למה מחזיק משרד התקשורת כבר שנתיים 35 מיליון שקל השייכים לשוק ההפקות?

המשרד מחזיק, בין היתר, בכ-25 מיליון שקל ששילמה קשת עבור השימוש באפיק 12 בממירי HOT ו-yes, כ-7 מיליון שקל ששילמה רשת ובכ-2 מיליון שקל ששילם בעבר ערוץ עשר עבור השימוש באפיק 10 ■ לפי החוק, כספים אלה היו אמורים לחזור לשוק ההפקה המקומית להפקת תוכניות

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתוך "האחיות המוצלחות שלי", סדרת מקור של yes
מתוך "האחיות המוצלחות שלי", סדרת מקור של yesצילום: אוהד רומנו
נתי טוקר

מדוע משרד התקשורת לא מאשר החזר כספי של 35 מיליון שקל לשוק ההפקות? זה כשנתיים משרד התקשורת מחזיק בידיו את הכספים שקיבל במסגרת התשלום שמחוייבים גופי השידור לשלם עבור אפיק השידור שהוקצו להם, ומונע את העברת הכסף בחזרה לגופי השידור ולחברות ההפקה — כפי שהוא מחוייב לפי חוק.

לפי החוק, כספים אלה היו אמורים לחזור לשוק ההפקה המקומית להפקת תוכניות עבור ערוצי השידור בהתאם למודל שיחליט שר התקשורת. אלא שבמשך כשנתיים המשרד לא מכריע בעניין, והכסף שוכב במשרד התקשורת ללא סיבה.

משרד התקשורת כבר פירסם שני שימועים לגבי השאלה כיצד לחלק את הכסף בין הערוצים, לאחר שבין השאר עלתה השאלה אם הכסף יופנה רק לערוצים המסחריים, או גם ל-HOT ו-yes. ואולם חלפו חודשים ארוכים, ולא התקבלה הכרעה בעניין.

דוד אמסלםצילום: אוליבייה פיטוסי

במכתב ששיגרה עו"ד נגה רובינשטיין, המייצגת את הערוצים המסחריים, למנכ"ל משרד התקשורת, נתי כהן, נכתב כי זה "אבסורד מוחלט ומפגן של אדישות" וזאת במיוחד "על רקע מצבם הכלכלי הקשה של הערוצים המסחריים".

בערוצים המסחריים זועמים במיוחד על משרד התקשורת בעקבות הפרסום ב-TheMarker לפיו שר התקשורת הזמני, דוד אמסלם, הורה לאנשי משרדו לבחון כיצד לקדם את ערוץ 20 לאפיק 14. ערוץ 20 וערוץ 24 הגישו בקשות כאלה, אך הרשות השנייה לא הכריעה עדיין בעניין.

המעבר של ערוץ 20 לאפיק חדש שנוי במחלוקת משפטית. מקורות משפטיים הבקיאים בשוק הטלוויזיה אומרים כי שינויי החקיקה שהתקבלו בכנסת ב-2017, שסייעו לערוץ 20 להמשיך לפעול, כללו גם סעיף מיוחד שלפי ערוץ 20 אמור לשדר רק באפיק 20. עם זאת, הדבר נתון ככל הנראה למחלוקת משפטית.

ממשרד התקשורת נמסר בתגובה: "משרד התקשורת ביצע עבודת מטה ויצא לשני שימועים בנושא, כדי לבחון את כלל אופני החלוקה המונחים על הפרק. במסגרת תהליך השימוע התקבלו תגובות מהגורמים המעורבים והן נשקלות במסגרת ההחלטה הסופית. עקב תקופת הבחירות ונוכח רגישות הדברים, ההחלטה בסוגייה נדחתה לאחר הבחירות".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker