אחרי חודש וחצי: משרד התקשורת עוצר שיווק חבילת 500 מגה של HOT

HOT שיווקה את החבילה בניגוד לתנאי הרישיון שלה - שמחייבים אותה לאפשר למתחרותיה לספק שירות זהה ■ שיווק השירות הוקפא עד 14 באוגוסט ■ משרד התקשורת: "לא ניתן לממש את שיווק השירות בתנאים שוויוניים ובלתי מפלים"

נתי טוקר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
משרדי חברת הוט HOT
משרדי חברת HOTצילום: עופר וקנין

משרד התקשורת הורה לחברת HOT לעצור את שיווק חבילת האינטרנט במהירות של 500 מגה, עד ל-14 באוגוסט. עם זאת, על פי כללי הרישיון, המשרד אמור היה לכאורה לתת את ההנחיה לעצור את השיווק כבר לפני כחודש וחצי, כש-HOT יצאו בהודעה על המבצע.

ב-13 במאי טילטלה HOT את שוק האינטרנט כשהכריזה כי תשווק לשוק הפרטי, כמעט בכל רחבי המדינה, חבילת אינטרנט במהירות של 500 מגה. עד כה שיווקה HOT חבילה של 200 מגה לשוק הפרטי. בזק משווקת חבילה של עד 100 מגה (משרד התקשורת לא אישרה לה לשווק חבילת 200 מגה), ואילו פרטנר, סלקום ו-IBC מציעות שירות אינטרנט על בסיס סיב אופטי במהירות של עד 1,000 מגה.

כללי הרישיון של HOT מחייבים את החברה להעניק שירותים סיטונאיים. כלומר, החברה מחויבת לאפשר לספקיות האינטרנט המתחרות לרכוב על גבי תשתית האינטרנט שלה ולשווק אותה ללקוחות. פרטנר כבר משווקת באופן סיטוני את האינטרנט של HOT, אך כנראה בהיקפים נמוכים שלא קרובים לזה של בזק.

תיק השירות של HOT מחייב את החברה לעדכן את ספקיות האינטרנט שלושה חודשים מראש על כל שירות חדש שאותו היא משיקה, והיא מחויבת לאפשר את שיווקו במסגרת השוק הסיטוני. בעבר משרד התקשורת עצר מיידית שיווק של שירות חדש של בזק בשל העובדה שלא עידכנה את המתחרות בעניין. עם זאת, HOT טוענת כי במקרה זה לא היה צורך לעדכן שלושה חודשים מראש, מאחר ולא מדובר בשינוי טכנולוגי, אלא בשידרוגים שוטפים. 

אף שהמתחרות התלוננו בפני משרד התקשורת כבר עם הודעת HOT, רק היום, כמעט חודש וחצי אחרי, המשרד הודיע על עצירת השיווק של המבצע של HOT.

מטרת ההודעה שניתנת שלושה חודשים מראש היא לאפשר לחברות המתחרות להיערך לשירות החדש. במקרה הנוכחי מדובר על היערכות מורכבת הרבה יותר, שכן כדי לאפשר חבילת 500 מגה ספקיות האינטרנט צריכות להציע ללקוחות נתב ייעודי שלא נמצא כיום ברשותן. כלומר, ספקיות האינטרנט לא יכלו כלל להציע ללקוחות את השירות. ב-HOT הציעו לספקיות האינטרנט לרכוש את הנתבים שבבעלותה, אך הפתרון הזה נדחה על ידן.

המחיר הנמוך של HOT מונע תחרות

במשרד התקשורת מסבירים כי ההודעה מראש של שלושה חודשים נועדה כדי לאפשר לחברות להיערך ולהציע שירות דומה, ובמקרה הזה נעשה ניסיון לפתור את הבעיות ההנדסיות ולאפשר להן להציע את השירות קודם לכן. לאחר שהתברר שהעניין לא אפשרי החליט המשרד לדחות את תחילת השיווק שלושה חודשים מהיום שבו השיקה HOT  את השירות – עד ל-14 באוגוסט.

ת"א בזק סיב אופטי
הנחת סיבים אופטיים בתל אביב צילום: אמיתי זיו

סוגיה בלתי פתורה נוספת בין הצדדים היא רמת התמחור של השירות. ספקיות האינטרנט התלוננו בפני משרד התקשורת כי HOT מציגה לצרכנים את השירות של אינטרנט במהירות 200 מגה במחיר של 95 שקלים, בעוד רפורמת השוק הסיטוני מאפשרת ל-HOT לדרוש מהמתחרות מחיר של 118 שקל על אותו שירות (המחירים ללא מע"מ). המשמעות היא שלספקיות האינטרנט לא תהיה יכולת להתמודד ברמת המחיר מול HOT עצמה. בשלב זה משרד התקשורת בוחן את רמת התמחור של חבילת ה-200 מגה ואת הכדאיות של השוק הסיטוני במקרה זה.

ממשרד התקשורת נמסר: "המשרד ביצע באחרונה הליך בדיקה שבמסגרתו נערכו  ניסויים הנדסיים כדי לבחון אם ניתן לממש בתנאים שיוויונים ובלתי מפלים את שיווק השירות של גלישה במהירות של 500 מגה גם בקרב ספקי השירות האחרים במסגרת השוק הסיטוני. לאור תוצאות הבדיקה עולה כי לא ניתן למלא את כל התנאים באופן מלא בטווח הזמן המיידי ודרושה תקופת הערכות נוספת. לאור זאת, שיווק חבילת הגלישה במהירות 500 מגה יתאפשר החל מ-14 באוגוסט".

מ-HOT נמסר בתגובה: "HOT מכבדת את בקשת משרד התקשורת, ותשוב להציע למנויים פרטיים את שירות 500 מגה באמצע חדש אוגוסט, לרווחת הציבור בישראל. HOT תמשיך לחדש ולהציע למנוייה את מהירויות הגלישה הטובות בישראל ותאפשר לכל המעוניין להצטרף לרשימת ההמתנה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker