עסקת הענק ב"ידיעות" יוצאת לדרך: הפועלים ימחק 900 מיליון שקל על ההלוואה לפישמן

לפי מתווה העסקה, בעלי המניות הנוכחיים של "ידיעות" - הבולט שבהם הוא נוני מוזס - ירכשו את מניות בנק הפועלים (34%) בידיעות ■ כל בעלי המניות אמורים להגדיל את חלקם באופן פרופורציונלי לחלקם הנוכחי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מו"ל ידיעות אחרונות, נוני מוזסצילום: תומר אפלבאום

עסקת הענק של "ידיעות אחרונות" יוצאת לדרך: כונסי הנכסים מטעם בנק הפועלים הגישו היום (ה') לבית המשפט המחוזי בתל אביב בקשה לאשר את העסקה. לפי מתווה העסקה, בעלי המניות הנוכחיים של "ידיעות" - הבולט שבהם הוא ארנון (נוני) מוזס - ירכשו את מניות בנק הפועלים (34%) בידיעות.

העסקה מבוצעת באמצעות מנגנון של Buy-back - כלומר, רוכשות המניות הן שלוש חברות בקבוצת ידיעות, והמשמעות היא שכל בעלי המניות אמורים להגדיל את חלקם באופן פרופורציונלי לחלקם הנוכחי. עם זאת, צפויות להיחתם עסקות נוספות שבמסגרתן בעלי המניות שיישארו בעיתון הם רק נוני מוזס, אחותו ג'ודי שלום ניר מוזס ובת הדודה שלהם מרים נופך מוזס.

בנק הפועלים מחזיק ב-34% ממניות "ידיעות" בגין הלוואה של 1.1 מיליארד שקל שהעניק לפישמן ולא נפרעה. הבנק שיעבד את הנכסים ומינה את כונסי הנכסים עוה"ד פנחס רובין וירון אלכאוי ממשרד גורניצקי ושות'. הכונסים ניסו בשנתיים האחרונות לאתר משקיעים נוספים, אך ללא הצלחה לאור העובדה כי מדובר במניות מיעוט, חלקן ללא זכות הצבעה.

בנק הפועלים יקבל החזר של כ-215 מיליון שקל בלבד על ההלוואה לפישמן – תספורת של כ-900 מיליון שקל. עם זאת, לאור הנסיבות והקושי לאתר רוכש חלופי, כונסי הנכסים רואים בעסקה מהלך מוצלח.

העסקה כוללת מרכיבים נוספים שאינם מפורטים בבקשה, אך אמורים להתבצע בהמשך. משפחת יודקובסקי המחזיקה ב-10% מהעיתון צפויה לצאת מההשקעה בעיתון. בנוסף, בנק דיסקונט מחזיק בכ-7% ממניות הקבוצה בגין הלוואה שהעניק למשפחת יודקובסקי להגדלת אחזקותיו. גם הבנק יקבל החזר חלקי על ההלוואה ויעביר את מניותיו לחברות מקבוצת ידיעות.

לאחר העסקה יהפוך נוני מוזס לבעל המניות הגדול ביותר בעיתון. בימים אלה נערך מוזס לשימוע לפני הגשת כתב אישום בעניינו במסגרת תיק 2000. בשל מודל העסקה, שבו שלוש חברות בקבוצת ידיעות רוכשות את המניות, כל בעלי המניות אמורים להגדיל את חלקם. ואולם, מרים נופך מוזס צפויה למכור חלק ממניותיה כך שחלקה לא יגדל בהתאם בעסקה.

כפי שנחשף ב-TheMarker, מוזס סיכם בשבועות האחרונים על קבלת הלוואה פרטית של 120 מיליון שקל ממנורה מבטחים.

אליעזר פישמןצילום: עופר וקנין

לפי מתווה העסקה עם בנק הפועלים, ישולמו בסך הכל 216-214 מיליון שקל, וזאת בהתאם לסוגי המניות. 178 מיליון שקל ישולמו עבור מניות ישירות שמחזיקים הכונסים בקבוצת ידיעות, ועוד 38 מיליון שקל ישולמו עבור מניות מיעוט בחברת פילן שגם היא מחזיקה מניות מיעוט בידיעות. מניות פילן לא יועברו מיידית אלא יכללו בהסכם בהסכם למתן אופציה.

המשמעות של העסקה הנוכחית היא ששווי "ידיעות אחרונות" הוא כ-650 מיליון שקל בלבד. לפי הבקשה, חברת הייעוץ הכלכלי פרומתאוס ביצעה הערכת שווי ל"ידיעות אחרונות" וקבעה כי "שווי מניות הכינוס בעסקה המוצעת הינו הוגן וסביר". ההערכות השווי עצמה נותרה חסויה.

בבקשה מציינים כונסי הנכסים העסקה עם כונסי הנכסים נעשית בשווי נמוך יותר לעומת מרכיבים אחרים בעסקת החבילה - שנעשים במחיר גבוה יותר. כלומר, יתר העסקאות עם יודקובסקי, מרים נופך מוזס ודיסקונט, כולן או חלק מהן, מבוצעות בשווי גבוה יותר. עם זאת, כונסי הנכסים מבהירים כי לולא העסקה של הפועלים עסקת החבילה כולה לא תתקיים.

בית ידיעות אחרונות בראשון לציוןצילום: תומר אפלבאום

בבקשה מפרטים כונסי נכנסים כי נמנעו מלקיים הליך מכרזי למכירת המניות משם "אתגרים לא שגרתיים, שנובעים בין היתר מכך שמדובר בהחזקת מיעוט בחברה פרטית, בעלת מאפיינים ייחודיים, הוראת זכות סירוב אנכרוניסטית, מניות מסוגים שונים ועוד". לפי הכונסים, נעשו פניות שונות לרוכשים פוטנציאליים ונערכו פגישות עם ברוקרים בחו"ל "שלא יצא מהן דבר". גם לא היו מתעניינים שפנו מיוזמתם לכונסי הנכסים.

הכונסים מעירים בבקשה כי קיימות מחלוקות רבות בין בעלי מניות המקשים על ביצוע "עסקת החבילה", אך לפי הכונסים הם משוכנעים כי בסופו של דבר בעלי המניות יאשרו את העסקה. בבקשה מצוין כי כבר בדצמבר 2018 נחתם ההסכם העקרוני בין הכונסים לבין ידיעות. באותו מועד הוגשה בקשה לרשות התחרות לאישורה העסקה – והיא אכן אישרה אותה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker