בסלקום קונים זמן: הפיטורים יבוטלו, תוספות השכר יידחו

הנהלת סלקום ועד העובדים הגיעו להסכם קיבוצי לשנתיים ■ לפי ההסכם, יבוטלו או יידחו העלאות שכר ויבוטלו תקציבי רווחה ■ תוספת השכר של 2019 תומר לאופציות ומניות חסומות

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
ניר שטרן, מכ"ל סלקום
מנכ"ל סלקום, ניר שטרןצילום: עופר וקנין

הנהלת סלקום וועד העובדים הגיעו להסכם קיבוצי לשנתיים, ובכך בוטל האיום של מנכ"ל סלקום, ניר שטרן, לפטר 250 עובדים. לפי ההסכם, יבוטלו או יידחו העלאות שכר ויבוטלו תקציבי רווחה. בשורה התחתונה, סלקום תחסוך הוצאות שכר של כ-15 מיליון שקל בשנתיים, אך תוכל לדחות חלק מתשלומים נוספים של כ-40 מיליון שקל עד 2021. הוצאות השכר של החברה משנה זו יישארו על כנן, ועשויות אף לגדול.

בינואר נקלעה הנהלת סלקום וועד העובדים, בראשות מיה יניב, למחלוקת חריפה לאחר ששטרן דרש לקצץ את תקציבי הרווחה ולבטל את העלאות השכר הקבועות בהסכמים קודמים. שטרן איים כי אם המהלכים האלה לא יקודמו, ייאלץ לפטר 250 עובדים.

לאחר משא ומתן ארוך בין הצדדים סוכם על מתווה לשנתיים בלבד. לפי ההסכם, יקוצצו תקציבי הרווחה של עובדי החברה. המשמעות היא חיסכון ישיר של 15 מיליון שקל בתקופת ההסכם. ואולם מעבר לחיסכון זה, שאר הוצאות השכר של החברה יישארו על כנן - אך יידחו.

תוספת השכר של 2019 תומר לאופציות ומניות חסומות לעובדי החברה הזכאים, בשווי של 14 מיליון שקל - כלומר תוספת שכר של 3.5% באמצעות אופציות. לפי ההסכם הקיים בין הצדדים, תוספת השכר השנתית היא של כ-3% בלבד, כך שעובדי החברה ייהנו מתוספת גדולה יותר.

התוספת של 2020 לא תבוטל ותושלם לעובדים, אך תידחה עד למועד שבו החברה תגיע ליעדי רווחיות. עם זאת, סלקום תיאלץ להמשיך לשלם לעובדים ריבית של 3% מפברואר 2020 על תוספות השכר ועד לרגע התשלום. כלומר, סלקום "קונה זמן" ודוחה את התוספת של 2020 - ותיאלץ לממן את הדחייה.

סלקום
סלקוםצילום: BAZ RATNER / REUTERS

העובדים התחייבו לשקט תעשייתי, ואילו הנהלת החברה התחייבה לא לבצע פיטורי התייעלות במשך שנתיים. בסלקום מועסקים כיום כמעט 4,000 עובדים, כולל עובדי חברת דינמיקה סלולר.

עוד סוכם על קיצוץ של 10% בשכר המנכ"ל והסמנכ"לים עד לתשלום תוספות השכר לעובדים בגין 2020, וכן קיצוץ של 25% בשכר הדירקטורים.

"קבלת המניות הופכת את העובדים לחלק מבעלי הקבוצה"

במכתב לעובדים כתב שטרן כי ההסכם יסייע לחברה משום שהוא "יחסוך בהוצאותיה, אך יצור מנגנון שיתוף פורץ דרך, שבו העובדים ייהנו  מ-Upside. ככל שהחברה תצליח יותר, כולם ייהנו יותר".

עוד כתב שטרן: "אני משוכנע שמנגנון חלוקת האופציות ויחידות המניה החסומות יחזק עוד  יותר את שותפות העובדים בהצלחת החברה ויסייע לחברה לצמוח ולהצליח. אני בטוח שכולנו נמשיך בתנופת העשייה המאפיינת אותנו בכל תחומי פעילות הקבוצה".

יניב מסרה: ״באמצעות חשיבה עמוקה ויצירתית מחוץ לקופסה, הפכנו את המשבר שלנו להזדמנות אמיתית, בין היתר ע"י החלפת תוספת השכר לשנת 2019 בחבילה הונית ומניעת פיטוריהם של מאות מעובדי קבוצה.  אני מאמינה בלב שלם שגם העובדים צריכים ליהנות מעליית שוויה של סלקום בעתיד וקבלת המניות הופכת אותם הלכה למעשה לחלק מבעלי הקבוצה ושותפים להצלחה. אלפי עובדי סלקום מביעים היום אמון מלא בעתידה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker