אורה קורן

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר, קבעה היום (ה') כי השתתפותו של שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן, במסיבת העיתונאים של שופרסל היתה אסורה על פי הנחיות היועץ המשפטי לממשלה. עם זאת, זילבר ציינה שכיוון שכהן הבהיר כי מדובר באירוע חד פעמי, לא יינקטו נגדו צעדים נוספים. הדברים נמסרו במכתב תשובה לפנייתו של חבר הכנסת מוסי רז (מרצ) ליועץ המשפטי לממשלה בנושא בתחילת השבוע.

לדברי זילבר, "השתתפות עובד ציבור באירועים של גופים מסחריים, ובעיקר באירועים שמטרתם לקדם ולשווק עסקים פרטיים, היא ככלל אסורה - ותתאפשר רק במקרים חריגים ובכפוף לחוות דעת מנומקת. על חוות הדעת לבחון בין היתר אם בנסיבות העניין התועלת המסחרית מהפעילות הינה אגבית ופחותה באופן ניכר ביחס לחשיבות הציבורית המיוחדת הקיימת במתן החסות על ידי עובד הציבור".

עו"ד דינה זילבר, המשנה ליועץ המשפטי לממשלהצילום: אוליבייה פיטוסי

אולם, השר כהן לא ביקש חוות דעת משפטית. זילבר הוסיפה כי בתשובה לפנייתה הובהר לה כי כהן נשא דברים קצרים בשבח התחרות בתחילת האירוע, ולא ראה בכך משום מתן חסות - ולפיכך לא פנה לקבלת ייעוץ משפטי במשרדו לפני האירוע. עוד הבהיר כי להבא יקפיד לפנות בכל מקרה דומה ליועצת המשפטית של משרדו לקבלת חוות דעתה.

בשבוע שעבר השתתף כהן באירוע שבו השיקה שופרסל את רשת הפארם החדשה שלה שתתחרה בסופר פארם, BE. זאת אף שהיועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הוציא מכתב הבהרה לגורמים ממשלתיים במארס 2017, המסביר כי בעיקרון חל איסור על שרים להעניק חסות לאירועים מסחריים.

מנדלבליט הבהיר במכתבו כי אסור על שרים וסגני שרים להעניק חסות לאירועים מסחריים. בהנחיה ששוגרה ליועצים המשפטיים במשרדי הממשלה, נכתב כי "אין מקום להעניק חסות, בין היתר כאשר החסות היא לגוף מסחרי, וכאשר מתן החסות עלול לפגוע בתדמית השירות הציבורי, הממשלה או מוסדות הציבור".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker