מעלות מורידה את דירוג סלקום: "התחרות לא תפחת"

S&P מעלות מורידה את הדירוג ל-A עם אופק שלילי, וחוזה כי התחרות בשוק התקשורת תפגע בביצועים התפעוליים של סלקום ותעלה את רמת הסיכון הפיננסי שלה ■ מניית סלקום יורדת במסחר לשווי שוק הנחשב שפל של כל הזמנים

נתי טוקר
נשים מביטות בצג הסמארטפון שלהן
התחרות בשוק גברה, וההכנסה החודשית ללקוח ירדה בסלקום ל-47 שקל בלבדצילום: Bloomberg
נתי טוקר

השוק מתחיל להפנים את המצוקה של חברות התקשורת. אחרי שדסק"ש הודיעה בשבוע שעבר על כך שתמחק 600 מיליון שקל בגין החברה הבת סלקום, כעת מורידה S&P מעלות את הדירוג של סלקום ל-A עם אופק שלילי. במעלות מסבירים כי התחרות בשוק, שתימשך גם ב-2020, תפגע בביצועים התפעוליים של החברה ותעלה את רמת הסיכון הפיננסי שלה. 

במארס הפכה S&P מעלות את תחזית הדירוג לשלילית, אך הותירה את הדירוג על כנו - A פלוס. כעת, לאור הצפי לפגיעה בתזרים המזומנים החופשי של החברה - בין השאר בשל צורכי ההשקעה הגבוהים בשוק התחרותי -  במעלות מורידים את דירוג החוב של החברה.

במעלות צופים היחלשות נוספת בביצועים התפעוליים של סלקום ישראל, שתביא לרווחיות מתואמת (EBIDTA) נמוכה מ-20% - לעומת 22% ב-2018. לפי מעלות, השחיקה בביצועים התפעוליים, ללא הורדה משמעותית של החוב, תוביל לעלייה במינוף של החברה ובסיכון הפיננסי שלה.

במעלות מתייחסים לתחרות בשוק התקשורת. זו גברה בשנה האחרונה וההכנסה החודשית ללקוח (ARPU) ירדה בסלקום ל-47 שקל בלבד. במעלות לא צופים עלייה ב-ARPU של סלקום ושל השוק כולו ב-2019, וסבורים כי תיתכן אף שחיקה נוספת בהכנסה זו. מנגד, בחברת הדירוג סבורים כי סלקום לא תצליח לפצות על הירידה בסלולר באמצעות הכנסות משירותי הטלוויזיה והאינטרנט והשירותים הקוויים של החברה, משום שגם בתחומים אלה שוררת תחרות אגרסיבית. לפי הערכת מעלות, סך הכנסות החברה צפויות לרדת ב-2019 ב-3%-7%.

לצד זאת, סלקום תיאלץ להפנות להשקעות כ-600 מיליון שקל ב-2019 ו-500-450 מיליון שקל ב-2020. בעקבות זאת, יתרות המזומנים של החברה יתכווצו ותזרים המזומנים החופשי שלה עשוי להיות נמוך מאוד. סלקום וקרן תשתיות ישראל השלימו בשבוע שעבר את רכישת מיזם הסיבים IBC (35% כל אחת). לפי מעלות, רכישה זו עשויה לתרום לסלקום בטווח הבינוני-ארוך בשל הקטנת התלות בתשתית של בזק, אך "ייקח זמן עד שסלקום תקבל תשואה על השקעה זו".

סלקום הצליחה בחמש השנים האחרונות להקטין את החוב המתואם שלה בכ-23% לכ-3.1 מיליארד שקל בסוף 2018. מהלך זה הביא להקטנת הוצאות הריבית של החברה. ואולם, לפי מעלות, הירידה הצפויה ביתרות המזומנים והשחיקה ברווחיות התפעולית עשויות להוביל ליחס מתואם חוב ו-EBITDA של 5-4. סלקום מחויבת להתניות הפיננסיות ולשמירה על יחס חוב ל-EBITDA שלא יעלה על 5 ולא על 4.5 במשך ארבעה רבעונים רצופים.

בעקבות הורדת הדירוג, מניית סלקום יורדת בשעה זו במסחר ב-3.3% לשווי שוק הנחשב שפל של כל הזמנים - 942 מיליון שקל. מתחילת השנה ירדה סלקום ב-57%. הורדת הדירוג של סלקום מושכת גם את פרטנר לירידות של כ-2.4%. עם זאת, מתחילת השנה ירדה פרטנר בשיעור נמוך יותר של כ-24%, ושווי השוק שלה כיום הוא 2.29 מיליארד שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום