צנזורת המכשירים הכשרים: הרבנים חסמו את המספר של משרד התקשורת

בהמשך לתחקיר TheMarker על צנזורה וחסימות טלפונים של ועדת הרבנים לענייני תקשורת - מתברר כי הוועדה חסמה גם את מספר הטלפון של פניות הציבור במשרד התקשורת במסגרת שימוע על קווי התוכן

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שימוש בטלפון כשר. למצולם אין קשר לכתבה
נתי טוקר

ועדת הרבנים לענייני תקשורת חסמה להתקשרות ממכשירים כשרים את מספר הטלפון של פניות הציבור במשרד התקשורת. המספר נועד לקבלת פניות ציבור במסגרת הליך שימוע שמבצע המשרד בנוגע לקווי תוכן. לאחר פניית TheMarker עידכנה הוועדה כי הקו נפתח.

במוסף Markerweek פורסם לפני שבוע וחצי תחקיר נרחב שעסק בהתנהלות ועדת הרבנים, ובאופן השרירותי שבו הוועדה חוסמת עשרות אלפי מספרי טלפון - ללא כל סיבה. הוועדה מנסה להילחם ב"קווי התוכן" - קווי החדשות והמידע הנפוצים במגזר החרדי באמצעות הטלפון. כלפי הוועדה נטען כי היא חוסמת עשרות אלפי מספרים ופועלת באופן מפלה, תוך התעלמות מעמדותיהם של חלק מהרבנים שמתנגדים לחסימות.

במקביל, משרד התקשורת עורך שימוע שעשוי לפגוע במודל העסקי שבו פועלים קווי התוכן. כיום המודל הוא חלוקת רווחים בין יצרן התוכן לבין חברת הטלפוניה שמספקות את מספרי הטלפון לקווי התוכן. ההכנסות מגיעות מדמי הקישוריות שמשלמות חברות הסלולר למפעיל הטלפוניה (כאגורה לכל דקה). בעקבות תלונות מחברות הסלולר, מנסה משרד התקשורת לבטל את מודל חלוקת הרווחים. במקום זה מציע המשרד להפעיל קווי תוכן בקווי פרימיום שבהם הלקוח ישלם עבור צריכת התוכן.

משרד התקשורת פירסם במסגרת השימוע מספרי טלפון עבור אנשים המעוניינים להביע את עמדתם בנושא. אלא שהתברר כי מספר הטלפון נחסם על ידי הוועדה, והמשמעות היא שצרכנים חרדים לא יכלו ליצור קשר עם משרד התקשורת ולהביע את עמדתם. לא ברור אם החסימה היתה מכוונת דווקא נגד המשרד או שהמספר נחסם כחלק מחסימות קווים סיטוניות שהוועדה מבצעת. לאחר פניית TheMarker הודיעה ועדת הרבנים כי "מבדיקה שנערכה עולה שניתן לחייג למספר הזה מטלפונים כשרים".

ממשרד התקשורת נמסר: "המשרד מפרסם שימועים באופן תדיר ובנוהל סדור, באתר המשרד, כאשר ההתייחסויות לשימועים מתקבלות באמצעות דואר אלקטרוני או בפקס ובכל מקרה בכתב. לאחר פניית הכתב למשרד, בוצעה בדיקה מטלפון 'כשר' למספר שפורסם בשימוע המדובר ונמצא כי אין חסימה על קו זה, שכאמור מלכתחילה אינו מיועד למסירת תגובות לשימועים, אלא לצורך בירורים בלבד. לשימוע זה התקבלו מספר התייחסויות אשר יילקחו בחשבון בבואו של הדרג המקצועי לקבל החלטה שטרם התקבלה בנושא".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker