"הרשתות מחפשות פגר, אבל אנחנו רווחיים": מה קורה בסופר יודה

ברשתות השיווק טוענים כי הרשת התל אביבית עומדת למכירה, ואולי אף נתונה בקשיים ■ לפי דו"ח דן אנד ברדסטריט, לחברה אין חשבונות מוגבלים והיא משלמת לספקים בדייקנות - אולם נגד נכסיה עומדים תשעה שעבודים ■ גורם בסופר יודה: הרשתות מוסיפות שמן למדורה

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
קובי כהן, האחראי על פיתוח רשת סופר יודה ומיתוגה
קובי כהן, האחראי על פיתוח רשת סופר יודה ומיתוגהצילום: מוטי מילרוד
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

מה קורה ברשת הסופרמרקטים סופר יודה? רימון הלם שהושלך לעבר אחת החנויות ופצע אדם, כתב אישום בגין העלמת הכנסות ורשתות מזון שמתעקשות שהרשת התל אביבית עומדת למכירה - ואולי אף נמצאת בקשיים.

"כבר לפני כשבעה חודשים פנו אליי מתווכים והציעו לי לקנות את הרשת, אבל סירבתי מסיבות שונות", מספר בכיר ברשת מתחרה. לדברי בכיר ברשת שיווק אחרת, "הם עומדים למכירה. הדיבור בשוק הוא שהם בחובות".

עם זאת, נתוני חברת המידע העסקי דן אנד ברדסטריט לא מצביעים על קשיים מהותיים ברשת. לפי הנתונים, שהגיעו לידי TheMarker, דירוג סיכון ההתקשרות עם סופר יודה מוגדר כממוצע, לחברה אין צ'קים חוזרים מהשנתיים האחרונות או חשבונות מוגבלים וספקים מדווחים כי התשלומים מתבצעים בדרך-כלל בדייקנות. כמו כן, אין לגביה התרעות מהותיות מהשנתיים האחרונות. עם זאת, בדו"ח מצוין כי יש פיגורים בתשלום ב-12 החודשים האחרונים, ובחוות דעת של אנליסט החברה מנובמבר 2018 מצויין כי "לאור המידע השלילי אודות בעלי החברה וריבוי תביעות כנגד הנדונה, להערכתנו סיכון ההתקשרות עם החברה הינו מעט גבוה בהשוואה לענף. מומלץ המשך מעקב".

בנוסף נכתב בדו"ח כי ממצבת השיעבודים ניכר כי כנגד נכסי החברה רשומים תשעה שיעבודים וכי אותרו מספר רב של תביעות נגד החברה שהגישו עובדיה. ספקים שעמם שוחחנו טוענים כי ההתנהלות מול סופר יודה נמשכת כרגיל.

רשת סופר יודה הוקמה ב-2003. היא נמצאת בבעלות יהודה גואטה, ומפעילה 16 סניפים בתל אביב. גואטה החזיק בעבר 50% ממניות "סופר ראובני", שהפעילה את רשת "סופר באבא" בתל אביב עד 2009, אולם כתוצאה מסכסוך בין השותפים, שכלל הליכים משפטיים, הסופר התפצל לשני מותגים שונים - סופר באבא וסופר יודה.

האירוע האחרון שבו היתה מעורבת הרשת אירע בתחילת השבוע, אז הושלך רימון הלם לעבר סניף הרשת ברחוב אינשטיין בתל אביב, ואדם אחד אף נפצע קל באירוע.

סניף סופר יודה בתל אביב, 2017
סניף סופר יודה בתל אביב, 2017צילום: מוטי מילרוד

הצפי הוא כי האירוע האחרון עשוי להביא לירידה זמנית במכירות בסניף, ואולי אף לירידה זמנית במכירות מתחם "איינשטיין BLVD" של קבוצת חג'ג', שבו ממוקם הסניף. "התחושות הן קשות, כי מרכז איינשטיין הוא מתחם מאוד פופולרי בקרב משפחות האזור. אירוע השלכת הרימון פגע בתחושות הביטחון של התושבים. הסיפור הזה רץ מאוד חזק בקבוצות הוואטסאפ של תושבי האזור", אומרת ע' שמתגוררת באזורי חן. "אני לא הלכתי למרכז בכלל, ולחנות של סופר יודה בפרט, מאז האירוע, כי אני לא יודעת בוודאות למי כוון הסיפור הזה, ואולי זאת היתה טעות בזיהוי".

"רשתות המזון מוסיפות שמן למדורה"

בסופר יודה מכחישים את כל הסיפורים, החל ממעורבות בפרשיית רימון ההלם ועד הדיווחים על כך שהרשת עומדת למכירה. "מי שזרק את הרימון לא רצה לפגוע בסופר יודה אלא לשלוח הודעה לקבוצת חג'ג', בעלי המרכז המסחרי. להערכתנו מדובר לכאורה בחבר'ה שרצו לפתוח חנות במתחם והחוזה מולנו הגביל אותם", מספר קובי כהן, האחראי על פיתוח הרשת ומיתוגה. כהן טוען שרשתות המזון המתחרות מוסיפות בכוונה שמן למדורה. "לצערי הסופרמרקטים מחכים לפגר כדי לעוט עליו, אבל אנחנו רחוקים מלהיות פגר. יש הרבה רשתות בורסאיות שצריכות להראות כל הזמן צמיחה וגידול כדי שהמניה שלהן לא תתגלש למטה, ומה יותר טוב מלקחת חברה טובה ורווחית, עם מיתוג נהדר בתל אביב ומיקומים מדוייקים בתוך העיר?

"אנחנו חברה עם מאזנים רווחיים. הרשת מראה גידולים בחנויות זהות וגדלנו ב-35% במכירות ב-2018 עקב חנויות חדשות". על איבוד הסניף שלה ברחוב אבן גבירול, שמחזור שמכירותיו הוא כ-30 מיליון שקל בשנה - יותר מ-10% ממחזור המכירות של כלל הרשת, שמסתכם לדברי גואטה בכ-290 מיליון שקל - הוא אומר כי "ישבנו באבן גבירול שמונה שנים, היינו מתים להישאר שם לנצח, אבל בעל הנכס רצה הרבה מאוד כסף וזה לא התאים לנו. ההתנהלות שלנו שקולה ואחראית".

לפני כשמונה חודשים הגישה הפרקליטות כתב אישום על השמטת הכנסות של כ-18 מיליון שקלים נגד גואטה בגין מעשים שביצע לכאורה בשנים 2011-2008 בעת שניהל את חברת "סופר זול בן גוריון", שמנתה ארבעה סניפים בתל אביב. לפי כתב האישום, גואטה הנפיק חשבוניות ביטול עסקה בקופות למרות שבפועל העסקאות לא בוטלו, כדי להקטין את ההכנסות המדווחות של החברה. לגואטה יוחסו עבירות של השמטת הכנסה מדו"ח המס, קיום פנקסי חשבונות ורשומות כוזבים ושימוש במרמה, עורמה ותחבולה.  ב-2014 נעצר גואטה בחשד להעלמת הכנסות של 13 מיליון שקל, לאחר שהוציא לכאורה זיכויי שווא בהיקף כולל של מיליוני שקלים במשך שנתיים.

בתשובה לשאלה אם להערכתו נגמרו האירועים החריגים ברשת, ענה כהן: "במקום לפרסם סתם דברים, פרסמו שקיבלנו אות הוקרה מבית המשפט הקהילתי ברמלה וביפו על תרומתנו להעסקה ולשיקום של אסירים בארבע השנים האחרונות".

מקבוצת חג'ג' נמסר: "לקבוצת חג'ג' אין כל קשר לאירוע. נושאים מעין אלה מטופלים על ידי משטרת ישראל, ואין לנו ספק שהיא תעשה כל שנדרש".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker