רוני לינדר

הפיצוץ המתוקשר בין ידיעות אחרונות לבין הפוליטיקאי המזוהה איתו ביותר, יאיר לפיד, על רקע הפסקת עבודתה של ליהיא לפיד בעיתון, הפתיע אתמול רבים שלא צפו את הנתק. ואולם סימנים מקדימים למהלך היה ניתן למצוא כבר ביום שני שעבר, כאשר הונחה על שולחן הכנסת הצעת חוק נפיצה במיוחד - חתומה על ידי יאיר לפיד ושרת הבריאות לשעבר, יעל גרמן.

על פי הצעת החוק שיזמה העמותה לדמוקרטיה מתקדמת, תבוטל החרגת העיתונות המודפסת מהחוק לאיסור פרסומת והגבלת השיווק של מוצרי טבק ועישון. אם תתקבל הצעת החוק, משמעות הדבר תהיה הפסד כספי ניכר לידיעות אחרונות וליתר העיתונים המודפסים.

על פי החוק, שאושר בקריאה שלישית בתחילת השנה ונכנס לתוקף בחודש מארס, נאסר כל סוג של פרסום מוצרי טבק ומוצרי עישון, כמו סיגריות אלקטרוניות, בכל סוגי המדיה - למעט בעיתונות המודפסת. באשר לעיתונות המודפסת - מותרת פרסומת אחת ביום, כאשר על 30% משטח הפרסומת תופיע אזהרה נגד עישון. בנוסף, כנגד כל פרסומת של מוצר עישון, יקצה העיתון שטח זהה עבור מודעה מטעם משרד הבריאות המצביעה על נזקי העישון.

החרגת העיתונות המודפסת מהחוק התרחשה עוד בתחילת הדרך, בוועדת שרים לחקיקה, בעקבות דרישה של לשכת סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, שיש לו קשרים עם עיתון "המודיע". לאורך כל חודשי הדיונים נכחו בדיונים ותמכו בהחרגה גם נציגי העיתונים הגדולים, ובהם מו"ל הארץ עמוס שוקן ומנכ"ל ידיעות אחרונות ינון אנגל. מי שהתנגדה לאורך כל הדרך באופן נחרץ להחרגה היתה ח"כ יעל גרמן, שרת הבריאות לשעבר, שאף הצביעה בסופו של דבר נגד החוק במחאה על ההחרגה.

לפי ההערכות, קבוצת ידיעות אחרונות תהיה הנפגעת המרכזית מביטול ההחרגה על העיתונות המודפסת, שכן רוב הפרסום ממוקד בה. כך למשל, מבדיקה שערך המיזם למיגור העישון באמצעות חברת יפעת בקרת פרסום לגבי פרסום הסיגריה "אייקוס" של ענקית הטבק פיליפ מוריס ב-2017, עלה כי כמחצית מהפרסום בעיתונות המודפסת היה בידיעות אחרונות.

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב כי "מדינת ישראל היא היחידה בעולם המחריגה את העיתונות המודפסת, כך שיהיה מותר להמשיך ולפרסם בה מוצרי עישון וטבק. ההחרגה, כאמור, מנוגדת לאינטרס הבריאות של אזרחי ישראל, ולמתחייב מ'אמנת המסגרת לפיקוח על הטבק' שאותה ישראל אישררה. במחקר שפירסם מרכז המידע והמחקר של הכנסת, התברר כי בני הנוער בגילי 18-15 חשופים לעיתונות הכתובה, ולכן עלולים להיות מושפעים מהפרסומות בה. ממחקרים בעולם עולה כי במדינות בהן נאסר לפרסם את הטבק בכל אמצעי התקשורת, לרבות העיתונות הכתובה, חלה ירידה משמעותית במספר המעשנים".

סגן שר הבריאות, יעקב ליצמןצילום: אוליבייה פיטוסי

הצעת החוק של לפיד וגרמן מצטרפת לעתירה לבג"ץ שהגיש לפני שבועיים המיזם למיגור העישון באמצעות עו"ד אפי מיכאלי נגד הכנסת, הממשלה ומשרד הבריאות, בדרישה לבטל את הסעיפים המחריגים את העיתונות המודפסת מהחוק. לטענת הארגון, סעיפים אלה פוגעים בזכות לבריאות ולחופש העיסוק, והליך חקיקתם היה לא תקין. העתירה מתמקדת בניגוד העניינים לכאורה שבו היה מצוי סגן שר הבריאות ליצמן כאשר דרש להחריג את העיתונות המודפסת מהחוק, בשל קשריו הקרובים עם עיתון "המודיע".

את הצעת החוק יזמה העמותה לדמוקרטיה מתקדמת, שנלחמה גם היא במהלך חודשי החקיקה בהחרגת העיתונות המודפסת מהחוק. לדברי מנכ"ל העמותה, שבי גטניו, "אין לי ספק שהחוק החדש יביא לבסוף לסיום הפרק העצוב הזה בתולדות קשרי הון-שלטון-עיתון-טבק בישראל. להערכתי החוק יהפוך לאחד המאבקים הדרמטיים העתידים להתקיים בכנסת ה-21".

היחסים בין ידיעות אחרונות ללפיד החלו עוד בשנות ה-90 בעקבות טור קבוע שפירסם בידיעות. עם פרישתו מהעיתון ערך לו מוזס אירוע פרידה. לפי חשיפה של איילה חסון ב"שישי" בחדשות 13, לפיד ומוזס נהגו להיפגש בחשאי בביתו של איש עסקים בסביון. במהלך כהונתו של לפיד בקואליציה, נחתמו הסכמי שיתוף פעולה רבים בין שרי יש עתיד לבין ידיעות אחרונות לעסקות תוכן שיווקי. במפלגה טענו אז כי מדובר בעסקות פרסום לגיטימיות.

לפיד עצמו אמנם לא הצביע ב-2015 על חוק "ישראל היום", שהיה אמור להיטיב עם ידיעות אחרונות, מאחר שהיה בניגוד עניינים - אבל שרי המפלגה וחברי הכנסת שלה הביעו תמיכה בחוק שאושר בכנסת ב-2014 - והביא לפירוק הממשלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker