רשות התחרות דורשת מחברות הסלולר מידע על ועדת הרבנים

בעקבות תחקיר TheMarker שהציג את שיטת הפעולה של ועדת הרבנים - המעניקה כשרויות למכשירי סלולר - פנתה רשות התחרות לחברות הסלולר כדי לקבל מידע על התנהלותן מול הוועדה

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
כרזה על לוח מודעות במאה שערים, ירושלים
כרזה על לוח מודעות במאה שערים, ירושליםצילום: גיל כהן-מגן

רשות התחרות (לשעבר רשות ההגבלים) פנתה באחרונה לחברות הסלולר ודרשה מהן מידע לגבי התנהלותן מול ועדת הרבנים לענייני תקשורת - כך נודע ל-TheMarker. הרשות בודקת טענות שלפיהן ועדת הרבנים מתנהלת באופן מונופוליסטי, ונהנית משליטה מוחלטת על תחום כשרות הסלולר במגזר החרדי המונה מיליון איש.

ביולי פורסם ב-TheMarker תחקיר שהציג את שיטת הפעולה של ועדת הרבנים. הוועדה מעניקה כשרויות למכשירי סלולר המנותקים מאינטרנט ומהודעות סמס. בנוסף, הוועדה גם שולטת באופן מוחלט במנגנון החסימות של קווים שאליהם המנויים הכשרים לא יכולים לחייג.

מטרת חסימות המספרים היא למנוע התקשרות לשיחות בעלות תוכן בעייתי מבחינת המגזר החרדי. ואולם בשנים האחרונות עולות טענות חריפות על חסימות סיטוניות של עשרות אלפי מספרים מטעמים לא ענייניים. גם במגזר החרדי מובעת מחאה חריפה נגד הוועדה.

לצד זאת, נציגי ועדת הרבנים החלו להשתלט גם על שיווק מכשירי הסלולר. נציג הוועדה מעניק כשרות רק למכשירים המשווקים באמצעות עסק הרשום על שם אשתו של נציג הוועדה, והוא גובה עמלה עבור השיווק. אם מכשיר הופץ באמצעים אחרים - הוא מוכרז לא כשר, ולפחות במקרה אחד מאות מכשירים נחסמו על ידי הוועדה רק משום שלא שווקו על ידי נציגיה.

כעשרה ימים לאחר פרסום התחקיר פנה עו"ד תמארה סגיראת מרשות התחרות לחברות הסלולר, ודרש מהן לקבל מידע לגבי יחסיהן עם חברות הסלולר. בדיקת הממונה עשויה להתמקד בעצם העובדה שוועדת הרבנים היא גוף נותן הכשרות היחיד והיא נהנית ממעמד של מונופול. בשלב זה הרשות עדיין לא פנתה לוועדה עצמה לקבלת עמדתה בעניין.

חברות הסלולר: אין חשש להתנהלות לא חוקית

בחברות התקשורת כבר הגישו את תשובותיהן לוועדה. מקורות בחלק מהחברות אומרים כי נמסר מידע מלא על ההתנהלות מול ועדת הרבנים, ולדעתן אין כל חשש להתנהלות המנוגדת לחוק ההגבלים העסקיים.

בחברות הסלולר ובוועדה נוהגים לומר שוב ושוב כי קיימות חלופות בשוק - מכשירי טלפון הזוכים לכשרות אלטרנטיבית לזאת של ועדת הרבנים. עם זאת, הוועדה היא היחידה שמעניקה כשרות לקומות טלפון כשרות בחברות הסלולר (מספרים המזוהים ככשרים).

מספרי טלפון אלה חסומים לאינטרנט ולשירותי סמס, לא רק במכשירים אלא גם בליבת הרשת של חברות הסלולר. יכולת הזיהוי של מספרי הטלפון הכשרים באמצעות קידומת זהה היא בעלת חשיבות רבה במגזר החרדי. מי שאינו מחזיק בטלפון המזוהה ככשר עלול להיפלט מהקהילה.

את התלונה לרשות התחרות הגיש כבר בנובמבר 2011 עו"ד ישי שריד, המייצג את חברת ימות המשיח, העוסקת בתחום שירותי התוכן הטלפוניים.

ברשות התחרות אישרו כי התקבלה תלונה. בחברות הסלולר סירבו להגיב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker