מאבק בוועדת המדרוג לטלוויזיה: רוני ארן מונה למנכ"ל; בתאגיד מתנגדים

ארן, שייכנס לתפקיד באוגוסט, יעזוב את חברת המדיה TMF אחרי 12 שנה ■ בתאגיד מוחים על ההחלטה, שנעשתה לא על דעתם: "ההחלטה תמגר כל סיכוי ליישם שיטת מדידה מודרנית ומקצועית"

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משרדי תאגיד השידור הציבורי "כאן"
משרדי תאגיד השידור הציבורי "כאן"צילום: דוברות כאן בהקמה

רוני ארן, מנכ"ל חברת המדיה TMF, מונה למנכ"ל ועדת המדרוג במקומו של שמוליק בן טוב. ארן ייכנס לתפקידו באוגוסט. בתאגיד השידור הציבורי כאן מחו על הליך הבחירה, שנעשה ללא מכרז ובדיקת מועמדים נוספים.

ועדת המדרוג לטלוויזיה היא גוף פרטי המשותף לערוצי השידור, איגוד המפרסמים ואיגוד השיווק. באחרונה נשמעו יותר ויותר גופים שהצהירו כי יעזבו את הוועדה ויפסיקו לממן אותה ב-2019. ערוץ 20 וערוץ 9 טוענים למשל לעיוותים במדידה והרשות השנייה אף היא איימה כי תעצור את המימון שמועבר מטעמה.

בין חברי הוועדה לבין תאגיד השידור הציבורי התפתח מאבק נוסף סביב ההיערכות למדידה של צפייה באינטרנט. גופי השידור המסחריים דורשים כי המדידה באינטרנט תהיה באתרי הגוף המשדר בלבד (למשל מאקו של קשת), ואילו בתאגיד מתעקשים כי המדידה תכלול את כל הפלטפורמות באינטרנט - כולל יוטיוב ופייסבוק. על רקע מאבק זה, הצהירו בתאגיד כי יעזבו את הוועדה אם חבריה לא ישנו את עמדתם בנושא.

בישיבה האחרונה של הוועדה, שנערכה בשבוע שעבר, הודיע שם טוב, שמנהל את הוועדה זה ארבע שנים, כי יפרוש מתפקידו. מחליפו, ארן, הוא איש מדיה בכיר עם ותק רב בניהול בתחום הפרסום, בין השאר ברשת. מזה 12 שנה הוא מנהל את חברת רכש המדיה TMF המשותפת למשרד הפרסום גיתם ויהושע.

ארן צפוי ימונה לסגן יו"ר TMF, ילווה צוות חדש שצפוי לנהל את החברה ובאוגוסט ייכנס לתפקיד מנכ"ל הוועדה למדרוג. הליך המינוי גרם לתרעומת בתאגיד השידור כאן. הגופים החברים בוועדה הבהירו כי המהלך נעשה ללא התחשבות בעמדת התאגיד, לאור העובדה שבתאגיד הודיעו על פרישה מהוועדה. מנגד, בתאגיד שיגרו מכתב ליו"ר הוועדה הנוכחי, ציון פרץ, המכהן בתפקידו מתוקף תפקידו כסמנכ"ל המכירות של רשת - וטענו כי "ההחלטה וההנחה העומדת בבסיסה פגומות מן היסוד".

במכתב, שעליו חתומה ראש אגף מחקר בתאגיד לילך יואלס, נטען כי היה ראוי לבצע הליך איתור מנכ"ל ולא לערוך מינוי פנימי. בתאגיד הבהירו כי הם שוקלים להמשיך את החברות בוועדה ב-2019 אם אכן יוחלט למדוד את כל המרחב הדיגיטלי. "כל מדידה אחרת שייכת לעולם ישן שאינו קיים עוד ולוקחת בחשבון רק אינטרסים כלכליים צרים של גופי שידור המבקשים להתעלם מהעולם החדש", נטען במכתב, "המדידה המדוברת ממגרת כל סיכוי ליישם שיטת מדידה מקצועית ומודרנית".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker