי ארבעה חודשים השינויים הם אפסיים. זו כמעט אותה אוכלוסייה. ואז קל יותר לעבוד בצורה הזו".

אבל זה עדיין לא מאפשר לך לנטרל שקרנים. והיו הרבה כאלה.

"נכון. זה לא רק שקרנים אלא גם סרבנים. הפער בין תוצאות האמת למדגם נובע גם מכך שכרבע מהאנשים מסרבים להשתתף במדגם. ויש גם מעט אנשים שמטים בכוונה את המדגם. פעלנו גם נגד הדבר הזה".

איך מתמודדים איתם? אתה מזהה על הפרצוף של אדם אם הוא רוצה לעבוד עליך?

"לא לא, אתה פשוט יכול להעריך מהי תוצאה בלתי סבירה בהרבה מאוד מקרים".

>> בחירות בפעם השלישית? יש סיכוי של 50% | האזינו לפודקאסט

0:00
-- : --

תאר לי מה אתה מרגיש בשעה 22:00 בלילה. 

"זה לחץ מטורף. משהו שקשה לתאר אותו במלים. אבל למען האמת הרגשתי טוב במהלך כל היום לגבי המדגם. דברים עבדו נכון לאורך כל היום ולפי הנחות היסוד שלנו בצורה שיש לה היגיון, ולא תמיד זה ככה".

זה היה דומה לסקרים שקדמו למדגם?

"עשינו סקרים לכאן 11 וגם ללקוחות כאלה ואחרים. היה דימיון, לחלוטין. גם הסקרים בחמישי היו די דומים. השינויים שהיו בין לבין נבעו מההשפעה של עוצמה יהודית. לא ידענו אם יש צמיחה או התרסקות. הם היו על סף אחוז החסימה גם בבדיקות שכבר אסור היה לנו לפרסם. זו היתה התופעה היחידה שהשפיעה".

ובכל זאת עידכנתם ב-1:30 בלילה ונתתם לכחול לבן יתרון. למה?

"נתנו 32 לכחול לבן ו-31 לליכוד במקום שוויון 32. זה כרגע המצב אבל לא בטוח שזה יישאר כך. יש עדיין את קולות החיילים ויש שם יתרון לליכוד. זה יכול עוד לחזור ל-32-32, וזו היתה ההתלבטות שלנו כל הזמן. אמרתי למוטי גילת שאני רואה חצי מנדט יתרון לכחול לבן, אבל נדווח על שוויון. ברגע שראינו את תוצאות האמת ראינו יותר מחצי מנדט לכחול לבן ועידכנו את התחזית למנדט יתרון לכחול לבן".

עכשיו אחרי שדייקתם בסקר תהיו יותר ערוכים לפעם הבאה.

"אכן, אבל אני מקווה שזה לא יהיה שוב עוד ארבעה חודשים, למרות שלאור המצב יש היתכנות גבוהה לזה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker