סקר TGI: "ישראל היום" הוא העיתון הנקרא ביותר בישראל

בניגוד למגמה העולמית - הקרב בין המו"לים הביא לעלייה בקריאת עיתונים במחצית הראשונה של השנה

אופיר בר-זהר

"ישראל היום" הוא העיתון הנקרא בישראל - כך עולה מנתוני סקר TGI לחציון הראשון של 2011 שפורסמו היום. 38.2% מהאוכלוסייה היהודית מעל גיל 18 הכוללת קרוב ל-4 מיליון אנשים, נחשפו ל"ישראל היום" בשנה האחרונה (יולי 2010-יוני 2011). מדובר בעלייה משמעותית לעומת חשיפה של 30.4% בשנה הקודמת.

עיתון סוף השבוע של "ישראל היום", בבעלות שלדון אדלסון, התומך בראש הממשלה נתניהו, מגיע לנתון שנתי של 30.6% מהאוכלוסייה. הדבר מראה כי מבצעי החלוקה האגרסיביים שעורך ישראל היום בריכוזי אוכלוסייה אכן משיגים את מטרתם. גילוי נאות - "הארץ" מפיץ ומדפיס את" ישראל היום".

במקום השני ברשימה עיתון ידיעות אחרונות עם נתון של 35.8% - עלייה לעומת 34.3% בשנה הקודמת. בתחום הקריטי של עיתוני יום שישי - "ידיעות אחרונות" מוביל את הרשימה כשעיתון סוף השבוע שלו מגיע לחשיפה של 43.7%.

1 מתוך 1 |
1 מתוך 1 |
1 מתוך 1 |

בחישוב שנתי מדובר בירידה לעומת חשיפה של 46% בשנה הקודמת, ועדיין בנתון גבוה מאוד. עיתוני שישי הם מטרה קריטית ומקור רווח חשוב, שכן הם אחראים לשיעור גדול מהכנסות העיתון, שיעור שיכול להגיע גם למחצית ההכנסות ויותר.

מאז השקת "ישראל היום", נאבק "ידיעות אחרונות" על המשך הבכורה בתחום באופן מסחרי על השגת ושימור המנויים, ואף חקיקתי כש"מעריב" ו"ידיעות אחרונות" פועלים לחקיקות להגבלת "ישראל היום" ואף תדמיתי כששני העיתונים משתלחים זה בבעליו של זה לעתים.

במקום השלישי מדורג עיתון מעריב עם נתון שנתי של 12.8% - בדומה לנתון שהשיג בשנה החולפת - 13.1%. עיתון סוף השבוע שלו ירד בשנה החולפת מנתון של 16.7% לתוצאה של 15.4%, וגם בחישוב חצי שנתי ניכרת ירידה בנתון.

לפני כמה חודשים רכש את העיתון הטייקון נוחי דנקנר, וסכנת הסגירה הוסרה מעליו. מאז נמצא מעריב במגמת חיזוק מחד כשהוא שוכר עובדים נוספים, ומאידך מועברת עליו ביקורת על דרך סיקור אירועים הנוגעים לעסקי דנקנר, כמו למשל בפרשת החיתולים.

"הארץ" שומר על כוחו עם תוצאה שנתית של 6.3%, לעומת 6.5% בשנה הקודמת (בטווח הטעות הסטטיסטית). עיתון שישי עם ירידה שבטווח הטעות הסטטיסטית לחשיפה של 7.4% לעומת 7.9% בשנה החולפת. גם ב"הארץ" חלו שינויים בקרב בעלי המניות, כשהאוליגרך ליאוניד נבזלין רכש לאחרונה 20% מהעיתון תמורת 140 מיליון שקל.

החינמון "ישראל פוסט", בבעלות דודי ויסמן ואלי עזור, מתחזק עם תוצאה של 8.9% לעומת 7.6% בשנה הקודמת. מדובר בחינמון המחולק בסניפי AMPM, תחנות דור אלון ועסקים נוספים בבעלות וייסמן.

צילום: מוטי קמחי

בשל המאבק בתחום העיתונות, בעיקר בין "ישראל היום" ל"ידיעות אחרונות", נהנה תחום העיתונות המודפסת מעלייה בכמות הקוראים וזאת בניגוד למגמה הכלל עולמית. איתן כסיף מנכ"ל TNS טלגאל המבצעת את סקר TGI בישראל אומר כי "בראייה חצי שנתית של יולי-דצמבר 2010, לעומת ינואר-יוני 2011, קיימת עלייה בשיעור קריאת עיתוני יום חול מ- 64.7% ל- 65.2%. בראיה שנתית (של יולי 2009-יוני 2010 לעומת יולי 2010-יוני 2011) העלייה בשיעור הקריאה חדה יותר מרמה של 60.9% ל- 64.8% ביום חול ממוצע".

המגמה ממשיכה גם בעיתוני שישי. לדברי כסיף, "שיעור הקריאה שעמד ביולי 2009-יוני 2010 על 61.2% עלה בתקופה יולי 2010-יוני 2011 ל- 63.3%. שיעור הקריאה בחציון האחרון (ינואר-יוני 2011 - 62.9%) נמוך מעט מהחציון הקודם (יולי-דצמבר 2010 63.7%) וזאת למרות התחזקות בשיעור החשיפה לישראל היום (גיליון ו') וידיעות אחרונות (יום ו') אך פער זה אינו מובהק".

סקר TGI בודק מגמות שונות בדפוסי צריכה ופעילויות שונות. בשנה האחרונה נערך הסקר השנתי על 5,000 נדגמים והסקר החצי שנתי על 2,500. מדובר בירידה של 50% לעומת כמות הנדגמים בשנים קודמות, דבר שמביא לטעויות סטטיסטיות גדולות יותר.

שני עיתוני סוף השבוע למגזר הדתי שומרים על כוחם בבחינה שנתית. "בשבע" מוביל את התחום עם חשיפה של 5.9%, דומה למדי לתוצאה של 6.2% בשנה הקודמת (בטווח הטעות הסטטיסטית). "מקור ראשון" שומר על כוחו בחישוב שנתי עם תוצאה של 3.2% (לעומת 3.3% בשנה הקודמת). יחד עם זאת, בבחינה חצי שנתית מקור ראשון מאבד חלק משמעותי מהקוראים עם ירידה ל2.5% לעומת 3.8% בחציון שקדם לו.

עיתונות כלכלית

לפי נתוני סקר TGI בתחום העיתונות הכלכלית, המוסף עם החשיפה הגבוהה ביותר הוא "ממון" המצורף ל"ידיעות אחרונות" עם נתון שנתי של 16.1%, זאת לעומת 18.7% בשנה הקודמת. במקום השני עיתון "כלכליסט", גם הוא מבית "ידיעות אחרונות", עם נתון חשיפה שנתי של 11.6% (לא קיים נתון שנתי קודם). המוספים  "ממון" ו"עסקים" ("מעריב") מצומצמים באופן משמעותי לעומת העיתונים הכלכליים TheMarker, "כלכליסט" וגלובס.

TheMarker שומר על כוחו עם תוצאה של 7.2% בשנה האחרונה, בטווח הטעות הסטטיסטית מ-7.4% בשנה שלפניה. המוסף היומי ak מעריב "עסקים" עם תוצאה של 6.7%, ואילו גלובס עם נתון של 4.3%, גם הוא שומר על כוחו לעומת 4% בשנה הקודמת (בטווח הטעות הסטטיסטית).

לאשה הוא המגזין המוביל בישראל, רוב המגזינים במגמת ירידה

"לאשה" של "ידיעות אחרונות" שומר על כוחו כמגזין הגדול בישראל עם חשיפה שנתית של 9.4%, בפער משמעותי משאר המגזינים. המתחרה מבית "מעריב" - "את" - שומר על כוחו עם תוצאה של 2.9%.

נוני מוזסצילום: מוטי קמחי

בחישוב חצי שנתי רושם המגזין זינוק גדול של 100% מ-1.9% ל-3.8%. המגזין השני בחשיפתו גם הוא מבית "ידיעות אחרונות" - "פנאי פלוס" - שהתחזק לנתון של 7.1% בשנה החולפת (לעומת 6.5%). מגזין הבידור השני השייך לבית "מעריב", "רייטינג", שומר על כוחו עם נתון של 3.1%.בבדיקה חצי שנתית רייטינג רושם עלייה משמעותית מ-2.7% ל-3.5%, זאת במקביל לדפוס דומה במגזין "את".

מרבית המגזינים רשמו ירידה בתפוצתם. בין המגזינים היורדים אפשר למצוא את "בלייזר", "מסע אחר", "להיות משפחה", "אוטו" ועוד. המגזינים היחידים שרשמו עלייה הם "פנאי פלוס", "הורים וילדים", TRAVELER וארץ וטבע, אך כל העליות הן במסגרת הטעות הסטטיסטית.

רדיו: גלגל"צ המואזנת ביותר, 103 מובילה מבין האזוריות

התחנה המואזנת ביותר בישראל היתה ונשארה גלגל"צ - כך עולה מנתוני הסקר המתייחסים לרדיו. 28.9% מהנסקרים העידו כי הם מאזינים לתחנה, מדובר בעלייה לעומת 27.2% בשנה הקודמת.

רשת ב' של קול ישראל שומרת על כוחה כתחנת האקטואליה המואזנת ביותר עם חשיפה ל26.4% מהנשאלים. מדובר בירידה לעומת נתון של 27.3% בשנה הקודמת.

בריכוז תוצאות קבוצות התחנות - קול ישראל, התחנות האזוריות ותחנות גל"צ - עולה כי גל"צ שמרה על כוחה, תחנות קול ישראל בירידה קלה שבמסגרת הטעות הסטטיסטית, וכך גם לגבי תחנות הרדיו האזורי.

התחנה האזורית המואזנת ביותר היא רדיו ללא הפסקה 103 עם נתון של 8% - ירידה לעומת 9.2% בשנה שקדמה לה. במקום השני מבין התחנות האזוריות נמצאת תחנת רדיוס 100 עם נתון של 6.9%. רדיו אקו 99 רשם עלייה משמעותית של 50% בחציון וזינק מנתון של 3.8% ל-5.7%. בחישוב שנתי עלה מ3.9% ל4.8%.

תחנה נוספת שרשמה התחזקות היא רדיו קול ברמה המשדרת למגזר החרדי, עם חשיפה שנתית של 4.5% לעומת 3.9% בשנה הקודמת.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker