מבנה הבעלות המתגבש בערוץ רשת־עשר: בלווטניק, רקנאטי, אנג'ל - ואלי עזור

כל אחד מהצדדים יחזיק 25% ממניות החברה הממוזגת, אך בפועל לבעלי ערוץ 10 תהיה שליטה בערוץ הממוזג ■ אלי עזור מגבש קבוצת משקיעים שתצטרף עמו להשקעה בערוץ הממוזג, וכבר התחייב להזרמה של 10 מיליון שקל

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי עזורצילום: קמחי מוטי
נתי טוקר

מבנה הבעלות בערוץ הממוזג רשת־עשר מתגבש. ל-TheMarker נודע כי ארבעה בעלי מניות מרכזיים צפויים להחזיק בערוץ בחלקים שווים, אך לבעלי ערוץ עשר תהיה בפועל שליטה על הערוץ הממוזג. הארבעה הם לן בלווטניק, אודי רקאנטי, אודי אנג'ל - ומו"ל מעריב אלי עזור, שיעמוד בראש קבוצת משקיעים שיגייס. כל אחד מהצדדים יחזיק 25% ממניות החברה הממוזגת.

מבנה האחזקות המקורי במיזוג היה אמור להיות 60% בידי רשת ו-40% בידי ערוץ עשר. ואולם הצדדים החליטו להתאים את מבנה הבעלות למידת הנכונות של כל אחד מבעלי המניות להזרים כסף לערוץ הממוזג. לפי ההערכות, הערוץ זקוק להזרמות מיידיות של 150 מיליון שקל עם הקמתו.

מנכ"ל ערוץ 10, יוסי ורשבסקיצילום: אוליבייה פיטוסי

כמה מבעלי המניות של רשת מסרבים להשתתף בהזרמות, בהם מיכאל שטראוס וקבוצת אנדמול־שיין. גם עידן עופר מעוניין לצאת משוק הטלוויזיה, לאור החסמים שעומדים בפניו להתרחבות בתחום התשתיות, בשל חוק הריכוזיות. המשמעות היא שאנג'ל נותר לבדו. בצד של ערוץ עשר, השותף השלישי בערוץ, אביב גלעדי, צפוי לצאת מההשקעה בערוץ.

עזור עצמו כבר סיכם בשבועות האחרונים על הזרמה של 10 מיליון שקל לערוץ עשר בשתי מנות - שאמורות להיות מומרות למניות. בשל אחזקותיו בעיתונות, עזור מוגבל לאחזקה של 8% בלבד בערוץ טלוויזיה. בשל כך, כחלק מהעסקה לעזור יש אופציה להביא משקיעים מטעמו ל-17% ממניות החברה הממוזגת.

בשבועות האחרונים מגבש עזור את קבוצת המשקיעים שתצטרף עמו להשקעה בערוץ הממוזג. ייתכן כי ירכוש תחילה מניות בערוץ עשר, ולאחר המיזוג יומרו מניות אלה לאחזקות בחברה הממוזגת. בכל מקרה, עזור ייאלץ להציג את קבוצת המשקיעים שלו לאישור בעלי המניות הנוספים.

אודי אנג'לצילום: אייל טואג

המשמעות של מבנה בעלות מעין זה הוא שבעלי ערוץ עשר הנוכחיים, בלווטניק ורקנאטי - השותפים גם בקבוצת RGE - יהיו יחד בעלי המניות הגדולים בערוץ. גם עזור מגיע מהצד של ערוץ עשר, והוא מקורב למנכ"ל ערוץ עשר יוסי ורשבסקי. האחרון הוא זה שגייס אותו להשקיע בחברה לאור קשייה התזרימיים. עזור צפוי לקחת חלק דומיננטי בניהול השוטף של הערוץ הממוזג. ורשבסקי צפוי להישאר בתפקידו.

מבנה הבעלות הזה עדיין לא סוכם בין בעלי המניות, והצדדים עוד צפויים לדון בעניין בהמשך. בנוסף, עוד לא נסגרה סופית העסקה למכירת האחזקות של רשת בחברת החדשות - לקשת. בעלי המניות של רשת אמורים לקבל תמורה של 140-120 מיליון שקל עבור חלקם בחברת החדשות.

המשמעות היא שאנדמול־שיין ושטראוס צפויים לקבל אמנם את חלקם במכירת החדשות, אבל ייאלצו להיפרד מהאחזקות בשוק הטלוויזיה עקב דילול מניותיהם. שטראוס אמר בעבר כי הוא מוכן לוותר על מניותיו בחברה, אך בשלב זה לא ברור כיצד יתנהלו באנדמול־שיין - שנמצאת כיום בהליך מכירה.

לן בלווטניקצילום: Bloomberg

הכניסה של עזור תביא לשינוי משמעותי במודל הפעילות של הערוץ

הערוץ הממוזג יורכב מתוכניות של רשת ומתוכני חברת החדשות של ערוץ עשר. הכניסה של עזור לערוץ הממוזג, במידת דומיננטיות כזו או אחרת, עשויה להביא לשינויים משמעותיים במודל הפעילות של הערוץ. עזור ידוע כמי שיודע לייעל ארגוני תקשורת ולהפעילם במתכונת מצומצמת כדי להגדיל רווחיות.

עזור מחזיק כיום בבעלות על כלי תקשורת נוספים: "מעריב", "ג'רוזלם פוסט", חברת שידורי הספורט צ'רלטון, תחנות הרדיו 103 ללא הפסקה ו-ECO99, ופעילויות נוספות בתחום הפרסום והנדל"ן (גילוי נאות: עזור הגיש תביעה נגד כותב שורות אלה בגין כתבה שעסקה בקשריו עם השר צחי הנגבי).

היציאה של גלעדי מהערוץ נובעת בעיקר מחוסר היכולת שלו להזרים את סכומי הכסף הנדרשים להשקעה בערוץ, אך גם מיחסים מעורערים בקבוצת RGE. גלעדי, יחד עם מנכ"ל RGE לשעבר מודי פרידמן, היו אלה שהובילו את העסקה לרכישת ערוץ עשר ב-2015. גלעדי אף מינה את שמואל גורטלר ליו"ר הערוץ, אך ל-TheMarker נודע כי הוא התפטר מתפקידו במסגרת שיחות המיזוג.

יוליה שמאלוב-ברקוביץצילום: אלון רון

כיצד תשפיע ההדחה של יוליה שמאלוב-ברקוביץ'?

כך או אחרת, יש צורך באישור הרשות השנייה למיזוג. היום הודיע שר התקשורת איוב קרא כי לא ימנה את יוליה שמאלוב ברקוביץ' לכהונה נוספת כיו"ר הרשות השנייה. אי הארכת כהונתה עשויה להיות בעלת משמעות בעייתית לאישור המיזוג של רשת ועשר. המועצה סיימה את הליכי השימוע ושמעה את הצדדים ביום שני. כעת היא צריכה להתכנס כדי לדון ולאשר את המיזוג.

אלא שעד כה לא נקבע מועד חדש לדיון בין חברי המועצה. היום הודיע השר קרא כי לבקשת מועצת הרשות הוא מאריך ביום נוסף, עד ליום חמישי, את המועד האחרון להחלטת המועצה. ואולם כעת, לאור החלטת קרא על הדחת שמאלוב־ברקוביץ', ספק אם יהיה ניתן לכנס את המועצה ביום חמישי.

נכון לעכשיו, הציפייה היא שמועצת הרשות השנייה, עם שמאלוב־ברקוביץ' או בלעדיה, תקדם את אישור המיזוג כבר ביום חמישי. הבעיה היא שאם שמאלוב־ברקוביץ' תתפטר מתפקידה יהיו במועצה רק תשעה חברים - ובמצב כזה המועצה אינה יכולה לקבל החלטות, לפי החוק.

קרא יכול למנות ממלא מקום יו"ר, במקום שמאלוב־ברקוביץ' ואף להעביר בכנסת הוראת שעה שתאפשר את כינוס המועצה לשם אישור המיזוג.

תגובתה של שמאלוב־ברקוביץ' לא התקבלה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker