בלעדי

יו"ר מועצת הכבלים והלוויין: לאפשר ל-ynet ולדנקנר להחזיק ערוץ חדשות

ניצן חן: "התשובה המשפטית הקטגורית לפסול לאלתר מי שיש לו בעלות במיזם פרינט או מיזם חדשותי אחר צריכה להיבחן מחדש"

אופיר בר-זהר

יו"ר מועצת הכבלים והלוויין, ניצן חן, בוחן סוגיות שעולות מחוק הבעלויות הצולבות בתקשורת. זאת, על מנת לאפשר לכמה שיותר גופים לקחת חלק במכרז על ערוץ החדשות הייעודי שצפוי להתפרסם בתקופה הקרובה.

בראיון לתוכנית "המושכים בחוטים" (המשודרת בחינוכית 23, ברצועת החינוכית בערוץ 2 ובערוץ HOT בידור ישראלי), אמר חן כי יש לאפשר לאתר ynet, למשל, או לנוחי דנקנר לקחת חלק בערוץ כזה. לפי החוק כיום, בעלי שני העיתונים הגדולים מנועים לחלוטין מלהחזיק בערוץ כזה, ו-ynet שייך לבעלי ידיעות אחרונות ארנון (נוני) מוזס ושותפיו. החוק כן מאפשר לבעלי עיתונים קטנים יותר לקחת חלק במכרז, אבל רק בקבלת אישור מיוחד מהמועצה.

ניצן חןצילום: עופר וקנין

מנחה התוכנית, ניב רסקין, ביקש מחן להתייחס לכך שהמכרז לערוץ חדשות ייעודי מתעכב. חן השיב כי "אחד הדברים שגורמים לי לעיכוב בהגשת ספר המכרז זה לבדוק איך שחקנים בתחום התקשורת, הקיימים כיום בשוק, יוכלו להיות שותפים במיזם הזה, ולא לפסול אותם קטגורית".

חן הוסיף ופירט כי "אין פסול בכך שאתר כמו ynet, שכבר הקים תשתית ויש לו קאדר של כתבים עם הוכחות, יוכל להיות במיזם הזה במגבלות הראויות - לא כבעל שליטה, אלא למשל שותף עד 25%. כך גם לגבי נוחי דנקנר שרכש את 'מעריב'. אני חושב שהתשובה המשפטית הקטגורית שהיתה עד היום, לפסול לאלתר מי שיש לו בעלות במיזם בפרינט (עיתונות מודפסת) או מיזם חדשותי אחר, צריכה להיבחן מחדש".

בהמשך הראיון הוסיף חן כי לא בטוח ששחקנים חדשים עם כסף חדש עדיפים על אלה שכבר יש להם ניסיון והוכחות בשוק התקשורת, ואף ציין את שמו של ארקדי גאידמק שנכנס לשוק התקשורת על ידי רכישת תחנת רדיו, שאותה מכר בהמשך כשנכנס לפוליטיקה.

חן מתייחס בדבריו לחוקי הבעלויות הצולבות, הפוסלים לחלוטין את בעלי השליטה בערוצי הטלוויזיה המסחריים, וכן את בעלי שני העיתונים הגדולים, מלהחזיק ערוץ חדשות ייעודי. חוקים אלה גם מגבילים במידת האחזקה את מי שכבר שותף בערוץ מסחרי, ואף מחייבים קבלת אישור מהמועצה להתמודדות של בעלי עיתונים שאינם שני הגדולים ("ידיעות אחרונות" ו"ישראל היום").

על מנת לשנות חוקים אלה יש צורך בשינוי חקיקה בכנסת, וגורמים במשרד התקשורת אמרו כי הדבר כלל אינו על הפרק. כפי הנראה, חן מתייחס לפרסום מכרז שיפרש את החוק בדרך המקלה ביותר. הראיון נערך במסגרת צילומי העונה החדשה של "המושכים בחוטים" - תוכנית של HOT בידור ישראלי שמצולמת השנה בשיתוף עם הטלוויזיה החינוכית.

חן מסר כי "המועצה עובדת על המכרז הייעודי לערוץ החדשות, כמו גם על המכרז הייעודי לערוץ מורשת ישראל, ומקווה לפרסם מכרזים אלה בקרוב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker