כמה רייטינג יש לאינטרנט? נבחרה הזוכה במכרז הראשון למדידת צפייה גם בדיגיטל

קנטאר מדיה, שמבצעת את מדידת הרייטינג בישראל מאז הקמת ועדת המדרוג לפני כ-20 שנה, זכתה במכרז למדידה משולבת של תוכני טלוויזיה ודיגיטל - ותחל לספק את השירותים בשנה הבאה

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אפליקציות של רשתות חברתיות
אפליקציות של רשתות חברתיותצילום: ERIC BARADAT/אי־אף־פי

חברי ועדת המדרוג, הוועדה שאמונה על מדידת הרייטינג בטלוויזיה, החליטו כי קנטאר מדיה תמשיך למדוד את הרייטינג בישראל. קנטאר זכתה במכרז למדידה משולבת גם של תוכני דיגיטל, שנערך בחודשים האחרונים.

קנטאר מדיה מבצעת את מדידת הרייטינג בישראל מאז הקמת הוועדה לפני כ-20 שנה. המדידה נעשית באמצעות מערכת פיפל מטר, המותקנת בכ-700 משקי בית ומנטרת את הצפייה במכשירי הטלוויזיה בבית.

בחודשים האחרונים נערך מכרז לזהות החברה שתוביל את המדידה בשבע השנים הקרובות. תקציב הוועדה הוא כ-12-10 מיליון שקל בשנה, שמופנה רובו לחברה המפעילה את מערך המדידה.

במכרז התמודדה, לצד קנטאר, גם חברת נילסן ישראל. במכרז הנוכחי התבקשו המציעים לשלב גם מדידת צפייה באינטרנט של הפרטים במשק הבית, באמצעות שלל המכשירים המחוברים – ולא רק טלוויזיה.

ההבדל המרכזי בין שתי ההצעות היה מועד ההתחלה של אספקת השירותים. קנטאר מדיה – שכבר כיום יש לה פאנל משפחות ואת כוח האדם הנדרש לתפעול המערך - התחייבה לספק את השירותים בתחילת 2020, בעוד עבור נילסן מועד האספקה היה כשנה לאחר מכן. לאחר חילוקי דעות בין קשת לרשת, החליטו היום חברי ועדת המדרוג להעניק לקנטאר מדיה אפשרות להמשיך לספק את השירותים ולהרחיב אותם לדיגיטל.

כך תתבצע המדידה

מדידת הדיגיטל תיעשה באמצעות מערכת הפיפל מטר וראוטר ייעודי, שיוצב במשקי הבית וינטר את זרימת המדיה בדיגיטל בכל המכשירים המחוברים לאינטרנט בבית. המכשיר ידווח למערכת את תוכן הצפייה בווידיאו, ויאפשר לנטר במקביל את הצפייה הן בטלוויזיה והן באינטרנט. גם כאשר אחד מבני משק הבית יצפה בתוכן במכשיר האישי מחוץ לביתו, יהיה ניתן לקבל מידע על התוכן שבו צפה.

בשונה מהצפייה בטלוויזיה, שתימדד רק בקבוצת המדגם של חברי הפיפל מטר, מדידת הצפייה בדיגיטל תיעשה באמצעות נתוני אמת של כל הגולשים שצפו בתוכן מסוים. עם זאת, כדי לקבל מידע סטטיסטי לגבי מאפיינים דמוגרפיים של צופי הדיגיטל, נתוני האמת יוצגו באמצעות חלוקה על בסיס נתוני הצפייה של קבוצת המדגם.

המדידה של ועדת המדרוג באמצעות קנטאר מדיה תיעשה רק לתוכן דיגיטל בזמן אמת. כלומר, היא תתבצע רק על האנשים שצופים בזמן אמת בתוכן מסוים המשודר בטלוויזיה במקביל (או בצפייה מאוחרת של עד 24 שעות, בדומה למדידה בטלוויזיה). מדידת הצפייה בתכנים באינטרנט באמצעות VOD (בחירה בפרק מסוים מסדרה או במהדורת חדשות מהארכיון) נמדדת באמצעות כלים של חברת ארטימדיה.

במונחים מעולם מדידת הטלוויזיה, ההערכה היא כי תוספת הצפייה בזמן אמת מהדיגיטל תעניק כ-2%-1% רייטינג לכל תוכנית פריים טיים. כעת יאלצו גופי השידור, יחד עם המפרסמים ומשרדי הפרסום, לגבש מנגנון שיאפשר לתמחר את צופי הדיגיטל בזמן אמת.

מנילסן ישראל נמסר: "נילסן ממשיכה להרחיב בימים אלו את פעילותה בישראל כחלק מהבעת אמון מתמשכת בשוק המקומי. נילסן הציעה לוועדת המדרוג את השיטה החדשנית והמתקדמת ביותר בעולם למדידת רייטינג. אם הצעתה של נילסן היתה נבחרת, ישראל היתה מצטרפת לשווקים המתקדמים בעולם הפועלים בשיטה חדשנית זו, המציעה מדידה מדויקת בהרבה מזו הקיימת כיום. לעובדה זו השלכות על שוק הפרסום, וחשוב מכך על ניתוח נכון יותר של רצונות צרכני התוכן. פעילותה של נילסן בישראל תימשך ביתר שאת".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker