השיא עוד לפנינו: אלה הפירות שמחירם יזנק בימים הקרובים

עובדי משרד החקלאות שובתים בימים שבהם הביקוש והמחירים לפירות בשמים, ולא משחררים סחורה שיובאה לישראל ■ רשתות ויבואנים מזהירים: "צפוי חוסר באגסים ואננס. העלויות יגולגלו לצרכנים"

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
פירות וירקות
פירות וירקות. עליית האינפלציה שנרשמה בחודשים האחרונים "נסמכה בחלקה על גורמים שלא בהכרח יתמידו"צילום: אילן אסייג

בזמן שמחירי הפירות בישראל מגיעים לשיא, שביתת עובדי משרד החקלאות צפויה להביא בימים הקרובים למחסור בשוק ולעליית מחירים נוספת. כל זאת, בימים שבהם קיים ביקוש מוגבר לפירות לקראת חג השבועות.

ל-TheMarker נודע כי בעקבות השביתה הפתאומית של עובדי משרד החקלאות, משלוחים של פירות וירקות המיועדים לחג השבועות תקועים בנתב"ג ובנמלים. כמו כן, כל הבדיקות בנמלים של תוצרת חקלאית טרייה הופסקו לאלתר. לדבריהם, ועדת חריגים, שפתחו אנשי ועד עובדי משרד החקלאות, אינה זמינה לעמילי המכס וליבואנים, ועד עכשיו לא התקבלה מהם תגובה לבקשות שחרור מיוחדות שהוגשו.

לדברי בכיר ברשת שיווק גדולה, "צפוי חוסר באננס, באגסים ותפוחי פינק ליידי. עובדי משרד החקלאות בחרו בעיתוי אומלל לשבות. הרי שבועות הוא חג של פירות וירקות. מחכות לי בנמל מכולות שלא משוחררות ופניתי לוועדת חריגים, שאמורה לאשר שחרור של סחורות שיתקלקלו אם לא ישוחררו, והם לא עונים לי בכלל".

שר החקלאות, אורי אריאל
שר החקלאות, אורי אריאלצילום: אליהו הרשקוביץ

"היבואנים נפגעים בסכומי כסף אדירים מכיוון שחלק מהתוצרת תלך להשמדה אם לא תשוחרר באופן מיידי", אומר גדעון לויתן, יו"ר עמותת תוצרת חקלאית לישראל ומנכ"ל חברת היבוא טריפל סל. לדבריו,  חלק מהיבואנים מאיימים לתבוע אישית את ועד העובדים ואת משרד החקלאות. "מחכות בנמל חיפה מכולות של פטריות טריות שמעוכבות, המון אגסים, תפוחים ושום. עבור היבואנים מדובר בהוצאה גדולה שתגולגל בסופו של דבר על הצרכנים. למשל, יושב בנתב"ג אננס ועל כל לילה אחסון צריך לשלם אלף שקל לטון. בנוסף, נמצאים בנמלים מכולות בקירור בנמלים, בעלות של 700 שקל למכולה ליום. יש בנמלים עשרות מכולות שמחכות של מוצרים שונים, ולפי איך שזה נראה כרגע - הן לא הולכות להשתחרר בחמשת הימים הקרובים לפחות. במקרה של האננס, למשל, מכיוון שחיי המדף שלו קצרים, במידה והוא לא ישוחרר עד יום שני הוא יילך להשמדה".

אנשי ועד משרד החקלאות מוחים על הודעת הנהלת משרד בדבר קיצוץ של 80% במכסת השעות הנוספות לעובדים, כמו גם בתקציבי הכוננויות, ושובתים החל ביום רביעי בגיבוי הסתדרות עובדי המדינה. ואולם לא מדובר בפגיעה בשכר הניתן לכל עובד, אלא רק במכסת השעות הנוספות המצויה בידי ההנהלה, שיכולה להחליט אם יש בה צורך או לא, כיוון שמדובר בשעות עבודה יקרות. במלים אחרות, לא מדובר בהטבה, אלא בתשלום עבור שעות עבודה על חשבון משלם המסים, אם אלה אכן נדרשות.  

יו"ר ועד עובדי משרד החקלאות, אייל לוי, מסר עם ההודעה על העיצומים כי "אנו יוצאים למאבק על הפרנסה שלנו ושל משפחותינו, שנגזלת מאתנו בצורה חד-צדדית. לא נסכים להתנהלות הפוגענית הזאת, במיוחד נוכח העובדה שרוב עובדי המשרד משתכרים שכר מינימום". יש לציין כי חלק נכבד מעובדי המדינה אכן רשומים כמקבלי שכר מינימום, אלא שמדובר בשכר בסיסי בלבד, בעוד משכורתם החודשית הרבה יותר גבוהה, ובמקרים מסוימים אף כפולה ומשולשת משכר המינימום.

שלמה בן אליהו, מנכ"ל משרד החקלאות
שלמה בן אליהו, מנכ"ל משרד החקלאותצילום: אייל טואג

בשביתה לוקחים חלק כל 1,800 עובדי משרד החקלאות ופיתוח הכפר, על כלל יחידותיו. בין היתר לא ניתנים השירותים הבאים: יבוא או יצוא של תוצרת חקלאית צמחית, הנפקת רישיונות יבוא של תוצרת חקלאית, כניסה או יציאה של מוצרים מן החי לישראל וממנה, הנפקת רישיונות דיג ועוד.

יו"ר ועד עובדי משרד החקלאות מסר בתגובה: ״כל בקשתם של עובדי משרד החקלאות היא שיישבו אתם למשא ומתן, ותו לא. זוהי בקשה צנועה, פשוטה ולגיטימית שמשרד האוצר, מנכ"ל משרד החקלאות, ושר החקלאות אינם מקיימים. אנו מנצלים הזדמנות זו לקרוא לשר האוצר משה כחלון לסייע בפיתרון המשבר ולמנוע פגיעה מיותרת במשק״.

ממשרד החקלאות לא נמסרה תגובה.

במכתב שנשלח השבוע לעובדים, כתב מנכ"ל משרד החקלאות: "החלטת הממשלה על קיצוץ בשעות נוספות ובכוננויות התקבלה לפני יותר משנה וחצי. אנו, כיתר המשרדים, מחויבים לקיימה. הנהלת המשרד נדרשת לפעול על פי החלטת הממשלה, ומצד שני אנו פועלים בדאגה אין קץ לרווחת עובדי המשרד.

"היה ברור לכולם כי נושא קיצוץ השעות הנוספות והכוננויות יגיע לפתרון אך ורק בדיון בין יו"ר ההסתדרות לשר האוצר, מאחר שהחלטת הממשלה חלה על כל עובדי המדינה ולא רק על עובדי משרד החקלאות. על כן, אין כאן מקרה של דיון ברמת הנהלה של משרד ספציפי עם ועד העובדים של המשרד". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker