משרד התקשורת פירסם רישיון חדש למיזם הסיבים הכושל IBC - עם הקלות נוספות

המשרד משנה את הגדרת בית "מחובר" לרשת הסיבים האופטיים בצורה שתקל על IBC, ומאריך את התקופה שבה יוכל המיזם לבחור בעצמו היכן לפרוש את התשתיות

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עובדי בזק פורשים תשתית של סיבים אופטיים (למצולמים אין קשר לכתבה)צילום: רונן טופלברג
נתי טוקר

אחרי שימוע ציבורי, משרד התקשורת פירסם היום (ב') את טיוטת הרישיון למיזם הסיבים האופטיים IBC, או בשמו המסחרי אנלימיטד, של סלקום וחברת החשמל. הרישיון הנוכחי כולל בתוכו הקלות משמעותיות נוספות מעבר לאלה שהוצעו בהליך השימוע הציבורי.

משרד התקשורת כבר העניק הקלות ל-IBC בעבר והחליט כי בניגוד לתנאי הרישיון המקוריים, לפיהם חלה חובת פרישה אוניברסלית ל-100% מתושבי ישראל, IBC יחויב לפרוש סיבים רק ב-40% ממשקי הבית במדינה, בטווח של עשר שנים. המשמעות היא ש-60% ממשקי הבית בישראל יסבלו מתחרות מופחתת בתחום תשתיות האינטרנט.

כעת מעניק משרד התקשורת הקלות חדשות שיאפשרו ל-IBC, לפי משרד התקשורת, "גמישות עסקית" ויכולת "קבלת החלטות באופן אפקטיבי". בפועל, ההקלות האלה עשויות לעכב באופן משמעותי יותר את הנגישות של תושבי ישראל לרשת סיבים אופטיים.

ההקלה הראשונה נוגעת לשאלה מי נחשב משק בית "מחובר" ונגיש לשירותי המיזם. בעבר נקבע כי משקי בית מחוברים ייחשבו רק אם 80% מהם מאפשרים חיבור לסיב אופטי בתוך 14 יום. כלומר, רק אם המיזם מסוגל לספק שירות מלא בתוך 14 יום, משק הבית נחשב "מחובר" ועומד בדרישות הרישיון. כעת שונה הרישיון, ומשרד התקשורת מציע כי טווח הזמן יהיה 30 יום. כלומר, IBC יוכל להפחית את ההשקעה בפרישת רשת הסיבים לבתי הלקוחות.

ההקלה השנייה נוגעת לאופן שבו יוכל IBC לבחור היכן לפרוש את רשת הסיבים. עד כה העניקו למיזם אפשרות לפרוש בשיטת cherry picking במשך שלוש שנים. כלומר, IBC יוכל לבחור במשך שלוש שנים היכן לפרוש את סיביו. ב-IBC, כמו בשאר החברות שפורשות כיום סיבים, מעדיפים להתמקד בשלבים אלה באזורים שבהם יש החזר גבוה על ההשקעה - למשל מגדלי מגורים במרכז - על חשבון בנייה צמודת קרקע, בעיקר בפריפריה. רק לאחר שלוש שנים יחויב IBC בפרישה שווה בין המרכז לפריפריה. כעת תתארך תקופה זאת לשלוש שנים וחצי, שבמהלכן יוכל IBC לפרוש רק באזורי ביקוש גבוהים על חשבון אזורים מרוחקים או צמודי קרקע.

שר התקשורת, איוב קראצילום: אמיל סלמן

כאמור, ההקלות האלה מצטרפות להקלות שקיבל IBC בשנה האחרונה ממשרד התקשורת. IBC, שקיבל מענק ממשלתי של 150 מיליון שקל, כמעט קרס והפסיק את פרישת תשתית הסיבים לאחר שהגיע לנגישות של כ-150 אלף משקי בית בלבד. למרות זאת, במשרד התקשורת סברו כי הענקת הקלות למיזם תאיץ את פרישת הסיבים ותגביר את התחרות בשוק - שתאלץ גם את בזק, HOT והחברות סלקום ופרטנר להאיץ את פרישת הסיבים שלהן.

טיוטת הרישיון הנוכחית כוללת בתוכה הקלה משמעותית נוספת - מתן אפשרות לחברת תקשורת מתחרה להשתלט על המיזם. בעקבות שינוי זה, סלקום כבר סיכמה במסמך הבנות על רכישת השליטה ב-IBC תמורת 100 מיליון שקל. סלקום תחזיק ב-75%, והיתרה יהיה בידי חברת החשמל, שתמשיך לבצע בפועל את עבודות הפרישה.

עם זאת, סלקום עדיין זקוקה לשותפים שיזרימו סכומים משמעותיים להמשך הפרישה של IBC. בשבוע שעבר דיווחה סלקום כי התקשרה במסמך הבנות עם קרן תשתיות ישראל (תש"י) להשקעה משותפת ב-IBC בחלקים שווים בין סלקום לתש"י. לפי ההסכם, שתי החברות סיכמו על קבלת החלטות משותפות והשתתפות שווה בעלויות ובמימון ההשקעה, וכן יבצעו התאמות מסוימות במקרה שמשקיע אסטרטגי נוסף יצטרף.

במשרד התקשורת משוכנעים כי ההקלות ל-IBC יאיצו את פרישת הסיבים בישראל. שר התקשורת, איוב קרא, הודה לצוות המקצועי במשרדו, בראשות המנכ"ל, נתי כהן, ואישר את המשך התהליך. לדברי קרא, "מהלך זה מהווה זרז תחרותי לפריסת תשתיות תקשורת נייחות אולטרה-מהירות במדינת ישראל, דבר שיתרום רבות לציבור ולמשק".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker