עתירה לבג"ץ: לפרסם את דו"חות המבקר החסויים - "בחירות אינן סיבה לדחייה"

התנועה למען איכות השלטון: "על מבקר מדינה לפרסם דו"ח ביקורת מייד כשהושלם, ולא להתחשב בשיקולים פוליטיים או אחרים שאינם בעלי רלוונטיות לביקורת עצמה ומטרותיה"

נתי טוקר
מבקר המדינה מתניהו אנגלמן בוועידת המשפט, היום
"בחירות אינן שיקול". מתניהו אנגלמןצילום: אילן אסייג
נתי טוקר

התנועה למען איכות השלטון עתרה היום לבג"ץ נגד מבקר המדינה הנוכחי, מתניהו אנלגמן, ונגד המבקר הקודם, יוסף שפירא, בדרישה להוציא צו על תנאי שיחייב את משרד המבקר לפרסם את הדו"חות החסויים שהוכנו במשרד. כפי שפורסם ב-TheMarker, אחד הדוחות החסויים עוסק בפגיעה בעצמאות גופי האסדרה בתקשורת. 

לטענת אנגלמן, עיכוב פרסום הדוחות נועד לבחינתם מחדש. בתנועה למען איכות השלטון טוענים כי העיכוב נעשה בחוסר סמכות וסותר את ההלכה שלפיה אל לו למבקר המדינה להתעכב בהליכי בחירות, ועליו לשמור על עצמאותו.

אליעד שרגא, התנועה למען איכות השלטון
עתר לבג"צ. אליעד שרגאצילום: נמרוד גליקמן

"קיים חשש כבד לקיומם של שיקולים זרים העולים עד כדי משוא פנים, בהיות ההחלטה נעדרת נימוקים וצידוקים ענייניים העולים בקנה אחד עם האינטרס הציבורי ועם הוראות החוק הברורות", טוענת התנועה למען איכות השלטון. לגרסתה, ההחלטה לעכב את פרסום הדו"חות גורמת ל"פגיעה אנושה ובלתי הפיכה ברצון הבוחר, בזכותו לדעת, וביכולתו לקבל החלטה מושכלת בבואו לבחור את נבחריו – ועד כדי פגיעה חמורה בשיטת המשטר ובדמוקרטיה הישראלית".

מלבד הדוח על התקשורת מעכב המבקר אנגלמן גם את הדוח הכלכלי השנתי המתפרסם מדי ספטמבר, וכן דוח מיוחד בנוגע להסתרת נתוני הגירעון הממשלתי באמצעות תרגילים חשבונאיים. בסך הכל מעוכבים חמישה דו"חות חתומים במשרד המבקר. 

בתנועה מציינים את הצעדים ה"שנויים במחלוקת" בהם נקט אנגלמן ופורסמו ב"הארץ", בהם הפסקת פעילותו של האגף לתפקידים מיוחדים במשרד המבקר, וכן ההתערבות בעבודתה של ועדת ההיתרים. 

"לפי סעיף 17 לחוק מבקר המדינה, יש שתי סיבות בלבד המצדיקות מניעת פרסום דו"ח שנכתב במשרד מבקר המדינה: שמירה על בטחון המדינה, וכן על יחסי החוץ שלה. קיומה של תקופת בחירות הינה שיקול זר ופסול שעליו שלא לבוא בחשבון במסגרת ההחלטה על מועד פרסום דו"ח מבקר המדינה. על מנת לעמוד בדרישת התכליתיות, על מבקר מדינה לפרסם דו"ח ביקורת מייד כשהושלם, ולא להתחשב בשיקולים פוליטיים או אחרים שאינם בעלי רלוונטיות לביקורת עצמה ומטרותיה", טוענים בתנועה למען איכות השלטון.

את העתירה הגישו עוה"ד אליעד שרגא, תומר נאור, זהר אלטמן-רפאל ואלון ספיר.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ