מיליון וחצי ישראלים נחשפו בשבוע האחרון לפייק ניוז על בני גנץ

הדו"ח השבועי של חברת ווקאטיב קובע: גנץ מוביל במידת החשיפה למידע שקרי לגביו ■ במקום השלישי נמצא בנימין נתניהו - שלגביו הופץ מידע שקרי שמסייע לו

רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן
בני גנץ
בני גנץצילום: גיל אליהו

כמיליון וחצי ישראלים שביקרו ברשתות החברתיות בשבוע האחרון נחשפו למידע שקרי על יו"ר חוסן לישראל בני גנץ - עלייה של 78% אחוזים מהשבוע שעבר. כך עולה מבדיקה שערכה חברת המדיה ווקאטיב, שבבעלותו של היזם והמשקיע הישראלי מתי כוכבי.

לקראת הבחירות בישראל, מפרסמת החברה בכל שבוע דו"ח ובו מחקר על תוכן שעולה ברשתות החברתיות - הבוחן את כל האזכורים של המועמדים בבחירות הקרובות. גנץ מוביל במידת החשיפה לפייק ניוז לגביו כבר שבוע שלישי ברציפות, ואחריו נמצא יאיר לפיד. במקום השלישי ניצב ראש הממשלה בנימין נתניהו, שמוקם גבוה בעקבות הפצה של מידע כוזב לטובתו - בו נכתב כי פייסבוק הודיעה כי היא מחקה חשבונות איראנים שפעלו נגדו.

בשלושת הפוסטים השקריים שהופצו על גנץ נטען כי אבו מאזן תמך בו בגלוי, כי הוא מתעתד לשבת עם מפלגות ערביות בקואליציה וכי הוא תומך בהסדר עם הפלסטינים בגבולות 67'. הבדיקה מעלה כי בשבוע האחרון נעשה שימוש בבוטים ואנשים שקידמו במרץ תמונות של נתניהו עם חיילים - בתגובה להודעת היועצת המשפטית במשרד ראש הממשלה, עו"ד שלומית פרגו ברנע, כי עליו להסיר את התמונות שהעלה לחשבונותיו בשבועות האחרונים. היועץ המשפטי לממשלה קבע לפני שבוע כי אסור להשתמש בחיילים במסגרת תעמולת בחירות.

המחקר של ווקאטיב מבוסס על טכנולוגיה הסורקת רשתות חברתיות ומנסה להגיע לתובנות לגבי נושאים שונים אותם בוחרים חוקריה לבחון. החברה משתמשת בטכנולוגיות לכריית מידע שמשמשות גם לצרכים מודעיניים. בין עובדיה נמנים אנליסטים ועיתונאים שבוחנים את המידע שנאסף ומנתחים אותו. החברה מפרסמת בישראל דו"ח שבועי המבוסס על ניטור של השיח הפוליטי בישראל, בו היא בוחנת טרנדים בשיח, מי האנשים שמובילים את השיח, האם מדובר בחשבון שהוא בוט, חשבונות מזויפים וחדשות כוזבות.

כפי שמציין הדו"ח, נתניהו הוא הפוליטיקאי שמידע אודותיו הופץ הכי הרבה פעמים באמצעות בוטים - כ-30 אלף אזכורים. אחריו ממוקם גנץ עם מחצית מאותה כמות אזכורים. הדו"ח מציג ממצאים המבוססים על 160 אלף פוסטים שעלו בפייסבוק ובטוויטר במהלך השבוע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker