הוקמה ועדה לבחירת מנכ"ל חדש לתאגיד השידור הציבורי

מטרתו של המתווה החדש לבחירת המנכ"ל למנוע מעורבות פוליטית בהליך ■ המינוי החדש מתוכנן להתבצע עד מאי 2019

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנכ"ל "כאן", אלדד קובלנץ (מימין), והיו"ר גיל עומר.
נתי טוקר

מועצת תאגיד השידור הציבורי כאן הקימה ועדת איתור לתפקיד מנכ"ל תאגיד השידור הציבורי הבא. הוועדה תאתר את המועמדים ותגיש את המלצותיה למועצה כולה, שאמורה לבחור מנכ"ל חדש עד מאי 2019.

כדי למנוע מעורבות פוליטית, החקיקה במסגרת הרפורמה בשידור הציבורי - שהוביל שר התקשורת לשעבר גלעד ארדן – הציגה מתווה שימנע מעורבות של פוליטיקאים בהליך בחירת המנכ"ל. בעבר, מנכ"ל רשות השידור נבחר ישירות על ידי השר הממונה ובאישור הממשלה, אך בתאגיד השידור הוחלט כי המנכ"ל ימונה על ידי ועדת איתור המנותקת מהדרג הפוליטי. 

מנכ"ל כאן, אלדד קובלנץ, נבחר על ידי ועדת איתור מיוחדת בראשות השופט עזרא קמא. קובלנץ נבחר לתפקיד מנכ"ל זמני עוד לפני שהוקמה מועצת התאגיד. לפי החוק, קובלנץ יסיים את תפקידו כמנכ"ל זמני שנתיים לאחר יום תחילת השידורים של התאגיד – כלומר מאי 2019. 

כעת, הליך בחירת המנכ"ל הנוכחי, בשונה מהמנכ"ל הראשון, יהיה באמצעות ועדת איתור של מועצת התאגיד הקיימת. חברי ועדת האיתור הם יו"ר התאגיד גיל עומר, וחברי המועצה דוויד אלכסנדר ודלית שטראובר. כאמור, המינוי צריך להתבצע עד מאי 2019. קובלנץ עצמו צפוי להתמודד לכהונה קבועה. 

קובלנץ זכה לקרדיט ציבורי נרחב והיה זה שהוביל את הקמת התאגיד על רקע ניסיונות – בעיקר מהצד הפוליטי – לסכל את הקמתו. תאגיד השידור הצליח לבסס אחיזה בתחום הדיגיטל ולהציג תכנים חדשניים ואטרקטיביים, וכן לשפר את רשתות הרדיו, אך בטלוויזיה ובשידורי החדשות הוא עדיין סובל מנתונים נמוכים. 

לצד ההצלחות של התאגיד, נמתחה ביקורת חריפה על התנהלות התאגיד בכל הנוגע לקליטת עובדי רשות השידור, כולל פרסום ב"הארץ" של מסמך פנימי שבו הוצגו עובדי רשות השידור בסגנון משפיל. בכמה מקרים גם התגלו תמיהות קשות לגבי מינויים ועלו טענות לתפירת מכרזים ורכישת תוכניות יקרות ללא סיבה. שורת בכירים בתאגיד עזבו אותו – ועדיין עוזבים בחודשים האחרונים – על רקע מחלוקות ויחסי עבודה.

בימים אלה, כחלק מהתוכנית השנתית, עורך מבקר המדינה בדיקה לגבי תחום התקשורת. בבדיקה מתמקד המבקר, בין השאר, בהתנהלות התאגיד - כולל בסוגיות הקשורות למינויים ולגיוס עובדי רשות השידור. המבקר בודק את התנהלות הדרגים השונים בתאגיד - כולל המועצה, הנציבות, ההנהלה והעובדים. אם המבקר יוציא תחת ידיו דו"ח חמור בגין כשלים בהליכים שונים, הדבר עלול לפגוע בקובלנץ כנושא המשרה הבכיר בתאגיד, ועלול לפגוע בסיכוייו להמשיך בתפקידו.

הכללים החדשים שנוצרו עבור התאגיד מקשיחים את הדרישה לנתק של כל זיקה פוליטית בין המנכ"ל לבין גורמים פוליטיים. כך, החוק פוסל התמודדות של "מי שיש לו זיקה אישית או עסקית לאחד משרי הממשלה, מי שעוסק בפעילות פוליטית או בפעילות מפלגתית או מי שעסק בפעילות פוליטית או בפעילות מפלגתית בחמש השנים שקדמו למועד הצגת המועמדות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker