נוני מוזס פיטר עיתונאי – ועורך הדין של "ידיעות" תובע ממנו 220 אלף שקל

תביעת הדיבה הוגשה באחרונה נגד יפתח בריל, לשעבר עורך ב"כלכליסט" וחבר ועד העובדים ■ בריל לקח חלק במאבק עובדי "ידיעות" נגד ההנהלה, וכתב על העו"ד בטוויטר כי "שכרו אותו לשחק מלוכלך". בוואטסאפ כינה אותו: "עורך הדין הקוויזלינג של ידיעות"

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נוני מוזס
נוני מוזס צילום: עופר וקנין

תביעת השתקה נגד חבר ועד: עורך הדין של קבוצת ידיעות אחרונות, אריאל שמר, הגיש תביעת דיבה בסך 220 אלף שקל נגד עיתונאי לשעבר בקבוצה, יפתח בריל, על רקע התבטאויות של בריל כלפיו במהלך מאבק של העובדים.

ידיעות אחרונות נמצא בימים אלה בעין הסערה הציבורית. המו"ל נוני מוזס עומד בפני כתב אישום בכפוף לשימוע סביב הצעת השוחד לכאורה לראש הממשלה בנימין נתניהו במסגרת תיק 2000. בנוסף, מוזס מתמודד בימים אלה עם ירידה משמעותית בהכנסות העיתון וצורך ליישם תוכנית קיצוצים. גם מבנה הבעלות של הקבוצה נמצא על שולחן הדיונים על רקע ניסיון של מוזס לרכוש את חלקו של בנק הפועלים בעיתון.

התביעה נגד העיתונאי הוגשה על רקע התקוממות העובדים נגד מהלכי פיטורים של ידיעות אחרונות, שהובלה בפברואר על ידי ועד העובדים וארגון העיתונאים. בשל עיצומים שנקטו העובדים החליטה הקבוצה לנכות מאות שקלים מכמה עובדים. בריל, עורך ב"כלכליסט" וחבר הוועד, הביע מחאה ואירגן את העובדים נגד ניכויי השכר.

יפתח בריל
יפתח ברילצילום: עופר וקנין

תוך כדי ההתפתחויות, בריל פירסם בחשבון הטוויטר שלו הודעה שבה נכתב: "עכשיו מנהלי ידיעות אחרונות הודיעו לעובדים שינכו משכרם מאות שקלים על שביתה בת שעה שהתקיימה לפני שבועיים. העו"ד שלהם, אריאל שמר, יודע כמובן שזה מופרך מבחינה חוקית, אבל שכרו אותו לשחק מלוכלך, והוא צריך להצדיק את שכרו. יהיה נחמד אם עורכים בכירים יביעו את דעתם על זה".

בהמשך שיגר בריל הודעה בקבוצת וואטסאפ פנימית של עיתונאים ועורכים שבה כתב בנוגע לניכויי השכר: "נראה לי מופרך שבית הדין יאשר סנקציה כזאת, אבל עורך הדין הקוויזלינג של ידיעות (איכשהו הוא מחלץ ממני את אוצר המילים של שפטל) מתכוון כנראה להגן על זה בפני השופטים, אולי כטקטיקה של הפחדה". בריל רמז לווידקון קוויזלינג, ראש ממשלת נורווגיה, ששיתף פעולה עם הנאצים.

בתביעה נטען כי "הפרסומים החמורים, המבזים, השקריים והאסורים נעשו על ידי הנתבע בכוונת מכוון, בזדון, בחוסר תום לב קיצוני, תוך רמיסת שמו הטוב של התובע, הכפשתו וביזויו, מתוך ידיעה כי הדברים אינם אמת".

כעת תובע שמר פיצוי של 220 אלף שקל וכן פרסום הודעת הכחשה מטעם בריל בשלושה עיתונים יומיים. בריל עצמו פוטר באחרונה מקבוצת ידיעות ונדרש לצאת ממקום העבודה עוד באותו יום. בריל מסר כי בעצת עורכי דינו לא יגיב לכתבה.

הכסף יוחזר לעובדים

בינתיים, הוועד וארגון העיתונאים הגיעו להבנות עם ההנהלה. בשלב זה לא ייחתם הסכם קיבוצי כולל בקבוצה, כפי שדרשו בוועד, אך לפי ההסכמות יוחזרו לעובדים הסכומים שנוכו בשל העיצומים.

עוד סוכם כי לאחר ש-13 עובדים כבר פרשו מרצון, 3 עברו לעבוד ב-ynet ו-7 פוטרו, מספר המשרות שהוסכם לצמצם עד סוף תקופת ההסכם הוא 22. העובדים המפוטרים יקבלו מענק שיוכל להגיע עד לגובה של שתי משכורות, בהתאם לוותק. המשמעות, לפי הארגון, היא שבמשך שלוש השנים שעד פברואר 2021 יפוטרו לכל היותר 29 עיתונאים. בנוסף, כל עובד שיגיע לוותק של 4 שנים בעיתון יקבל קרן השתלמות עם הפרשות מעסיק בגובה 2.5 אחוז משכרו.

מאבק אחר מתעצם בימים אלה בגזרת המקומונים של ידיעות. העובדים הכריזו על סכסוך עבודה, ומאיימים להשבית את המערכת אם ההנהלה לא תיכנס עמם למו"מ סביב תוכנית הקיצוצים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker