יום לפני הבחירות: ההסתדרות הורידה מהאוויר את אתר "דבר ראשון"

ההסתדרות מסרה כי היא "בוחנת מחדש את פעילותו וכי עובדיו יוצאו לחופשה בתשלום, מאחר שהאתר עסק בתחומים שבהם לא היה אמור לעסוק"

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דבר ראשון
נתי טוקר

יו"ר ההסתדרות הנכנס, ארנון בר דוד, החליט להוריד מהאוויר את אתר "דבר ראשון". אחרי הכחשות רבות של הנהלת האתר, בהסתדרות מודים כעת בפני TheMarker כי התקבלה החלטה לבחון מחדש את פעילות האתר, והעובדים בו יוצאו לחופשה בתשלום, מאחר שהאתר עוסק בתחומים שבהם לא היה אמור לעסוק.

האתר ירד בעיתוי לא מקרי – יום לפני יום הבחירות בישראל. מאתמול (ב') אחר הצהריים, האתר לא פעיל עוד. באופן מקרי או לא, עורך האתר שי ניב העלה אמש לאתר מאמר פרי עטו שבו תקף את שר האוצר משה כחלון ואת מפלגת כולנו באופן שהיה עשוי לפגוע בהם בבחירות.

אתר "דבר ראשון" הוקם ב-2016 על בסיס עיתון "דבר" ההיסטורי, במימון ישיר של ההסתדרות. האתר מופעל בעיקר על ידי חברי תנועת דרור ישראל של ההסתדרות. בסוף 2017 מונה לעורך האתר העיתונאי שי ניב.

שי ניבצילום: תמר מצפי

לאורך כל השנים נטען כי באתר אין חופש עיתונאי והוא מצדד אוטומטית בעמדות ההסתדרות. האתר העניק גיבוי מערכתי לאבי ניסנקורן במאבקו על ראשות ההסתדרות מול שלי יחימוביץ' ב-2017. האתר הרחיב את תחומי הסיקור שלו וזכה ליותר עצמאות תחת ניב. בחודשים האחרונים האתר סיקר גם טענות נגד ההסתדרות, כולל הביקורת על הליך המינוי של בר דוד ללא בחירות.

אתמול, לאחר שהאתר נפל, רמז ניב למהלכים תמוהים מאחורי הקלעים. הוא צייץ בחשבון הטוויטר שלו: "כבר כמה שעות שישנה תקלה חריגה מאוד באתר @davarnews דווקא ערב הבחירות. אני מתנצל מאוד בפני הקוראים ומקווה שזה ייפתר במהירות האפשרית".

ניב גם רמז כי יש קשר בין הורדת האתר לבין מאמר פרי עטו נגד כחלון וכתב: "בינתיים מצרף פה שוב את המאמר שמבקר את כחלון, ושאמור היה להופיע בכותרת הראשית של 20:00. מקווה שתוכלו לקרוא גם אותו במהרה".

במאמר עצמו כתב ניב: "'תהיו כחלונים' אמר עליו פעם נתניהו, אבל היום צריך לומר: אל תהיו כחלונים. אל תקימו מפלגה של איש אחד (סליחה מירב בן ארי, את נהדרת) רק בגלל שאיבדתם את הסבלנות, רק משום שנדמה לכם שמבחוץ יהיה קל יותר לטפס למעלה". עוד נכתב בכותרות המאמר: "אין לכם סיבה לבכות אם כחלון לא יעבור את אחוז החסימה".

לאחר כמה שעות שבהן האתר לא עלה צייץ שוב ניב: "יום בחירות אמור להיות שיא העבודה שלי כעורך ראשי, עם צוות חרוץ שנמצא בשורה של מוקדים מהבוקר, אבל אתר 'דבר ראשון' לא באוויר בנסיבות חריגות מאוד מאז אתמול אחה"צ. אני ממשיך לדרוש תשובות ומתנצל בפני הקוראים".

בתחילה הכחישו באתר כי ההורדה נעשתה באופן מכוון. מנכ"ל האתר גיל פלוטקין אמר ל-TheMarker כי ההורדה נובעת מבעיות טכנית. אלא שכאמור, בהסתדרות מודים כעת כי הוחלט להוריד מהאוויר את האתר.

מההסתדרות נמסר: "ההסתדרות החליטה לערוך בחינה כוללת של אופי האתר ופעילותו לאור זאת שמלכתחילה נועד האתר לעסוק בנושאים חברתיים-כלכליים ולסקר בין היתר התאגדויות חדשות ואיגודי עובדים. יו"ר האסיפה הכללית של דבר ראשון ויו"ר ההסתדרות,  מר ארנון בר דוד, הורה ליו"ר הדירקטוריון החדש עו"ד אופיר אלקלעי לכנס את הדירקטוריון על מנת לבחון את המשך פעילות האתר. בזמן הביניים האתר יורד והעובדים יצאו לחופשה בתשלום".

מארגון העיתונאים נמסר כי הוא "רואה בחומרה את הורדתו מהאוויר של האתר בערב שלפני הבחירות, באופן שמעלה חשש לעירוב אינטרסים זרים שמנוגדים לשיקול הדעת העיתונאי והאתיקה המקצועית.

"ארגון העיתונאים, שפועל גם הוא במסגרת ההסתדרות, רואה בכך פגיעה קשה בחופש העיתונאי העיתונות ובזכות הציבור לדעת ולהיחשף למגוון של דעות, קל וחומר כאשר הצעד נעשה באופן פתאומי ערב יום הבחירות, הזמן שבו תפקידה של עיתונות הוא הכי חשוב ומשפיע. הארגון גם רואה בחומרה את העובדה שהדבר נעשה מעל ראשיהם ומאחורי גבם של עיתונאי האתר, שלהם נודע מהתקשורת שהם מוצאים לחופשה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker