בעקבות חשיפת TheMarker

"משרת את טובת הליכוד": דרישה מהמבקר לחשוף את דו"ח התקשורת

התנועה לאיכות השלטון דורשת לפרסם באופן מיידי את הדו"ח שחושף השפעות פוליטיות בתחום התקשורת, וסתיו שפיר מתכוונת לעתור לבג"ץ בנושא ■ בתנועה לטוהר המידות האשימו את מתניהו אנגלמן בכך שהתנהלותו עולה לכאורה לכדי הטיה פוליטית

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מבקר המדינה, מתניהו אנגלמן
מבקר המדינה, מתניהו אנגלמןצילום: אוליבייה פיטוסי

תגובות חריפות לפרסום ב-TheMarker שלפיו מבקר המדינה, מתניהו אנגלמן, מסתיר דו"ח חמור החושף השפעות פוליטיות בתחום התקשורת, אף על פי שהדו"ח מוכן ונחתם על ידי המבקר הקודם יוסף שפירא. התנועה לאיכות השלטון דורשת לפרסם באופן מיידי את הדו"ח. בנוסף, סתיו שפיר (המחנה הדמוקרטי) מתכוונת לעתור לבג"ץ בנושא. 

התנועה לאיכות השלטון פנתה אתמול (ג') למבקר המדינה וליועמ"ש, אביחי מנדלבליט, בדרישה לפרסם את הדו"ח, כמו גם דו"חות נוספים שמעוכבים, ובהם דו"ח על התנהלות משרד האוצר. בפניית העמותה נכתב כי "על פי ההערכות, דו"חות אלה עלולים לעורר סערה ציבורית, ומניעת פרסומם 'משרתת' את טובת הליכוד, שעל מועמדיה מנויים שר האוצר, משה כחלון, וראש הממשלה, בנימין נתניהו".

התנועה כבר פנתה בתחילת השבוע למבקר בטענה שעיכוב פרסום הדו"ח "מעלה חשש כבד לשיקולים זרים העומדים בבסיס ההחלטה, שעניינם מניעת ביקורת בעת הזו, קודם לבחירות". בתנועה מציינים כי עד כה מבקרי מדינה לא השהו החלטות בגלל תקופת בחירות. "פעולתו של מבקר המדינה הנוכחי אף נעשתה ללא סמכות", טוענים בתנועה. על המכתב חותמים עוה"ד תומר נאור ואלון ספיר. 

התנועה לטוהר המידות שלחה גם היא מכתב דחוף לאנגלמן בגלל העיכוב בפרסום הדו"ח. "התנועה לטוהר המידות רואה בחומרה רבה דחיה זו", נכתב, "להבנתנו זו הפרה בוטה של נורמות ברורות שהוטמעו במשך עשורים על ידי מבקרי המדינה. יתרה מזו, לדעתנו זו פגיעה בסיסית, אם לא לומא ניטרול עבודת הועדה לענייני ביקורת המדינה בכנסת ויכולת התיקון של מחדלים וליקויים המתגלים בדו"חות".

בתנועה האשימו את אנגלמן בכך שהתנהלותו עולה לכאורה לכדי הטיה פוליטית. "זו פגיעה בזכות הציבור לדעת ולהשפיע, ועולה לכאורה חשש סביר להטיה פוליטית במערכת הבחירות על ידי הסתרת נתונים שנבדקו על ידי אנשי הביקורת המדינה", כתבו עו"ד אביה אלף, לשעבר בכירה בפרקליטות וכיום יו"ר הוועדה המנהלת של העמותה, יחד עם האלוף (במיל') יעקב (מנדי) אור, חבר הוועד המנהל.

בתגובה לפרסום נטען במשרד מבקר המדינה כי המבקר החדש ביקש שהות של חודשיים לעבור על הדו"חות הקיימים לפני פרסומם. המבקר גם הודיע על רפורמה במשרד מבקר המדינה, וכי מעתה דו"חות הביקורת יוגשו "בדרך מכבדת ומכובדת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker