רצועת נוסטלגיה לילית של הטלוויזיה החינוכית בערוץ 23

החל מינואר 2002 הערוץ ייקלט ללא חיבור לכבלים או ללוויין; סכסוך עבודה משבש את הפעילות בטלוויזיה החינוכית

רוני קורן-דינר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוני קורן-דינר

במסיבת עיתונאים שנערכה אתמול הודיע צביקה שפירא, מנהל הטלוויזיה החינוכית, כי החל מינואר 2002 ישודר ערוץ 23 באמצעות לוויין, ולא יהיה עוד צורך בחיבור לכבלים או ללוויין על מנת לצפות בו. מנהלת הערוצים, יעל גרף, חשפה תוכנית להפקת רצועה לילית יומית של תוכניות נוסטלגיות בערוץ 23, מסדרות כמו "פינוקיו", "נילס הולגרסון", "רגע עם דודלי" ועוד.

הרצועה המתוכננת תהיה בת חצי שעה בלבד, כיוון שבטלוויזיה החינוכית מתקשים למצוא תקציב להמרת תוכניות שהוקלטו בפורמט 2 אינץ' ופילם לפורמט דיגיטלי. "התחלנו בתוכנית שימור של חלק מהחומרים בשיתוף גנזך המדינה", אמר שפירא. בינתיים, חלק מהחומרים כבר אינם ניתנים לשימוש ומיחזור, בהם הפרקים הראשונים של "זהו זה".

בחינוכית לא שוקלים בשלב זה ליזום מכירת תוכניות נוסטלגיות על קלטות, פעולה שנמצאה כמכניסה ביותר ברשתות שידור בארה"ב ובבריטניה, בשל הבעיה הטכנית של ההמרות. "אנחנו מודעים לכך שזהו הר הזהב עליו אנחנו יושבים, אבל קודם אנחנו חייבים להציל את החומרים שעומדים לצאת מכלל שימוש", אמר שפירא.

הניצול המסחרי היחיד שנעשה לתוכניות העבר של החינוכית הוא תקליטור מהשירים שליוו את התוכנית בשם "החברים של קישקשתא", שיצא לפני כשלוש שנים. לדברי מנהל השיווק של החינוכית, מיקי גורביץ', התקליט מכר קרוב ל-20 אלף עותקים, וכעת הם שוקלים להפיק את "החברים של קישקשתא 2".

הדברים נאמרו בשעה שמחוץ לבניין התקיימה הפגנה של ועד עובדי הטלוויזיה החינוכית (בעיתוי שהסיר כל ספק באשר לספונטניות שלה), הקובלים על התוכנית לספח את החינוכית לרשות עתידית לשידור ציבורי, ובמסגרת זו להוציא לפועל תוכנית משנת 1998 לפיטורי 90 מהם.

בטלוויזיה החינוכית עובדים כ-320 עובדים קבועים ועוד כ-100 עובדים זמניים ופרילאנסרים. "יש כאן אבטלה גלויה, אפילו לא סמויה", אמר שפירא, "אבל העובדים הקבועים הם עובדי מדינה ותוכניות הפרישה שהוצעו להם לא היו אטרקטיוויות מספיק". בין שנת 1996 ל-1999 חל קיצוץ של כ-25% בתקציב הטלוויזיה החינוכית. תקציבי ההפקה הנוכחיים עומדים על כ-30 מיליון שקל לשנה להפקות מקור, ו-8 מיליון שקל לסדרות רכש. שפירא אמר כי נעשתה פנייה למשרד האוצר להגדלת תקציבי ההפקה.

בתגובה לטענות העובדים על תפקודו בנושא, ענה שפירא כי "הטענות האלה הועלו כלפי כל המנהלים לפני, ויש להניח שיטענו אותן גם בעתיד. אני תומך בדברים שנראים לי נכונים, מה גם שאני עדיין לומד את חלק מהתחומים (שפירא נמצא בחינוכית מזה 10 חודשים - ר.ק) וזה דורש זמן. אני לא משתף את העובדים במאבקים שאני מנהל, וייתכן שהם אינם מודעים לחלק מהדברים שאני עושה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker