אחרי דיון סוער בממשלה: אושרה לתאגיד כאן הלוואה בלבד לקיום האירוויזיון

כחלק מהקיצוץ הרוחבי שהוכרז עליו, ייפגע חלק מהתקציב שהיה מיועד להפקת האירוויזיון ■ שרת התרבות מירי רגב התנגדה למימון האירוויזיון מתקציב משרדה ודרשה כי התאגיד הוא זה שיממן את עלויות ההפקה

נתי טוקר
רגע הזכייה של נטע ברזילי באירוויזיון
רגע הזכייה של נטע ברזילי באירוויזיוןצילום: Armando Franca/אי־פי

לאחר דיון סוער, אישרה הממשלה היום (א'), כחלק מהקיצוץ הרוחבי בתקציב, קיצוץ נוסף שנועד לממן את אירועי האירוויזיון בישראל. הדיון עלה לטונים גבוהים כאשר שרת התרבות והספורט מירי רגב התנגדה למימון האירוויזיון מתקציב משרדה ודרשה כי התאגיד עצמו יממן את האירועים. "אני אלחם על כך", צעקה רגב. גם השר אריה דרעי התנגד.

העמדה של רגב, שלפיה התאגיד עצמו צריך לממן את האירוויזיון, מנוגדת להצהרות של רגב עצמה, מיד לאחר הזכייה. באותן הצהרות טענה רגב כי יש למצוא מקור תקציבי ממשרדי הממשלה. אלא שכעת, כאשר הוחלט שלשרים לא תהיה כל מעורבות באירועים, רגב מתנגדת למימון מתקציב משרדה.

בסופו של דבר, מאחר שהצעת הקיצוץ הוצעה בחבילה אחת, תמכו רגב ודרעי בקיצוץ גם לצורכי מימון האירוויזיון. עם זאת, השרים הבהירו כי הם מתנגדים למימון האירוויזיון מתקציב משרדי הממשלה. ההערכות הן כי תקציב האירוויזיון יגיע לכ-120 מיליון שקל, חלקו ימומן על ידי איחוד השידור האירופי EBU, על ידי חסויות ומכירות כרטיסים - ומתקציב ממשלתי.

כך או כך, החלטת הממשלה מדאיגה מאוד את ראשי התאגיד. ההחלטה כעת, בהתאם לעמדת היועמ"ש, היא לאשר הלוואה בלבד לתאגיד השידור. כפי שפורסם ב-TheMarker, חוות הדעת המשפטית היא שלא ניתן לאשר העברה תקציבית לתאגיד ללא שינוי חקיקה. סימן השאלה האם באקלים הפוליטי הנוכחי, ובאווירת בחירות, יהיה ניתן לבצע שינוי חקיקה.

האישור לתאגיד יהיה כרגע להלוואה בלבד, בתנאי חשכ"ל. המשמעות היא שהתאגיד ייאלץ לקצץ מתקציבו בשנים הקרובות כדי להשיב את ההלוואה. בתאגיד כאן מתנגדים לכך בנחרצות והגיבו בצורה חריפה להחלטה זו: "התאגיד מחוייב לשמירה על כספי הציבור, השקעה ביצירה ישראלית והתנהלות אחראית שהן אבני היסוד לשידור הציבורי החדש. לא תתאפשר חריגה מהמסגרות התקציביות הקבועות בחוק. אירוח האירוויזיון הוא אינטרס לאומי כפי שהתבטאו שרי הממשלה בעבר כשהתחייבו לתקצב את האירוע".

הצורך בשינוי חקיקה נובע מכך שחוק תאגיד השידור הציבורי, שמכוחו פועל תאגיד כאן, מגדיר באופן מדויק את ייעוד התאגיד וקובע את תקציבו השנתי. חקיקה זו נועדה בפירוש למנוע ניסיונות פוליטיים להשפיע על גוף השידור באמצעות איומים על תקציבו. היותו של תקציב התאגיד קבוע מראש בחוק מונע את האפשרות להעביר לו תקציב ממשלתי נוסף לטובת קיום האירוויזיון. כלומר, כדי לאפשר את העברת התקציב, יאלץ משרד התקשורת תיקון חקיקה נוסף לחוק תאגיד השידור הציבורי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker