קרא מדיח את יו"ר הרשות השנייה: לא מאריך את כהונתה

יוליה שמאלוב-ברקוביץ' כיהנה בתפקיד מאז נובמבר 2017 ■ באחרונה נודע כי מנויה הוקפא עקב תלונות שהגיעו למשרד התקשורת מארגון הכתבים בקשר להתנהלותה ■ מנכ"ל משרד התקשורת הגיש לקרא דו"ח חריף בו הוא מאשים אותה בהתנהגות לא ראויה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוליה שמאלוב-ברקוביץ. בתו של מגוחךצילום: אלון רון

שר התקשורת, איוב קרא, החליט לא להאריך את כהונת יו"ר הרשות השנייה, יוליה שמאלוב-ברקוביץ', לארבע שנים נוספות. קרא הודיע לה היום על החלטתו. המשמעות היא ששמאלוב-ברקוביץ' תסיים את כהונתה כיו"ר כבר בשבועות הקרובים, עם מינוי המועצה החדשה. הסיבה הרשמית לביטול המינוי היא דו"ח שהוגש לשר על ידי מנכ"ל משרד התקשורת, נתי כהן.

שמאלוב-ברקוביץ', שעומדת כיום בחזית המאבק נגד מיזוג רשת ועשר, מונתה לתפקידה באוקטובר 2017, לאחר פרישת חברים ממועצת הרשות השנייה. מינויה אושר אז על ידי הוועדה לבדיקת מינויים. כעת, באוקטובר 2018, מסיימים חברי המועצה את כהונתם ויש צורך למנות מועצה חדשה. בעבר התבטא קרא כי אינו מעונין למנות את שמאלוב-ברקוביץ' לקדנציה מלאה, אך לאחר מכן - באופן תמוה - חזר בו והודיע רשמית כי ימנה אותה לקדנציה של ארבע שנים.

בעקבות המינוי החדש, היה צורך להגיש בקשה חדשה גם לאישור מינויה של שמאלוב-ברקוביץ'. במשרד התקשורת בוחרים בימים אלה את שמות 14 חברי המועצה לתפקיד, והגישו אותם לאישור הוועדה לבדיקת המינויים בשירות הציבורי.

כפי שנחשף ב-TheMarker, מנכ"ל משרד התקשורת, נתי כהן, והיועמ"ש, דנה נויפלד, החליטו לא להגיש בשלב זה את שמה של שמאלוב-ברקוביץ', עקב טענות שעלו לגבי התנהלותה בתפקיד. למשרד התקשורת הגיעו תלונות שונות נגד שמאלוב-ברקוביץ', והעלו חשש כי הוועדה תפסול את מועמדותה. אחד המכתבים שהגיע הוא מאת יו"ר ארגון העיתונאים, יאיר טרצ'יצקי, שעסק בהתנהלות מאחורי הקלעים של שמאלוב-ברקוביץ' בסוגית המיזוג של רשת ועשר. במשרד מתכוונים לערוך בדיקות משפטיות לגבי כשירות מועמדתה, ורק לאחר מכן לבחון אם להגיש בקשה לאישורה.

בכיר בענף הטלוויזיה אמר אתמול כי ההתנהלות של שמאלוב-ברקוביץ' לאורך כל הדרך "תמוהה", וכי לא ברורים מהם המניעים שגרמו לה לנסות לסכל את המיזוג. "ניסו להגיד שנתניהו מפעיל אותה ושקרא משתף פעולה, אבל כעת הוא מדיח אותה, אז למה היא נאבקה כל כך במיזוג? מה היו המניעים שלה? זו תעלומה".

הדו"ח מאשים: התבטאויות פוגעניות וחריגה מסמכות 

במשרד התקשורת סירבו להעביר לתקשורת את הדו"ח של כהן, אבל ל-TheMarker נודע כי הוא כולל בתוכו האשמות חריפות לגבי "התנהלות לא ראויה" של שמאלוב-ברקוביץ' כנושאת משרה ציבורית בכל הנוגע להליכים סביב מיזוג עשר-רשת, והצורך במינוי אדם עם אמות מידה ציבוריות גבוהות יותר.

הדו"ח מציין את ההתנהלות של שמאלוב-ברקוביץ' כלפי נושאי משרה אחרים - בעיקר הממונה על ההגבלים מיכל הלפרין (שמאלוב-ברקוביץ' התבטאה בשיחות סגורות שהלפרין עשתה "עבודה חפיפניקית" כאשר אישרה את המיזוג); כלפי אנשי אגף התקציבים באוצר (התפרצה כלפיהם בישיבות סגורות במלים בוטות, ובאחד הדיונים בכנסת אמרה כי "האוצר רוצה להפוך את הטלוויזיה לבית זונות"), וגם כלפי יועמ"ש משרד התקשורת, נגדה היא התבטאה בצורה פוגענית. הדו"ח מציין גם כי שמאלוב-ברקוביץ' ביטלה סמכויות של גופי מקצוע והתבטאה כלפיהם באמירות קשות.

עוד עוסק הדו"ח באופן ספציפי בהתנהלות של שמאלוב-ברקוביץ' בסוגיית מיזוג רשת-עשר. בישיבות סגורות בין אנשי המקצוע וגם בהתבטאויות מול העובדים, מנהלים ובעלי המניות, התבטאה שמאלוב-ברקוביץ' שוב ושוב נגד המיזוג. כחלק מניסיונותיה לסכל אותו, נטען כי היא ניסתה להניא את עובדי הערוץ וחדשות עשר מלתמוך בעסקה, ובין השאר העריכה בפניהם כי רשת יבצעו סבב פיטורים נרחב שיפגע בהם.

לפי יו"ר ועד העובדים של חדשות עשר, טל שורר, שמאלוב-ברקוביץ' טענה בפניהם כי התוכנית "המקור" של רביב דרוקר לא תוכל להיות משודרת ברשת. כלפי התנהלות זו נטען כי היא חריגה מסמכותה. שמאלוב-ברקוביץ' הכחישה כי אמרה דברים מעין אלה. הדו"ח מציין כי שמאלוב-ברקוביץ' ביצעה את התהליך בידיים לא נקיות, מאחר והביעה עמדה נחרצת לפני תהליך השימוע באופן שאינו ראוי לנושא משרה ציבורית.

סוגיה נוספת נוגעת לאמירות של שמאלוב-ברקוביץ' בדיונים פנימיים, כאילו יש בידיה חוות דעת מקצועיות בתחום הכלכלי שמאששות את עמדתה. בפועל, אף שהתבקשה, שמאלוב-ברקוביץ' לא הציגה אף מסמך או עבודה כלכלית שתומכת בעמדה נגד המיזוג. ב-TheMarker פורסם כי הרשות השנייה לא ביצעה אף עבודה כלכלית סביב סוגיית המיזוג.

איוב קראצילום: ניר קידר

כהן ציין בדו"ח כי שמאלוב-ברקוביץ' עיכבה את אישור המיזוג לאורך כל התהליך, ולא נענתה לבקשות העובדים, המנהלים ובעלי השליטה לזרז את תהליכי אישורו. טיעון זה נוגע להתנהלות של שמאלוב-ברקוביץ' גם השבוע: היא סירבה להענות לבקשת השר קרא לסיים את האישור עד ה-7 בנובמבר. קרא אישר לה יום איחור נוסף, אבל עד כה שמאלוב-ברקוביץ' לא כינסה את מועצת הרשות לדיון ביום חמישי.

המשמעות של ביטול הארכת הכהונה של שמאלוב-ברקוביץ' עשויה להיות בעייתית לאישור המיזוג של רשת ועשר. המועצה סיימה את הליכי השימוע, וכעת צריכה להתכנס לדון ולאשר את המיזוג, אלא שעד כה לא נקבע מועד חדש לדיון בין חברי המועצה. הבוקר הודיע קרא כי לבקשת מועצת הרשות הוא מאריך ביום נוסף - ליום חמישי - את המועד האחרון להחלטתה, ואולם כעת, לאור החלטתו של קרא, ספק אם יהיה ניתן לכנסה במועד החדש.

נכון לעכשיו הציפייה היא שמועצת הרשות השנייה, עם שמאלוב-ברקוביץ' או בלעדיה, תקדם את אישור המיזוג כבר ביום חמישי. הבעיה היא שאם היא תפוטר מתפקידה, יהיו במועצה רק תשעה חברים - ובמצב כזה לפי החוק, המועצה אינה יכולה לקבל החלטות. עם זאת, קרא יכול למנות מ"מ יו"ר במקומה ואף להעביר בכנסת הוראת שעה שתאפשר את כינוס המועצה לשם אישור המיזוג.

תגובת שמאלוב-ברקוביץ' עדיין לא התקבלה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker