עתירה לבג"ץ נגד נתניהו: "עיכוב המינוי של יו"ר הרשות השנייה – התערבות פוליטית בגופי התקשורת"

במשרד המשפטים סבורים כי אין הצדקה לעיכוב במינוי, וספק אם יגנו על ההחלטה לא להביא את המינוי לאישור הממשלה ■ לפי הערכות, מאחורי ההחלטה עומד נתניהו

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קרן אוזן
קרן אוזןצילום: אליהו הרשקוביץ

יו"ר הרשות השנייה המיועדת, קרן אוזן, עתרה לבג"ץ בדרישה לקיים דיון בממשלה בנוגע למינויה לתפקיד. כפי שדווח ב-TheMarker, מזכירות הממשלה מעכבת בנסיבות תמוהות את מינויה. בעתירה טוענת אוזן כי נראה שהממשלה ונתניהו "עושים שימוש בלתי ענייני בהליך פרוצדורלי לצורך השגת מטרות אחרות - פוליטיות וזרות - לסמכות הנתונה להם".

מזכירות הממשלה מעכבת כבר יותר מחודש את הבאת מינויים של חברי מועצת הרשות השנייה החדשים לאישור הממשלה. בכירי משרד התקשורת נפגשו עם נציגי היועמ"ש ודנו בשאלת החוקיות של עיכוב כזה. על פי חוק, ניתן למנות את חברי המועצה גם בתקופת בחירות בהתאם להנחיות היועץ, מאחר שהמינויים כבר קיבלו את אישור הוועדה לבדיקת מינויים. בפועל, המינוי נעצר בשל נסיבות פוליטיות, ולפי ההערכות מאחורי ההחלטה עומד ראש הממשלה.

לפני כשבועיים הכחישו בלשכתו של נתניהו כי הוא האחראי לעיכוב, ומסרו כי "הבקשה לאישור ההחלטה הגיעה רק לפני כמה ימים למזכירות הממשלה והנושא יטופל בהתאם". אבל עד כה המינוי לא קודם.

העתירה, באמצעות עוה"ד ברוך חייקין וציון אמיר, הוגשה נגד ראש הממשלה נתניהו, הממשלה, מזכיר הממשלה צחי ברוורמן ושר התקשורת איוב קרא. בעתירה טוענת אוזן כי נגרמו לה נזקים כבדים כתוצאה מאי אישורה לתפקיד, מאחר שהתפטרה מכל תפקידה.

מהעתירה עולה כי אוזן קיבלה הצעה ממשרד התקשורת להתמודד לתפקיד, ולא היתה יוזמה שלה. לאחר שקיבלה את ההמלצות הנדרשות החליט קרא להמליץ לממשלה למנות אותה לתפקיד, אלא שעד כה המינוי לא עלה לדיון. מכתבים ששיגרה אוזן באמצעות עורכי דינה למזכירות הממשלה וליועמ"ש לא זכו למענה.

בעתירה נטען כי "העיכוב הבלתי סביר מעלה חדש שמא אי הבאת עניינה בפני הממשלה נובע משיקולים זרים ותוך התערבות בגופי התקשורת, התערבות אשר מקורה בשיקולים פוליטיים". עוד נטען כי הימנעות ממינוי דווקא בתקופת בחירות היא פגיעה של הממשלה ברגולטור "וזה מודגש ובעייתי בתקופת בחירות שבה יש תפקיד קריטי לתקשורת לשמש כלב השמירה של הדמוקרטיה".

אוזן מציינת בעתירה שמות של בכירים שמונו בתקופה האחרונה, אף שמדובר בתקופת בחירות. סימן השאלה הגדול הוא האם היועץ המשפטי לממשלה יגן על נתניהו ומזכירות הממשלה ויצדיק את העיכוב במינוי. ל-TheMarker נודע כי בכירים במשרד המשפטים הביעו את עמדתם כי אין הצדקה לעיכוב.

מהעתירה עולה כי אוזן חתומה על מסמך ניגוד עניינים, שלפיו במשך חצי שנה מרגע מינויה למועצה ייאסר עליה לטפל בעניינים הקשורים בחברת ההפקה קסטינה וקודה תקשורת, שם עבדה כעיתונאית. כמו כן, ייאסר עליה לעסוק בעניינים הקשורים בעיריית נתיבות, שם היא משמשת יועצת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker