בהנחה של עשרות אחוזים: אושרה העסקה למכירות מניות הפועלים בידיעות אחרונות

בנק הפועלים יקבל החזר של כ-215 מיליון שקל בלבד על ההלוואה לפישמן - תספורת של כ-900 מיליון שקל

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
נוני מוזס
נוני מוזסצילום: ניר קידר

נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב, השופט איתן אורנשטיין, אישר את העסקה למכירת מניות בנק הפועלים ב"ידיעות אחרונות" לעיתון עצמו, בהתאם לבקשת הכונסים. המשמעות היא שהמו"ל ארנון (נוני) מוזס יהפוך לבעל המניות הגדול ביותר בחברה.

מההכרעה של אורנשטיין עולה כי התמורה שיקבל בנק הפועלים תהיה נמוכה בעשרות אחוזים לעומת שווי החברה שהוצמד לחברה בעסקות אחרות שיתקיימו במקביל מול בעלי מניות אחרים.

לפי מתווה העסקה, בעלי המניות הנוכחיים של "ידיעות" - הבולט שבהם הוא ארנון (נוני) מוזס - ירכשו את מניות בנק הפועלים (34%) בידיעות. בעיתון צפויות להיחתם עסקות נוספות שבמסגרתן בעלי המניות שיישארו בעיתון הם רק נוני מוזס, אחותו ג'ודי שלום ניר מוזס ובת הדודה שלהם מרים נופך מוזס - שאמורה גם היא למכור מניות לנוני מוזס.

בנק הפועלים יקבל החזר של כ-215 מיליון שקל בלבד על ההלוואה לפישמן – תספורת של כ-900 מיליון שקל.

משפחת יודקובסקי המחזיקה ב-10% מהעיתון צפויה לצאת מההשקעה בעיתון. בנוסף, בנק דיסקונט מחזיק בכ-7% ממניות הקבוצה בגין הלוואה שהעניק למשפחת יודקובסקי להגדלת אחזקותיו. גם בנק דיסקונט יקבל החזר חלקי על ההלוואה ויעביר את מניותיו לחברות מקבוצת ידיעות.

אורנשטיין קיבל במלואה את עמדת הכונסים, עורכי הדין פיני רובין וירון אלכאוי, שלפיה ההחזר הגבוה ביותר על מניות הפועלים יושג באמצעות המכירה לחברה עצמה.

אורנשטיין ציין בפסק הדין כי "שווי החברה המשתקף מהמחיר המוצע לרכישת המניות המשועבדות (כ-650 מיליון שקל, נ"ט) נמוך משווי החברה המשתקף מהמחיר המוצע לרכישת מניות מבעלי המניות האחרים, ואף באופן ניכר בהשוואה לחלק מהעסקאות המתגבשות". השווי שיקבל בנק דיסקונט דומה לשווי שיקבל בנק הפועלים.

המשמעות היא שבנק הפועלים יקופח מאחר שיקבל שווי נמוך יותר על מניותיו לעומת בעלי המניות האחרים. עם זאת, אורנשטיין ציין כי חוות דעת כלכלית מצאה כי השווי המניות של העסקות מול הבנקים הוא "הוגן וסביר", וכן ציין כי קיים סעיף בהסכם בין הצדדים שלפיו אם בתוך שנתיים ממועד ביצוע התשלום הראשון תבוצע עסקה לפי שווי של יותר מ-900 מיליון שקל – תגדל התמורה לנושים.

כונס הנכסים הרשמי תמך בעסקה, אך סבר כי מאחר שהוחלט לא לקיים תהליך התמחרות פומבי, הרי שבנק הפועלים לא יוכל לתבוע מפישמן את מלוא החוב שלו, אלא יקזז את תביעת חובו בהתאם לסכום שהיה מתקבל בעסקת "ידיעות" אילו היה נערך לפי שווי העסקה של בעלי המניות האחרים.

ואולם אורנשטיין קיבל את עמדת הכונסים. לדבריו, התעקשות על הליכי התמחרות עשויה לפגוע בסיכויי מימוש המניות המשועבדות. "שוכנעתי שנקרתה בפני כונסי הנכסים הזדמנות להביא למימוש המניות, לאחר שהם פעלו תוך קשיים להשיגה, ואשר לפי חוות דעת כלכלית בלתי תלויה מניחה בפניהם האפשרות להשיא רווח הוגן".

אורנשטיין קיבל את עמדת הכונסים שלא לקיים הליך התמחרות שעשויה היתה להביא לשווי נמוך יותר. עוד ציין אורנשטיין כי פישמן עצמו "לא צלח במהלך השנים בניסיונותיו הרבים למכור את מניות ידיעות אחרונות ופולן שהיו ברשותו".

כונסי הנכסים גם ביקשו לאפשר להם "גמישות צרה" ביישום ההסכם, לאור חוסר הסכמה בין בעלי המניות. אורנשטיין כתב כי "לא ירדתי לפשר הבקשה" ולא אישר אותה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker