עוד מכה לבזק: קנס של 11 מיליון שקל לאחר שלא יישמה רפורמה

לאור הסירוב של בזק לשדרג את רשת הטלפוניה וליישם את רפורמת השוק הסיטוני במודל שבו היא חויבה, משרד התקשורת החליט להטיל את הקנס המקסימלי על החברה

נתי טוקר
יו"ר בזק, שלמה רודב
יו"ר בזק, שלמה רודבצילום: עופר וקנין
נתי טוקר

ההתעקשות של בזק שלא ליישם את רפורמת השוק הסיטוני בתחום הטלפוניה, בהתאם למתווה שבו חויבה, עולה לה ביוקר: משרד התקשורת החליט לקנוס את החברה בסכום המקסימלי - ב-11.2 מיליון שקל. עם זאת, הקנס מגיע יותר משלוש שנים לאחר שהחברה אמורה היתה ליישם את הרפורמה.

רפורמת השוק הסיטוני, שאושרה סופית על ידי שר התקשורת לשעבר גלעד ארדן, חייבה את החברה למכור למתחרותיה באופן סיטוני שורה של שירותים – תשתית אינטרנט, תשתית פסיבית (לפרישת סיבים אופטיים) – וטלפון קווי. המשמעות היא שהמתחרות של בזק היו יכולות למכור לציבור קו טלפון של בזק, שיש בו יתרונות מאחר ואינו תלוי ברשת החשמל.

עם זאת, בזק טענה במהלך השנים האחרונות כי אינה יכולה ליישם את הרפורה בטלפוניה בשל צורך בשדרוג הרשת. בתקופת כהונתו של שלמה פילבר בתור מנכ"ל משרד התקשורת, כחלק מההקלות לבזק, הגיע פילבר עם החברה להסכם על יישום הרפורמה במודל הנדסי שונה (ריסייל במקום הולסייל) - שבו המערכת מנוהלת למעשה במערכות הליבה של בזק ולא של המתחרים.

בתקופת פילבר בזק הציעה את מודל הריסייל במחיר גבוה של 16 שקל, והמחיר לדקה היה 1.5 אגורות. עם זאת, לפי מודל התמחור של השוק הסיטוני, המחיר החודשי שישלמו המתחרות של בזק לחברה היה אמור להיות 7 שקלים, ובנוסף אגורה לכל דקת שיחה.

ביולי השנה, לאחר לחץ שהפעיל מנכ"ל משרד התקשורת נתי כהן על החברה, הודיעה בזק כי הוא יכולה ליישם את השוק הסיטוני במחיר שנקבע במקור, אך היא תעשה זאת אך ורק במודל הריסייל ולא ההולסייל. המתחרות של בזק סירבו למהלך והתעקשו לבצע את הרפורמה במודל המקורי.

לאור הסירוב של בזק לשדרג את הרשת וליישם את הרפורמה במודל שבו היא חויבה, משרד התקשורת החליט כעת להטיל את הקנס המקסימלי על החברה. במשרד הסבירו כי "בזק לא סיפקה את שירות הטלפוניה הסיטונאית עד היום, ובאופן זה פגעה ביכולת של מתחרותיה להציע שירותי טלפוניה מתחרים וכן חבילות שירותים אטרקטיביות הכוללות שירות זה... החברה הפרה ברגל גסה את הוראות משרד התקשורת במשך תקופת הפרה ארוכה ומשמעותית".

הקנס הוטל על החברה בגין התקופה שבין 31 ביולי 2018 ל-10 בדצמבר. לפי הערכת משרד התקשורת, התועלת לחברה כתוצאה מההפרה היא 23 מיליון שקל. הקנס הזה מצטרף לקנס בהיקף שומה שהוטל על החברה ב-2017  - עליו עירערה החברה. אם החברה לא תיישם את הרפורמה היא צפויה לקנסות נוספים.

עם זאת, הקנס כנראה לא משמעותי עבור החברה. שוק הטלפוניה הוא אחד הרווחיים ביותר בבזק. בזק הכניסה 1.28 מיליארד שקל רק מפעילות הטלפוניה הקווית, מתוך הכנסות של 4.24 מיליארד שקל של כל פעילות בזק הקווית. בזק רושמת ירידה אטית במספר המנויים לקוי הטלפון שלה. בסוף 2017 היו לחברה 1.92 מיליון מנויים, לעומת 2.01 מיליון מנויים בשנה קודמת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker