בתפקיד כותב הנאומים של גנץ: ראש דסק התחקירים ב"ידיעות אחרונות"

יהודה שוחט יצא לחופשה ללא תשלום מעבודתו בעיתון כדי להשתתף בקמפיין של כחול לבן עד לבחירות ■ בעקבות הפרסום שיגר עורך "ידיעות אחרונות" מכתב לשוחט: "יצרת מצג שווא והסתרת עובדות" ■ שוחט אישר את הידיעה, אך סירב להגיב

נתי טוקר
בני גנץ
בני גנץצילום: מוטי מילרוד

ראש דסק התחקירים ב"ידיעות אחרונות", יהודה שוחט, משמש מאחורי הקלעים אחד מכותבי הנאומים של יו"ר כחול לבן, בני גנץ. שוחט יצא לחופשה ללא תשלום מעבודתו בעיתון כדי להשתתף בקמפיין של כחול לבן עד לבחירות.

שוחט הוא עיתונאי בכיר ב"ידיעות אחרונות". הוא שימש בעבר עורך מוסף "24" היומי ולפני כשנה מונה לראש דסק התחקירים ופרויקטים מיוחדים. התקן של שוחט הוא באתר ynet, אך הוא מבצע פרויקטים עבור העיתון המודפס.

במקביל שוחט מבצע עבודות עריכה וכתיבה ללקוחות שונים. בין השאר כתב ב-2018 ספר יחד עם ח"כ חילי טרופר (כחול לבן) בשם "מרד של תקווה", בהוצאת ידיעות אחרונות. טרופר הוא אחד מהאנשים המרכזיים בסביבתו של גנץ. הוא אחראי על גיבוש הערכים והמסרים של המפלגה ושותף לכתיבת נאומיו. על רקע ההיכרות המוקדמת בין טרופר לבין שוחט גויס שוחט לקמפיין של כחול לבן. שוחט משמש איש תוכן בקמפיין, ובין השאר עוסק בגיבוש התכנים של המפלגה וניסוח נאומיו של גנץ.

שוחט החל לשמש בתפקיד באופן רשמי כאשר נטל לפני כשבוע חופשה ללא תשלום מ"ידיעות אחרונות". שוחט לא סיפר לעורכיו לאן מיועדות פניו; מה עיסוקו בזמן החופשה; ואם בכוונתו לחזור לעיתון. במקביל המשיך שוחט לקדם ברשתות החברתיות את תכני העיתון והתחקירים שבהם נטל חלק.

בעקבות הפרסום ב-TheMarker שיגר הערב עורך "ידיעות אחרונות", נטע ליבנה, מכתב לשוחט שבו כתב: "הובא לידיעת העיתון כי יציאתך לחופשה נעשתה תחת מצג שווא והסתרת עובדות. חמור מכך, הובא לידיעתנו כי במהלך החופשה התקשרת עם מפלגת כחול לבן במטרה לשמש כותב נאומים של גנץ לקראת הבחירות הקרובות.

"הריני להודיע לך כי הדבר מהווה הפרת אמון ביחסי העבודה, וכן פעולה בניגוד לנהלי העיתון בעניין, הידועים לך היטב. כפי שכבר הודעתי לך בתכתובת פרטית שהוחלפה בינינו בשעה האחרונה, אני מצפה ממך ליצור עמי קשר בשעה הקרובה כדי להודיע כי לא תעסוק ככותב נאומים פוליטי בניגוד לנהליםבמידה שלא תעשה כך, איאלץ לנקוט בצעדים המתחייבים בגין עבירת הפרת אמון חמורה שכזו ועבודה שלא לפני נהלי העיתון".

ב-2012 נמתחה ביקורת חריפה על כותב המאמרים דאז ב"ישראל היום" דרור אידר, לאחר שהתברר כי אושרה התקשרות שלו בשווי 50 אלף שקל בתמורה לכתיבת נאומים למשרד ראש הממשלה. ביקורת דומה נמתחה גם על גלית דיסטל-אטבריאן, והיא זומנה לבירור בתאגיד השידור "כאן" לאחר שהתברר כי במקביל כתבה נאומים לשרת התרבות, מירי רגב (הליכוד). כעת מתברר כי גם בצד השני של הזירה הפוליטית עיתונאי בכיר משמש גם ככותב נאומים לאישיות פוליטית בכירה.

שוחט אישר את פרטי הידיעה, אך סירב להגיב. מכחול לבן נמסר: "שוחט יצא לחופשה מ'דיעות אחרונות'". מ"ידיעות אחרונות" טרם נמסרה תגובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker