בעולם של פייק ניוז - לאן הולכים הצופים בזמן מלחמה?

התנהגות הצפייה בעתות משבר מגיבה לכוח של מותגי המדיה, ובעידן הרב ערוצי לכל ציבור יש את מדורת השבט שלו

אבי זיתן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
ערוץ 9
שידורי ערוץ 9 ביום ראשון

מלחמה ואפילו החשש ממלחמה הם "רגע האמת" של ערוצי המדיה. זהו הרגע שבו הצופה מחפש את המידע האמין ביותר, וכאן נבחן הקשר הרגשי שלו עם התקשורת. בעולם של פייק ניוז - היכן ייבחר הצופה לקבל את המידע שלו ברגעי משבר?

אנו נוהגים לספר כי בתקופת מלחמה הציבור הישראלי מתכנס תחת מדורת השבט: כולנו מתאחדים אל מול המסך ויש לנו תחושה של ביחד ושותפות גורל. אבל התנהגות הצפייה קשורה לא פחות מכך לכוח של מותגי המדיה, ובעידן הרב ערוצי לכל ציבור או קבוצה עשויה להיות מדורת שבט משל עצמם.

דוגמה מעניינת לכך ניתן היה לראות בשבוע החולף בקרב הציבור הרוסי. קהל הישראלים דוברי הרוסית, שמונה כ-1.3 מיליון איש, התחבר באדיקות לצינורות המדיה בשפה הרוסית של ערוץ 9. בערוץ נמדד רייטינג של 20.4% בזמן שיא בפריים טיים - 4% ממשקי הבית בישראל בסבב הלחימה הנוכחי. באותה רצועת זמן הרייטינג של קהל המטרה הרוסי בקשת היה 2.4% וברשת 0.9%. גם באתר החדשות של ערוץ 9 חלה קפיצה מ-150 אלף גולשים ייחודים ליום ל-310 אלף גולשים. באתר הפייסבוק של הערוץ הגיעו השידורים החיים ל-200 אלף צפיות.

ניתן להסביר את התופעה במגוון רמות. ראשית, הרמה הפסיכולוגית והרגשית - בעתות משבר אנו מחפשים את המוכר לנו, את השפה הטבעית ואת הקהילה הקרובה אלינו. אפשר גם לתאר את התופעה במונחים של נוחות. יש כמויות גדולות מאוד של מידע שוטף והקהל יעדיף לצפות בהן בשפה הנוחה לו, ובאופן שבו הוא יבין את המידע בקלות הרבה ביותר.

נדמה לי שהפרמטר החשוב ביותר כאן הוא החיבור הרגשי. ערוץ 9 הוא מותג אמין, מוכר ואהוב. הפנים על המסך הם פנים שהקהל דובר הרוסית בישראל מכיר וסומך עליהן. מצד אחד אלה הן פנים ישראליות, חלק מההוויה המקומית שלכולנו חשוב להיות חלק ממנה ברגעי משבר, ומאידך זוהי שיחה בגובה העיניים ובשפה הרוסית. בדיוק כמו שכל אחד מאתנו היה רוצה את החבר שמבין אותו ושאפשר לסמוך עליו ברגעים שבהם אנו דואגים וחוששים.

מגמה דומה ניתן היה לזהות בקרב הקהל הערבי. ניכר בהתנהגות הגולשים ובאתרים המובילים כי ציבור זה נצמד לשפה, להרגלים ולמידע המוגש לו בשפתו. גם בקהל החרדי נרשמה עלייה משמעותית בגלישה באתרי התוכן החרדים. כך למשל, דווח על עלייה של 40% בכמות הגולשים באתר בחדרי חרדים ביום ראשון השבוע. עלייה של 60% נצפתה באתר כיכר השבת סביב הדיווחים על עימותים והסלמה.

לאחר שהפגזים נדמו, ניתן ללמוד מהתנהגות הצופים על הכוח של מותגי המדיה ועל ההזדמנות שיש לנו לחזק את הקשר הרגשי עם קהלי צרכנים, דרך הערוצים שחשובים להם באמת. אנו עשויים לגלות כי ישנן פנים רבות למדורת השבט ולפלטפורמות שיכולת לבנות את המותג שלנו.

מאחל לכולנו רק ימים שקטים.

הכותב הוא מומחה לשיווק ואסטרטגיה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker