גם בזק חוטפת: מעלות מורידה את דירוג החוב של הקבוצה

במעלות S&P מסבירים כי ההורדה מבוססת על הציפייה להיחלשות נוספות בביצועים התפעוליים של בזק בשל התחרות האינטנסיבית בשוק התקשורת ■ הורדת דירוג גם לחברות הבנות של בזק, פלאפון ו-yes, ולסדרות האג"ח שלה ■ במידרוג הותירו בשבוע שעבר את דירוג בזק על כנו, בין השאר, בשל ההערכה כי מספר השחקנים בשוק יתכווץ

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בזק
בזקצילום: תקשורת תאגידית בזק
נתי טוקר

אחרי הורדת הדירוג לסלקום ותחזית הדירוג השלילית לפרטנר, גם קבוצת התקשורת הגדולה בישראל, בזק, סופגת הורדת דירוג. לאחר שבמאי עידכנה מעלות S&P את תחזית הדירוג של קבוצת בזק לשלילית, החברה הורידה היום (ב') את דירוג החוב של בזק לטווח רחוק מ-AA ל-AA מינוס, והותירה את תחזית דירוג שלילית. הורדת הדירוג נוגעת גם לחברות הבנות של בזק, פלאפון ו-yes, ושל סדרות האג"ח של החברה. 

במעלות S&P מסבירים כי ההורדה מבוססת על הציפייה להיחלשות נוספות בביצועים התפעוליים של בזק, וזאת על רקע התחרות האינטנסיבית בשוק התקשורת בכלל ובשוק הסלולר בפרט. לפי מעלות, תחרות זו תוביל לשחיקה נוספת במעמדה התחרותי בשוק. הורדת הדירוג נוגעת גם לחברות הבנות של בזק - פלאפון ודי.בי.אס (yes) - ושל סדרות האג"ח של החברה.  

לפי מעלות, המחיקה הצפויה של עד 1.1 מיליארד שקל בשוויה של חברת פלאפון ברבעון הקרוב תוביל לקיטון בהון העצמי של החברה וקיטון עתידי בתזרים המזומנים של החברות הבנות בטווח הארוך. עוד מעריכים במעלות כי ייתכנו מחיקות שווי נוספות בחברות הבנות.

במעלות מעריכים כי הכנסות בזק יירדו ב-2019 בשיעור כולל של 8%-4% בהשוואה ל-2018. הירידה תושפע מהפעילות הקווית, מהמשך הירידה במספר המנויים לטלפוניה, וכן מתחום הסלולר - הכנסות פלאפון ימשיכו להתכווץ, אף שמספר המנויים עשוי לגדול. גם בתחום הטלוויזיה תימשך הנדידה של הלקוחות לשירותי OTT (טלוויזיה על גבי האינטרנט), הזולים יותר של החברות המתחרות, אך גם לשירות sting של yes.

במעלות מתייחסים לשני מהלכים של בזק שאותם היא מבצעת בימים אלה: הארכת מח"מ (משך חיים) של חוב החברה באמצעות פירעונות מוקדמים של חוב לטווח קצר והנפקת חוב לטווח רחוק. במקביל, החברה מבצעת איחוד של החברות הבנות תחת הנהלה אחת, כולל תהליכי התייעלות ופרישה מוקדמת של עובדים בעלות של 500 מיליון שקל עד 2020.

לפי תרחיש הבסיס של מעלות, בזק לא תוכל ליהנות מהקלות רגולטוריות ומשרדי הממשלה לא יאשרו לה את ביטול ההפרדה המבנית בחברה. לצד זאת, בזק לא תוכל לנצל את נכס המס מעסקת הרכישה של yes בשווי 1.2 מיליארד שקל, שאותו בזק עשויה למחוק אם לא יאושר לה ביטול ההפרדה המבנית. בשל הצפי להתגברות התחרות וירידה בממדים תפעוליים במעלות מצמידים גם לבזק תחזית דירוג שלילית. לפי חברת הדירוג, היחס בין החוב ל-EBITDA יגיע ל-4-3 - יחס טוב יותר מזה של סלקום, אך נמוך מזה של פרטנר.

בניגוד למעלות, מידרוג פירסמה בשבוע שעבר דו"ח מיוחד והותירה את דירוג החוב של בזק על כנו - AA2. באפריל הורידה מדירוג את תחזית הדירוג של מיציב לשלילי. במידרוג נטען כי להפחתת השווי בפלאפון יש השפעה תזרימית מצומצמת על בזק בטווח זמן הקצר-בינוני, וההשפעה לטווח רחוק תקוזז חלקית באמצעות תוכנית התייעלות הצפויה בחברות הבנות. 

אישור הדירוג של מידרוג נשען על ההנחה כי בזק תוסיף להיות השחקנית המובילה בענף התקשורת בישראל בכל מגזרי הפעילות, וכי היא עשויה במידה של סבירות, לבלום את שחיקת הרווחיות בטווח הזמן הבינוני באמצעות מהלכי התייעלות. עוד כתבו במידרוג כי בטווח הזמן הבינוני עשויים להיווצר שינויים מבניים בענף התקשורת, שיקטינו את מספר השחקנים בשוק.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker