לפעול או לשתוק?

יוני סער
יוני סער

>> הטירוף המתחולל מאז שהחלה מחאת הקוטג' ממשיך, והפעם מקבל כדור השלג תפנית חדה: אם התחלנו בהכרה שנפל דבר ביחסים עם הצרכנים, ושפייסבוק נהפך לכלי ליצירת מהפכות, הרי שהשבוע, ההתעוררות של רשת שיווק אחת ופוליטיקאים נמהרים טרפה את הקלפים. ההפיכה הצרכנית הפכה לשולית ובמקומה מתרחש כרגע מאבק מוזר בין רשתות השיווק, היצרנים והמחוקק, והכל לכאורה לטובתנו, הצרכנים.

מי שמדליק את המלחמה הפעם זו רשת שיווק אחת או שתיים, מתוך איזה רצון לזכות בנקודות זכות ולבנות דימוי של רובין הוד מודרני. אבל אותה רשת שיווק היא זו שלוקחת את אחוזי הרווח העצומים יחסית ומייקרת את מחירי המוצרים בעוד עשרות אחוזים! אלה אותן רשתות שיווק שהלכו לייצר מותג פרטי ולא הצליחו להביא אותו בחיסכון של עשרות אחוזים! ומה יש לאדון מרשת השיווק להגיד על מחירי הירקות והפירות השערורייתיים שהוא גובה על אף שהוא קונה ישר מהשדה? מה בעצם קורה כאן?

מחאת הקוטג' שהסתיימה, כביכול בניצחון הצרכנים, הביאה לשוק הרשתות תיאבון ואת הרעיון שהמחיר הוא חזות הכל, והדרך היחידה להילחם בירידה במכירות היא הורדת מחירים. הרעיון כי אולי יש פה לא רק מעט מדי מותגים, אלא בעיקר יותר מדי שטחי מסחר של רשתות שיווק, לא חוצה את מוחם של אותם מנהלים.

במקום שמהפכת הצרכנות הפייסבוקית תביא למפנה ביחסים בין יצרנים וצרכנים ולהתמודדות עם רעיון הנתינה, היא הופכת מרגע לרגע שייכת פחות ופחות לצרכנים והופכת לכלי פוליטי במאבקים המסחריים. והמותגים? הם קיבלו רגליים קרות ושיתוק שיווקי, מפחד שיעשו או יגידו משהו לא נכון שירגיז כמה מאות פייסבוקאיים. כולם יושבים ושותקים ומקווים שאיזה רגולטור יצליח לפתור בעיה של ארץ קטנה עם מעט צרכנים, עלויות גבוהות, תשלומים לכשרות ועוד אי אלו סיבות טובות (וכמובן גם הרבה נשמה יהודית קלאסית) ללמה הכול אצלנו קצת יותר יקר.

אנחנו מפספסים ובגדול את המסר הצרכני שקיבלנו. מר ישראלי אמר לנו, והפעם בקול גדול: "אני לא מוכן להיות יותר פראייר! אם אני משלם הרבה אני רוצה תמורה לאגרה!" ועם זה קשה מאוד למותגים להתמודד.

לפני מספר שבועות כתבתי מאמר בהשראת trendwatching.com על כך שמותגים צריכים לעשות מחוות לצרכנים, ללא קשר לקנייה או רכישה של מוצרים. על פי האתר הבינלאומי, אנו רואים את תחילתה של מהפכה, בה מותגים פועלים מול הצרכנים באופן מפתיע אך תדיר, בנתינה ובעשייה אמיתית לטובת הצרכן והעולם.

מדובר בעשייה שקטה ואמינה שנותנת לצרכן את התחושה כי עושים בשבילו מעל ומעבר, ומספקים לו סיבה אמיתית, בעלת ערך, המקטינה את תחושת הניצול ומאפשרת לו להמשיך ולקנות את המותגים למרות מחירם, כמעט עם חיוך. הצרכן צריך כדור הרגעה לדיסוננס בעת הכנסת היד לארנק: "נכון, זה יקר אבל הם נחמדים. הם אוהבים אותי. הם עושים בשבילי. הם עושים בשביל המדינה".

במקום לנסות ולהרגיע את השד הצרכני עם עשייה אמיתית לטובת הצרכן, אנחנו מתחבאים מהפחד וחוששים לעשות - וזו דווקא ההתנהגות שתלבה את היציאה של הצרכנים מהארון. עוד רגע מגיע החורף והנחשים יחזרו למאורות, ואנחנו נישאר עם מותגים מדולדלים ועם חור אמיתי בליבם של הצרכנים, חור שאף סרט תדמית לא ימלא, אלא רק עשייה אמיתית וכנה שאנו פוחדים לעשות. עשייה של אהבה ונתינה בתודה על נאמנות וזוגיות פורייה.

-

יוני סער הוא הבעלים של קבוצת פרומרקט:

מאמרים נוספים ועדכונים בבלוג שלו ב-TheMarker Cafe http://yonisaar.cafe.themarker.com

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ