אבישי בן חיים נגד חדשות 13: "אין לי חופש עיתונאי; מרגיש מושפל"

העיתונאי האשים בקבוצת וואטסאפ פנימית את חברת החדשות שבה הוא עובד בצנזורה ובפסילת כתבות ■ "הדברים צריכים להיאמר: אין כאן חופש לעיתונאי בעל עמדה מזרחית-מסורתית"

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבישי בן חיים
נתי טוקר

העיתונאי ד"ר אבישי בן חיים האשים את חברת החדשות שבה הוא עובד, חדשות 13, בהגבלת החופש העיתונאי, בצנזורה ובפסילת כתבות בתחום הסיקור שלו. 

בן חיים משמש כתב ופרשן לענייני חרדים בחדשות 13. הוא מפרסם גם כתבות נרחבות על יחס החברה הישראלית לעדות המזרח, ולטענתו הוא נתקל בצנזורה בסדרת כתבות שעסקה בתחום זה. בו חיים פירסם ביקורת חריפה על חדשות 13 בקבוצת וואטסאפ פנימית של עובדי חברת החדשות.

כך כתב בן חיים בקבוצת הוואטסאפ הפנימית:

"יש לכם חופש עיתונאי כאן? כי לי לא.

"אני כותב את זה כאן כי אני לא רוצה לכתוב בחוץ כדי לא לפגוע חלילה במערכת. מצד שני, אני חושב שאסור לי לשתוק. הדברים צריכים להיאמר: במערכת החדשות שלנו אין חופש עיתונאי, לעיתונאי שהוא בעל עמדה מזרחית-מסורתית. 

"בימים אלה אני עורך סדרה על המסורתיות (בעצם על "המסורתיות המזרחית", אבל פה רצוי לא להגיד ''מזרחית''). במסגרת הסדרה ערכתי פרק נהדר על המסורתיות המזרחית ככלי לפתרון משברים בחברה הישראלית. באמת אחלה פרק, מלא צבע, ועם אמירות חשובות על הדרת האופציה המזרחית מהשיח הציבורי בישראל, ועל העובדה שמי שמובילים כיום את המאבק בכפייה הדתית והחרדית הם דווקא מסורתיים מזרחים כמו ביבס במודיעין (חיים ביבס, ראש עיריית מודיעין; נ"ט) , בן חמו (ניסן בן חמו, ראש עיריית ערד; נ"ט) בערד ורון קובי, ראש עיריית טבריה. ויש אמירה חשובה נוספת בפרק: שהמזרחיות נותנת אופציה לחיים משותפים. 

תמר איש שלום, מגישת חדשות 13צילום: ענבל מרמרי

"אלא שהפרק נפסל, ולא במקרה. זה היה פרק ערוך, כמעט סגור, והוא פשוט נפסל. נמחק. לא ראוי לשידור במהדורה שלנו".

"יושבים ומצנזרים את עצמנו"

בהמשך כתב בן חיים כי "גם בפרק נוסף בסדרה, העורך הוריד לי שלוש מלים, שאני נשבע שהיה ברור לי שיירדו: ''המסורתיות המזרחית המתוקה''. מלים, שכנראה לא כל כך ראוי לומר אצלנו במערכת. אני לא טוען שזה נובע מתוך עמדה אנטי מזרחית אידאולוגית, זה נובע מעמדה ''אובייקטיבית'', (בהנחה ש''תל אביב'' היא האובייקטיבי), שפשוט לא מתחילה להבין בכלל את החשיבות לתת מקום גם לסיפור המזרחי מהסוג הזה.

"ושלא תהיינה אי הבנות, זה לא שאני מרשה לעצמי ללכת עד הסוף. אני מגיע לחדר העריכה ומראש מצנזר את עצמי, ולא מעז לומר את מה שחובתי העיתונאית והמוסרית לומר, כי אני יודע שזה לא מתאים כאן.

"מעולם לא הגבילו את חופש הדיבור שלי מחוץ למערכת, אבל במסגרת החדשות שלנו? דווקא כן. יכולתי לתת עוד ועוד דוגמאות על תחושת ההשפלה וחוסר החופש העיתונאי, למשל, איך אנחנו יושבים בחדר עריכה שני עיתונאים, אני ועוד עורך וידאו, ושנינו מזרחים בעלי רגישות ומודעות גבוהה לכאב המזרחי, לדיכוי ולאתוס המזרחי, אבל שנינו מצנזרים עצמנו במודע כדי שכתבה לא תצא פרו מזרחית מדי, וממש מתאמצים שכתבה תצא יבשה ולא תצא טובה מדי(!) ומשתדלים לא להגזים (רק גונבים קצת, כמו ערסים סוג ב' שנוסעים באוטו ומעיזים לשים מוזיקה מזרחית גאה בווליום גבוה, אבל לא גבוה מדי.

"דמיינו את הסיטואציה: שני עיתונאים עם עמדה, מתאמצים להתאים עצמנו לנרטיב הפוך, ולספר את הסיפור העיתונאי בצורה שאנחנו לא מאמינים בה, הכל מתוך הבנה שזה מה שמותר אצלנו במערכת, שהחופש העיתונאי שלנו מוגבל כאן".

"רוצה לדעת שאני לא לבד"

בסוף דבריו, בן חיים כתב: "תודה על ההקשבה, למי שטרחו וקראו עד כאן. אם יש מי שמוכן לסייע במאבק הזה על החופש העיתונאי, על חופש הביטוי ועל החשיבות של ריבוי דעות בתוך מערכת החדשות שלנו, (הכוונה אך ורק נקודתית לעמדה המזרחית המובעת בפרק זה שנפסל לשידור, ולזכותי כעיתונאי וכחוקר מסורתיות מזרחית, שמרצה באין ספור פאנלים בנושא זה ונחשב לאחד הקולות הבכירים בתחום רנסנס המסורתיות המזרחית, לספר את הסיפור הזה מהזווית המזרחית שלי וכמו שאני רוצה, ולא כמו שהעורכים רוצים), אהיה הרבה יותר מאשר אסיר תודה לשמוע בפרטי. לא שיש לי מושג מה עלי לעשות, אבל לפחות אדע שאני לא לבד. יום בהיר לכולם. אבישי".

בחדשות 13 מסרו: "אין תגובה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker